Menu
CHIP Speedtest

Ocster 1-Click Backup

27.03.2012 22:00 | Redakce Chip
Jednoduchý a velmi přehledný nástroj na pravidelné zálohování dat vám pomůže s ochranou důležitých souborů před jejich ztrátou v případě havárie disku a podobných katastrof.

Plná verze programu Ocster 1-Click Backup slouží k zálohování kompletního obsahu pevných disků či vybraných diskových oddílů. Zálohovací úlohu si nastavíte v několika jednoduchých krocích, včetně předvoleb pro automatické spouštění zálohování v pravidelných denních či týdenních intervalech. Pro uskladnění záložních dat můžete využít jakýkoli místní nebo síťový disk, kam se bude ukládat zvolený počet rozdílových záloh, které šetří místo na záložním médiu. Pro obnovu dat v případě havárie operačního systému či pevného disku je připraveno i záchranné CD, se kterým lze nastartovat počítač a obnovit data ze zálohy.

Na Chip DVD najdete plnou verzi zálohovacího nástroje Ocster 1-Click Backup s licencí platnou po celý jeden rok. Registrace programu probíhá přímo v instalačním průvodci. Jedná se o stejnou edici programu, kterou jeho výrobce běžně nabízí za bezmála 400 Kč. Jestliže hledáte pokročilejší zálohovací nástroj s bohatšími možnostmi nastavení, zkuste Ocster Backup Pro 7 od stejného výrobce. Zálohovací aplikace nabízí různé typy záloh s detailním nastavením. Užitečná je i možnost ochrany zálohovaných dat šifrováním a využití komprese pro úsporu kapacity záložního média. Licence Ocster Backup Pro 7 stojí přibližně 800 Kč.

Přehledné rozhraní: Pro zálohování dat pomocí Ocster 1-Click Backup stačí nastavit tři základní parametry.
Přehledné rozhraní: Pro zálohování dat pomocí Ocster 1-Click Backup stačí nastavit tři základní parametry.

Program Ocster 1-Click Backup maximálně zjednodušuje zálohování důležitých dat z vašeho počítače. Vystačíte si jen s jednoduchým úvodním nastavením, a pak se již zálohovací aplikace postará o automatické zálohování dat ve zvoleném denním nebo týdenním intervalu.

Nastavení zálohování

V úvodním okně programu začněte výběrem pevného disku či diskového oddílu pod volbou »Back up these drives«. V následujícím okně si zvolte, které disky a jejich oddíly mají být zálohovány.

Další důležitou volbou je umístění zálohy, dostupné pod nabídkou »To this folder«. Ocster 1-Click Backup umí pro

Data k zálohování: Ocster 1-Click Backup umí zálohovat pouze kompletní obsah disku či diskového oddílu, bez volby konkrétních složek.
Data k zálohování: Ocster 1-Click Backup umí zálohovat pouze kompletní obsah disku či diskového oddílu, bez volby konkrétních složek.

zálohování využívat lokální či síťové disky a jakákoli úložná zařízení, připojená k počítači prostřednictvím USB. Pro výběr konkrétního místa pro uložení zálohy zvolte nabídku »Other location«. Program automaticky rozpozná přítomnost síťového disku a nabídne vám jej jako výchozí úložiště pro zálohování dat.

Pravidelnost automatického zálohování nastavíte pomocí předvolby »When to back up«. Volba »Daily Backup« provede zálohování každý den v určený čas (»Start Time«). S předvolbou »Weekly Backup« můžete určit, který konkrétní den (»Week day«) se budou data zálohovat a v jaký čas bude zálohování zahájeno »Start Time«. Při volbě »No Automatic Backups« nebude Ocster 1-Click Backup spouštět zálohování automaticky, ale provede jej pouze na vaše vyžádání.

Pravidelná záloha: Obsah disku vašeho počítače může být zálohován v pravidelných denních nebo týdenních intervalech.
Pravidelná záloha: Obsah disku vašeho počítače může být zálohován v pravidelných denních nebo týdenních intervalech.

Poslední volbou nastavení zálohování dat je počet různých záloh, které bude Ocster 1-Click Backup uchovávat. Zálohovány jsou přitom vždy pouze rozdíly v obsahu zálohovaného disku, nikoli kompletní data. Proto ani více postupných záloh (ve výchozím nastavení jich Ocster 1-Click Backup uchovává 27) nemusí znamenat obrovský objem záložních dat. Díky postupným rozdílovým zálohám se můžete vracet v čase k různým verzím zálohovaných souborů, což může být například u textových dokumentů, se kterými průběžně pracujete, velkou výhodou.

Poté, co si nastavíte všechny parametry zálohování, použijte pro aktivaci automatické zálohy dat tlačítko »Activate

Průběh zálohování: Zálohování se spouští podle nastaveného plánu, Ocster 1-Click Backup ovšem musí běžet na pozadí operačního systému.
Průběh zálohování: Zálohování se spouští podle nastaveného plánu, Ocster 1-Click Backup ovšem musí běžet na pozadí operačního systému.
Plan«. Pak můžete hlavní okno programu Ocster 1-Click Backup zavřít, aplikace přitom zůstane běžet na pozadí operačního systému a v nastavený čas se postará o zazálohování dat podle provedených předvoleb. Pokud byste chtěli plán zálohování pozastavit, stačí v okně Ocster 1-Click Backup kliknout na volbu »Deactivate«. Záloha bez časového plánu se spouští ručně – volbou »Start backup now«.

 

Obnova dat

Zazálohovaná data, uložená v předvolené složce, můžete samozřejmě prostřednictvím aplikace Ocster 1-Click Backup také obnovit. Záložní data jsou ukládána ve speciálním formátu, proto je pro jejich obnovu vždy nutné použít aplikaci Ocster 1-Click Backup. Pomocí tlačítka »Browse« vyberte zálohu k obnově a tlačítkem »Restore« zahájíte obnovu dat do jejich výchozího umístění na zálohovaném disku.

Záchranný režim: S pomocí startovacího CD můžete spustit havarovaný počítač a obnovit data ze zálohy.
Záchranný režim: S pomocí startovacího CD můžete spustit havarovaný počítač a obnovit data ze zálohy.

K obnově dat při totálním kolapsu operačního systému nebo havárii pevného disku budete potřebovat speciální spouštěcí CD, se kterým nastartujete počítač a obnovíte data ze záložního úložiště. K vytvoření záchranného CD použijte volbu »Rescue Disc | Rescue Disc Information« z hlavní nabídky programu Ocster 1-Click Backup. Nabídka otevře internetovou stránku s návodem na stažení potřebných dat a vytvoření záchranného CD.

Data záchranného disku Ocster 1-Click Backup stáhněte z webu výrobce (650 MB). ISO obraz je možné vypálit na prázdné médium pomocí jakéhokoli vypalovacího programu (jako je například Ashampoo Burning Studio, které vám pravidelně nabízíme mezi plnými verzemi na Chip DVD), nebo rovnou pomocí vypalovací funkce obsažené v operačním systému Windows 7.

Nastartování počítače ze záchranného média je třeba nastavit v BIOSu konkrétního počítače, nebo je možné použít při startu některou z funkčních kláves. Postup nastartování počítače ze záchranného média se liší podle konkrétní verze BIOSu. Na záchranném CD budete mít k dispozici podobné prostředí jako přímo v programu Ocster 1-Click Backup, samozřejmě včetně funkcí na obnovu dat ze zálohy.

Uveřejněno na Chip DVD 04/12.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání