Menu

Obcházení blacklistu stránek

19.01.2008 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
V práci máme blacklist stránek, které nejdou otevřít. Místo nich se objeví informace, že daná adresa je blokována. Existuje možnost, jak tento blacklist obejít?

Obcházení blacklistu stránek

V práci máme na výchozí bráně blacklist stránek, které nejdou otevřít. Místo nich se objeví informace, že daná adresa je blokována. Používáme Windows XP Professional a všichni zaměstnanci mají omezená práva. Existuje možnost, jak tento blacklist obejít?

Pokud nemáte přístup k možnosti změnit síťová připojení a nastavit výchozí bránu, která tento blacklist nemá, bude řešení obtížné.

Prvním možným řešením, které má ovšem menší nevýhodu, je využít archiv WWW stránek. Vtip spočívá v tom, že na stránky nepřistupujete přes jejich doménu, ale prohlížíte je z paměti archivu. Výborný a celkem „čerstvý“ archiv má vyhledávač Google. Na www.google.com napište do vyhledávání doménu, kterou máte blokovánu a kterou chcete vidět. Ve výsledcích hledání poté klikněte pod popiskem stránky na odkaz Archiv. Zobrazí se vám stránka, jak si ji naposledy zapamatoval tento vyhledávač.

Pokud by zklamal Google, můžete využít služby www.webarchive.org. Zde vložte URL stránky a systém vám nabídne výsledky.

Jediným problémem je v případě tohoto řešení aktuálnost, tedy spíše neaktuálnost. Tento způsob se hodí spíše pro statické stránky, ne tedy například pro zpravodajství. Google má většinu stránek v archivu starou kolem dvou dní, u webarchive.org si můžete zvolit datum, ze kterého chcete stránku zobrazit.

Druhým řešením je místo domény zadat IP adresu daného serveru. Tento „fígl“ ovšem nemusí vždy spolehlivě fungovat, protože některé blacklisty pro blokování stránek si doménová jména přeloží i na IP adresy a ty následně blokují také. Druhým zádrhelem může být více serverů na jedné IP adrese. To se může stát hlavně u menších stránek, které jsou umístěny u některé hostingové společnosti. Zde je na jednom serveru (IP adrese) i několik desítek doménových jmen. Výběr doménového jména se poté řídí HTTP protokolem. Ten ovšem pomocí IP adresy nepředáte, a tak většinou skončíte na webové prezentaci poskytovatele hostingu.

Doménové jméno si na IP adresu můžete přeložit snadno pomocí příkazu PING. Pokud do příkazového řádku napíšete ping www.seznam.cz, dostanete v hranaté závorce IP adresu serveru, v tomto případě 212.80.76.3. (Pozn.: U velkých portálů typu seznam.cz můžete dostat zpátky jinou IP. Je to dáno tím, že DNS server má pro jedno doménové jméno několik IP z důvodu výpadku jednoho serveru nebo rozdělení zátěže na více fyzických serverů).

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení