Menu
CHIP Speedtest

O&O UnErase 6

03.04.2011 21:00 | Redakce Chip
O&O UnErase 6
I po smazání a vysypání z koše se soubory stále nacházejí na disku počítače, dokud je nepřepíšete novými daty. Se speciálním nástrojem z Chip DVD 04/11 je můžete před definitivní ztrátou ještě zachránit.

Plná veze programu O&O UnErase 6 z Chip DVD umí vyhledat a obnovit smazané soubory na běžně používaných úložných médiích. Nástroj spolupracuje s lokálními i síťovými disky, USB flash disky i paměťovými kartami se standardními souborovými systémy. Pomocí O&O UnErase můžete obnovit rovněž i data smazaná z vestavěné paměti digitálního fotoaparátu či kamery, mobilního telefonu nebo přenosného přehrávače. O úspěchu obnovy smazaných souborů přitom rozhoduje pouze fakt, zdali již byly přepsány novými daty. Pro rychlejší nalezení souborů k obnově nabízí O&O UnErase různé filtry a několik způsobů třídění.

Funkční výbava plné verze programu O&O UnErase 6 z Chip DVD je zcela totožná s aktuální komerční verzí aplikace v ceně 550 Kč. V rámci akce můžete využít zvýhodněnou cenu   nákupu plné verze O&O Diskrecovery 6 pro obnovu dat z hardisků, flashdisků, paměťových karet nebo paměti digitálních fotoaparátu, kamer a přehrávačů. 

Zachránce: Pokud si omylem smažete třeba fotky, nebo dokumenty, budou se vám funkce programu jistě hodit.
Zachránce: Pokud si omylem smažete třeba fotky, nebo dokumenty, budou se vám funkce jistě hodit.

Prostředí programu O&O UnErase je velmi přehledné a jeho použití je snadné, třebaže je k dispozici pouze verze v angličtině. Nejdůležitější nástroje na vyhledání a obnovu jsou připraveny v levé části okna programu, zatímco vpravo je zobrazena adresářová struktura vybraného pevného disku či jiného paměťového média. Nástroje potřebné k obnově dat najdete v okně »Restore«.

Vyhledání smazaných dat

Obnovu smazaných dat na pevném disku (lokálním i síťovém), USB klíčence, paměťové kartě nebo v paměti multimediálního přehrávače či digitálního fotoaparátu je třeba začít výběrem disku (paměťového média) nebo konkrétního adresáře k prohledání v panelu se stromovou strukturou adresářů.

Parametry vyhledávání: Nalezení a výběr požadovaných souborů urychlíte, když použijete vyhledávání s filtry.
Parametry vyhledávání: Nalezení a výběr žádaných souborů urychlíte, když použijete vyhledávání s filtry.

Vyhledání smazaných dat ve zvoleném úložišti zahájíte použitím funkce »Search for deleted files«. O&O UnErase prohledá vybrané umístění a v pravém sloupci vypíše seznam nalezených souborů, které byly sice dříve smazány, ale fyzicky se na disku či jiném paměťovém médiu stále nacházejí. Vyhledané soubory lze třídit podle názvu, velikosti, data poslední změny a umístění před smazáním.

Vyhledávání smazaných dat můžete i podrobněji specifikovat, abyste si ušetřili čas při prohledávání disků a třídění nalezených souborů. Pomůže vám s tím funkce »Advanced search«, ve které si můžete nastavit značné množství parametrů pro vyhledávání smazaných souborů.

Vedle nastavení konkrétní složky a názvu (nebo části názvu) hledaného smazaného souboru můžete volit například i jeho typ, pokud do pole »File name« zadáte příslušnou koncovku určitého typu souboru (například

Výběr souborů: Různé typy zobrazení a řazení souborů i rychlé filtry pomůžou s výběrem souborů k obnově.
Výběr souborů: Různé typy zobrazení a řazení i rychlé filtry pomůžou s výběrem souborů k obnově.

JPG, DOC, XLS, AVI atd.). Pro vyhledání souborů obsahujících konkrétní text slouží řádek »Contains text«. Vyhledávání lze dále upřesnit zadáním rozmezí velikosti hledaných souborů, data jejich vytvoření, poslední změny nebo přístupu a dalších atributů (komprimovaný, zašifrovaný, systémový či skrytý soubor ad.). Užitečná je i předvolba »Search only for deleted files«, která z výsledků vyhledávání odfiltruje soubory, které nebyly smazány. Seznam souborů k obnově se použitím filtrů značně zpřehlední.

Obnova smazaných souborů

Smazané soubory, u kterých se můžete pokusit o jejich obnovu, najdete v pravé části okna programu O&O UnErase, kde jsou označeny parametrem »Deleted file«. Mimo to je u každého souboru uvedena jeho velikost, datum poslední změny a složka, ve které byl před smazáním umístěn.

Obnova dat: Program umí najednou obnovit sady souborů a vyhotovit o úspěšnosti záchrany dat zprávu.
Obnova dat: Program umí najednou obnovit sady souborů a vyhotovit o úspěšnosti záchrany zprávu.

Styl zobrazení smazaných souborů lze měnit pomocí tlačítek v horní nástrojové liště, z nichž nejzajímavější je tlačítko s trychtýřem. Pokud jej použijte, aktivují se v každém ze sloupců vlastností souborů rychlé filtry, pomocí kterých lze mezi soubory snadno vyhledávat, například vypsáním části jejich názvu. K dokončení obnovy pak už zbývá jen označení požadovaných souborů a použití tlačítka »Restore«. O&O UnErase se vás v nově otevřeném okně zeptá, kam chcete obnovené soubory umístit a nabídne vám i možnost vyhotovení reportu o průběhu a úspěšnosti obnovy smazaných dat.

Přestože vám O&O UnErase povolí obnovit soubory do jejich původního umístění, rozhodně si tento postup dobře promyslete. Obnovou části dat totiž můžete znemožnit záchranu dalších souborů, zatím ještě dostupných na stejném médiu. Pokud tedy plánujete obnovit více než jeden

Místo pro obnovu: Umístění obnovených dat volte pečlivě, ať nepříjdete o možnost zachránit další.
Místo pro obnovu: Umístění obnovených dat volte pečlivě, ať nepříjdete o možnost zachránit další.

soubor, určitě pro jeho umístění zvolte jiný fyzický disk (nikoli jen diskový oddíl) nebo třeba USB klíčenku. Podobně, pokud obnovujete nechtěně smazané snímky z paměťové karty fotoaparátu, uložte je na disk počítače, nikoli na stejnou kartu. O&O UnErase vás na hrozící kolizi s obnovou dalších dat upozorní.

O&O UnErase v přehledu nalezených smazaných souborů nezobrazuje jejich stav ani pravděpodobnost obnovy. Stejně jako každý jiný nástroj, však není ani program O&O UnErase všemocný. Především při rozsáhlejší obnově dat, smazaných před delším časem, nemusí být úspešnost stoprocentní. Rovněž se může stát, že některý soubor sice bude obnoven, avšak s poškozeným obsahem, který nebude možné v příslušném programu načíst.

Také z tohoto důvodu vám nedoporučujeme plně se spoléhat na nástroj na obnovu smazaných dat, ale provádět pravidelnou zálohu všech důležitých souborů. Plné verze zálohovacích programů vám rovněž pravidelně nabízíme na Chip DVD.

Uveřejněno na Chip DVD 04/11.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání