Menu
CHIP Speedtest

Obecné tipy pro doplňování kartridží

19.09.2013 06:00 | Redakce Chip
Obecné tipy pro doplňování kartridží
Chcete ušetřit peníze, a tak si sami doplňujete inkoustové kartridže (tzv. refill). Měli byste se na to ale dobře připravit a dodržovat několik základních pravidel.

V první řadě si připravte opravdu všechno, co budete v průběhu doplňování potřebovat – není nic nepříjemnějšího, než když musíte s inkoustem na prstech třeba otevírat šuplíky a něco hledat. Připravte si tedy minimálně rukavice na jedno použití, papírové ubrousky, čistič oken, nůž na koberce, injekční stříkačku spolu s jehlami a pod to všechno nepropustnou podložku, aby inkoust nezanechal stopy na stole.
S doplňováním neváhejte. Jakmile se na výtisku z tiskárny objeví světlé pruhy, měli byste přistoupit k akci. Prázdná kartridž totiž může velmi rychle zaschnout tak, že už ji nebudete moct použít. Trysky tiskárny navíc bývají chlazeny právě inkoustem, takže když chybí, může dojít k přehřátí a poškození tiskové hlavy. Důležitou roli při doplňování hraje vzduch. Ten musíte z čisté prázdné kartridže dostat ven a místo něj dát inkoust.
Při doplňování dávejte pozor, abyste kartridž nenaplnili až po okraj a aby se do ní z injekční stříkačky nedostaly žádné vzduchové bubliny. Ty by totiž v trysce mohly zabránit proudění inkoustu. V kartridži vadí i příliš vysoký, nebo naopak nízký tlak. V závislosti na modelu tiskárny a kartridže se můžete setkat s dalšími problémy, jako jsou bezpečnostní čipy nebo kódy, které refillům zabraňují. Navíc musíte počítat s tím, že doplněný inkoust nemusí mít přesně stejnou barvu, sytost nebo stejnou odolnost proti otěru.
Nejprve si tedy na internetu najděte, která náplň je do vaší tiskárny vhodná, jaké s ní mají uživatelé zkušenosti a jaké problémy vás mohou čekat. Obecně doplňování kartridží nedoporučujeme, protože pak mají většinou otvory na více místech a rychle vysychají. Pokud se od inkoustu zašpiníte, snadno ho z rukou dostanete pomocí mazlavého mýdla, které seženete v drogerii.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání