Menu
CHIP Speedtest

O&O Defrag 14

02.03.2011 23:00 | Redakce Chip
O&O Defrag 14
Zdá se vám, že je váš počítač čím dál pomalejší a pomalejší? Příčinou mohou být data rozházená do všech koutů disku. K jejich porovnání stačí pevný disk defragmentovat.

Program O&O Defrag 14 je volně dostupná verze šikovného nástroje sloužícího k urovnání spolu souvisejících dat na pevném disku a s tím pádem i zkrácení přístupové doby, což vede ke zrychlení programů, které s nimi pracují. Zvládá několik druhů defragmentace, analýzu a s použitím Windows aplikace Checkdisk i kontrolu disku na vadné sektory. Z každé provedené akce vytvoří report stavu diskových oddílů s hromadou podrobných informací týkající se jak samotného disku, tak i jednotlivých dat.

Na Chip DVD najdete plnou verzi defragmentačního programu O&O Defrag 14, která byla uvolněna zdarma. Placená verze Pro se liší hlavně v možnosti pracovat současně s více disky, podporou SSD disků a až s 8 defragmentačními metodami. V rámci akce můžete využít zvýhodněnou cenu   nákupu plné verze O&O Defrag 14 Professional. 

 

Defragmentace: Průběh je zobrazován pomocí barevných čtverečků současně se stručným výpisem v tabulce.
Defragmentace: Průběh je zobrazován barevnými čtverečky současně se stručným výpisem v tabulce.

Hned po spuštění programu se otevře krátký průvodce, který vám pomůže nastavit pravidelné scanování a defragmentaci disků a umožní rychle spustit jednu ze dvou možných defragmentací pevných disku. V Průvodci tedy klikněte na Další a následně vyberte, zdali a v jakém intervalu si přejete spouštět pravidelné defragmentace. K tomu slouží zaškrtávací pole „Schedule automatic defragmentation“, které po zaškrtnutí zpřístupní další dvě pole „Optimize when computer is not in use“ a „Defragment drivers at specific time“. První možnost bude defragmentaci spouštět vždy, když bude na počítači běžet spořič obrazovky (když na něm nebudete pracovat) a ta druhá spustí defragmentaci bez ohledu na vytíženost počítače v předem určený čas a periodě. Přejete-li využívat automatické defragmentace, měla by stačit jednou za měsíc, pokud neinstalujete spoustu programů a nepřesouváte často velké objemy dat v rámci diskového prostoru.

Rychlá optimalizace

Drive status: Pod touto záložkou je dostupný stav vybraných disků v grafickém formátu.
Drive status: Pod touto záložkou je dostupný stav vybraných disků v grafickém formátu.

Další zaškrtávací možností v průvodci „Optimize all drivers now“ docílíte spuštění defragmentace hned po ukončení průvodce rychlou konfigurací. Ve verzi Free máte na výběr ze dvou možností. Ta první optimalizuje a uspořádá jak obsazené diskové fragmenty (ty, které využívají nějaké programy, nebo kde jsou data) tak volné místo na disku a druhá optimalizuje pouze obsazené fragmenty. Pokud máte v plánu spouštět pravidelnou defragmentaci, postačí zaškrtnout druhou možnost. Uspořádání volného místa na disku nemá žádný vliv na rychlost systému. Je to to pouze taková příprava místa pro budoucí programy a data. Až budete s nastavením spokojeni, klikněte na »Dokončit«. Rychlého průvodce defragmentací je možné spustit i později z prostředí programu kliknutím na kouzelnickou hůlku vlevo nahoře.

Pokročilá defragmentace

Nemusí být vždy žádoucí optimalizovat všechny lokální disky. Zvláště v případě, že máte jeden velký disk pro zálohu dat a je vám celkem jedno jak zde jsou data fragmentována,

Reporty: S každou proběhlou akcí se uloží podrobný a aktuální report pevného disku.
Reporty: S každou proběhlou akcí se uloží podrobný a aktuální report pevného disku.

neboť k nim nepřistupujete často a tudíž vás nebrzdí při práci. Defragmentace velkých disků může trvat i dlouhé hodiny, a proto stojí za to zauvažovat nad tím, zdali není výhodnější optimalizovat pouze disky, ke kterým často přistupujete a využíváte jejich data. V hlavním okně programu tedy označte disky, které si přejete defragmentovat. Označování je stejné jako v průzkumníku Windows buď tedy přejeďte výběrovým obdélníkem přes požadované jednotky, nebo za pomocí kláves CTRL a SHIFT v kombinaci s levým tlačítkem myši vyberte jednotlivé disky. Poté na ně klikněte pravým tlačítkem a zvolte akci, kterou chcete provést. Na výběr je rychlá defragmentace (»OPTIMIZE/Quick«), pokročilá (»OTIMIZE«), která se postará i o sjednocení volného místa na discích. Mimo defragmentace jsou v místní nabídce i další dvě možnosti »Analyze« a »Check for errors«. První z nich rychle projede disk a vytvoří report, o němž bude řeč později a ta druhá zkontroluje disk na chybné sektory pomocí nástroje Checkdisc, který je součástí Windows. Pamětníci Windows 98 si určitě vzpomenou na tuto aplikaci spouštějící se při startu systému po každém násilném vypnutí počítače.

Reporty a přizpůsobení prostředí

Rychlá konfigurace: Po prvním spuštění se objeví průvodce rychlé konfigurace, kde si nastavíte pravidelnou údržbu.
Rychlá konfigurace: Po startu se objeví volby rychlé konfigurace, kde si nastavíte pravidelnou údržbu.

Každá akce, kterou O&O Defrag provede, zaznamená výsledný report do HTML souboru. Dostat se k nim dá kliknutím na záložku »Reports«, nacházející se ve spodní části uživatelského prostředí programu. Po dvojkliku levým tlačítkem se v internetovém prohlížeči otevře kompletní report obsahující podrobné informace o stavu disku, fragmentovaných datech, počtu souborů a spousty dalších informací. Další povedenou věci je plně přizpůsobitelné prostředí ať už jde o nastavení zobrazovaných informací u disků, změna menu nebo třeba velikost clusterů při probíhající defragmentaci. Změny se provádí po kliknutí pravým tlačítkem na příslušnou část programu a výběru: »Change columns…«, »Cluster size«, nebo »Customize Quick Access Toolbar…«.

Základní defragmentace a přehledné reporty

Free edice programu O&O Defrag nenabízí zdaleka tolik možností co placená Pro a během práce s ní se budete setkávat s upozorněními, že určité funkce jsou dostupné pouze ve vyšší verzi, nicméně i tak umí tento nástroj celkem svižně defragmentovat diskový prostor a kontrolovat ho na chybné sektory. K tomu navíc přidává povedené a přehledné reporty ze všech akcí, které v útrobách vašeho počítače provede.

Uveřejněno na Chip DVD 03/11.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání