Menu
CHIP Speedtest

O&O DiskImage Professional Edition

14.12.2012 23:00 | Redakce Chip
O&O DiskImage Professional Edition
Uveřejněno na Chip DVD 01/13.

 

Plná verze programu O&O DiskImage Professional Edition z Chip DVD slouží k vytváření záloh kompletního obsahu pevných disků počítače – tedy nejen všech uživatelských dat, ale rovněž i instalace Windows a požívaných programů, ovladačů hardwaru, uživatelských účtů či nastavení. Podobnou funkci, nazývanou klonování, pak můžete použít i pro přenos kompletního obsahu počítače na nový, větší pevný disk. Výhodou programu je i přítomnost funkcí na zálohování jednotlivých souborů a složek. Zálohovací úkoly lze navíc nastavit i na pravidelné spouštění ve zvoleném intervalu. S takovou výbavou předčí O&O DiskImage většinu ostatních zálohovacích nástrojů. Na Chip DVD je připravena i výbava pro vytvoření speciálního CD či USB flash disku s nástroji na obnovu počítače ze zálohy Windows.

Na Chip DVD najdete instalační data plné verze programu O&O DiskImage Professional Edition v ceně 650 Kč, která bude po jednoduché registraci a vložení licenčního klíče pracovat bez časových a funkčních omezení. Nejnovější verze O&O DiskImage 7 Professional Edition má přepracované uživatelské rozhraní, nový typ záchranného média a podporuje moderní EFI a UEFI BIOS.

Stav zálohování: Úvodní okno programu O&O DiskImage vás informuje o provedených zálohách pevných disků a jejich oddílů.
Stav zálohování: Úvodní okno programu O&O DiskImage vás informuje o provedených zálohách pevných disků a jejich oddílů.

Úvodní nabídka funkcí programu O&O DiskImage obsahuje pouze informaci o diskových jednotkách či jejich oddílech, u kterých dosud nebyl vytvořen jejich kompletní záložní obraz. Nabídku dostupných funkcí vyvoláte pomocí tlačítka »Rychlý přístup« v levé horní části okna programu. Tlačítkem se špendlíkem ukotvíte panel »Rychlý přístup« v hlavním okně programu.

K dispozici je především funkce na vytvoření kompletního obrazu disku nebo diskového oddílu (»Obraz jednotky«) a zkopírování kompletního disku na nový (»Klonovat jednotku«). Účelem první z funkcí je zálohování kompletního obsahu disku, včetně operačního systému, ovladačů, aplikací a všech uživatelských nastavení, druhou funkci využijete typicky při pořízení nového, většího pevného disku, kam si zkopírujete kompletní obsah počítače. Pro zálohování jednotlivých souborů či složek pak slouží funkce »Záloha souborů«.

Vytváření obrazů: Předvolbám funkce na vytváření obrazu kompletního obsahu disku věnujte pozornost – ušetříte prostor na záložním médiu i čas nutný pro kopírování.
Vytváření obrazů: Předvolbám funkce na vytváření obrazu kompletního obsahu disku věnujte pozornost – ušetříte prostor na záložním médiu i čas nutný pro kopírování.

Obraz disku

Při vytváření zálohy kompletního obsahu disku či oddílu O&O DiskImage automaticky analyzuje všechny disky připojené k počítači a nabídne vám jejich přehled, včetně vyznačení velikosti a stavu zaplnění diskových oddílů. Pro vytvoření přesné kopie, včetně instalace Windows a všech aplikací, uživatelských dat i nastavení vám stačí jen vybrat požadovaný diskový oddíl a kliknout na zelené tlačítko v pravém dolním rohu okna programu. Aplikace se vás už jen zeptá na umístění archivního souboru s kompletním obsahem diskového oddílu a pak se pustí do práce.

V nabídce »Další volby« najdete především možnost »Po dokončení převést na virtuální disk«, která ze záložního obrazu vytvoří soubor vhodný pro spuštění na virtuálním počítači, vytvořeném například v aplikaci VirtualBox.

Další zajímavá nastavení jsou k dispozici pod tlačítkem »Volby obrazu« v okně s přehledem diskových oddílů ke zkopírování. Jde například o volbu typu vytvářeného obrazu disku, který může být buďto zcela kompletní (»Forenzní«), zahrnující i volné sektory disku, nebo může zahrnovat jen obsazené sektory (»Použité sektory«). Druhá varianta samozřejmě šetří místo na záložním médiu, podobně jako komprese kopírovaných dat. Dále si můžete také zvolit použití šifrování nebo rozdělení obrazu disku na části o zadané velikosti. Na záložce »Rozšířené« lze také nastavit filtry pro výběr souborů ke zkopírování. Pokud vyloučíte například videa či fotografie, výsledný obraz disku bude podstatně menší. Jestliže pak pro tyto typy souborů zakážete kompresi (jelikož v případě videí a fotek stejně není příliš účinná), proběhne celý proces kopírování o mnoho rychleji. Vlastní profil nastavení si můžete uložit pro opakované použití.

V nabídce »Obraz jednotky« najdete i další důležité funkce. Zajímavá je především volba »Obraz změn«, dostupná pod tlačítkem v levé horní části, pomocí které vytvoříte zálohu souborů, které se změnily od naposledy vytvořeného plného obrazu celého disku či oddílu. Při pravidelném zálohování můžete díky této funkci ušetřit mnoho místa na záložním médiu i čas nutný na zkopírování zálohovaných dat.

Volba »Přidat jako úlohu« vám umožní nastavit si pravidelné vytváření obrazu celého disku v zadaném intervalu, včetně odesílání informací o průběhu zálohování e-mailem a automatického popisování souborů s vytvářenými obrazy.

Klonování disků

Vytvoření přesné kopie disku či diskového oddílu je ještě mnohem jednodušší než uložení kompletního obrazu, popisované výše. Stačí jen zvolit zdrojový disk či oddíl a cílovou jednotku. Možnosti nastavení zahrnují zejména volbu způsobu kopírování dat, kdy lze zkopírovat buďto kompletně celý disk, tedy včetně neobsazených sektorů, nebo jen sektory obsazené daty. Na kartě »Rozšířené« najdete možnosti filtrování kopírovaných souborů a také předvolby pro čtení a zápis dat.

Zálohování dat: Není nutné zálohovat vždy celý obsah disku, O&O DiskImage umí pravidelně ukládat i zálohy konkrétních složek.
Zálohování dat: Není nutné zálohovat vždy celý obsah disku, O&O DiskImage umí pravidelně ukládat i zálohy konkrétních složek.

Zálohování dat

Pokud nechcete zálohovat kompletní obsah pevného disku, nabídne vám O&O DiskImage řešení v podobě zálohovacího nástroje pro vybrané složky se soubory. Funkce »Záloha souborů« otevře nabídku s výběrem složek k zálohování, které stačí označit ve stromové struktuře obsahu pevného disku. Další možnosti nastavení jsou podobné jako v případě vytváření kompletních obrazů disků. Opět lze vytvářet kompletní i rozdílové zálohy nebo použít šifrování či rozdělení na menší části. Nechybí ani možnost nastavit si plán pravidelných záloh.

Užitečné doplňky: Především pokročilým uživatelům jsou určeny doplňkové nástroje a bohatá škála nastavení programu.
Užitečné doplňky: Především pokročilým uživatelům jsou určeny doplňkové nástroje a bohatá škála nastavení programu.

Ostatní nástroje

Další výbavu programu O&O Disk Image skrývá nabídka »Nástroje«. Funkce se týkají především práce s obrazy disků, které můžete kontrolovat, vypalovat nebo připojovat jako diskové jednotky. Užitečná je i funkce na spojování přírůstkových obrazů disků do kompletních záloh.

Pokročilí uživatelé jistě uvítají i obsah nabídky »Spustit | Nastavení«, která umožňuje například konfiguraci e-mailového serveru pro zasílání zpráv o průběhu zálohování a další pokročilá nastavení vytváření obrazů disků a diskových oddílů i zálohování složek se soubory.

Záchranný disk: S nástrojem O&O BuildPE si vytvoříte záchranný disk nebo USB klíčenku pro nastartování počítače a obnovu dat.
Záchranný disk: S nástrojem O&O BuildPE si vytvoříte záchranný disk nebo USB klíčenku pro nastartování počítače a obnovu dat.

Když dojde k nejhoršímu

Záloha obsahu počítače, vytvořená pomocí programu O&O DiskImage, by vám nebyla příliš užitečná bez možnosti spuštění havarovaného počítače a nástrojů na obnovu dat. Vytvořte si vlastní záchranné CD/DVD postavené na základě Windows PE. Postup není složitý:

1. Nejprve je třeba instalovat aplikaci Windows Automated Installation Kit (WAIK). To provedete velmi snadno pomocí instalátoru z Chip DVD. V prvním kroku se instalační data nejprve rozbalí z Chip DVD na váš pevný disk (po práci můžete tato instalační data smazat). V 64bitové verzi Windows použijte instalátor »wAIKAMD64.msi«, ve verzi 32bitové pak »wAIKX86.msi«. Instalační průvodce je v češtině, stačí potvrdit souhlas s licenčním ujednáním.

2. Dále si nainstalujte nástroj O&O BuildPE (najdete jej na Chip DVD, opět ve verzích pro 32- a 64bitové edice Windows). Po spuštění se otevře průvodce tvorbou záchranného DVD nebo USB flash disku.

3. V průvodci klikněte na tlačítko »Next«, pak ještě jednou a následně použijte tlačítko »Search« pro vyhledání již instalovaného WAIK. Pak pokračujte opět tlačítkem »Next«. Nyní je třeba zvolit verzi a licenci O&O DiskImage, ke které bude záchranný disk vytvořen. Navštivte proto ještě stránku www.oo-software.com/en/special/dft56 a vložte zde váš e-mail pro zaslání registrace na O&O DiskImage Pro 5.6.18. Zaslání registrace trvá pár minut, proto buďte trpěliví.

4. Jakmile vám dorazí e-mail s registračními údaji, označte v průvodci O&O BuildPE položku »O&O DiskImage Pro 5.6.18« a klikněte na »Add license«. V nově otevřeném okně zadejte právě získané registrační údaje. Nyní můžete pokračovat dále tlačítkem »Next« a pak ještě jednou. Následně začne O&O BuildPE vytvářet obsah záchranného disku, což bude trvat několik minut.

5. Nyní už zbývá jen zvolit, zdali O&O BuildPE vytvoří ISO obraz záchranného DVD (k tomu slouží volba »Save«), který si kdykoli později vypálíte na prázdné médium v libovolném vypalovacím programu, nebo všechna data zkopíruje na USB flash disk, ze kterého budete moci rovnou nastartovat počítač (volba »Create«). Pamatujte na to, že veškerá data na použitém flash disku budou zlikvidována.

Po nastartování počítače z vytvořeného CD nebo USB flash disku potvrďte souhlas s licenčním ujednáním a vyčkejte, než se nahraje ovládací prostředí nástroje O&O DiskImage. Pak už stačí jen připojit k počítači disk se zálohou a přehrát ji do počítače.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání