Menu
CHIP Speedtest

Oddálení zdlouhavého startu aplikací

22.09.2012 07:00 | Redakce Chip
Oddálení zdlouhavého startu aplikací
Pro hladké bootování je často důležité, kdy a v jakém pořadí Windows nahrávají jednotlivé aplikace, které se mají automaticky spustit.

Úpravu tohoto pořadí zvládá nástroj Startup Delayer 2.0, který najdete na internetové adrese r2.com.au. Klikněte na „Products“ a potom pod „Startup Delayer v3.0.321“ na „Download Now“. Uložte soubor „startdelay_v3.0b321.exe“ do libovolného adresáře a dvojitým kliknutím spusťte instalaci. Následujte příkazy asistenta instalace.

Po instalaci spustíte program volbou „Start | r2 Studios | Startup Delayer | Configure Startup Delayer“. Nepoužijte ale nastavení pouze pro aktuálního uživatele, obzvláště disponuje-li administrátorskými právy. Jinak totiž dostanete na začátku chybovou hlášku „This task requires the application to have elevated permissions“ a v dialogu budete muset zvolit „Restart under different credentials“. Místo toho klikněte rovnou pravým tlačítkem myši na položku „Configure Startup Delayer“, z kontextového menu vyberte „Spustit jako správce“ a následně zvolte jiný administrátorský účet.

Startup Delayer 3.0 se vás při prvním startu v několika dialozích zeptá na nastavení. Jazyk můžete zvolit pod „Options“. Překlad do němčiny je však nedostatečný a neúplný, proto se doporučuje použít angličtinu.

Záložka „Startup Items“ zobrazuje všechny programy, které se automaticky spouští při bootování. Seznam obsahuje tři části: „Delay“, „Normal Startup“ a „Disabled“. Přetažením můžete položky přesouvat mezi těmito skupinami.

V části „Normal Startup“ najdete všechny programy, na něž nemá program při startu žádný vliv. Když přesunete záznamy do „Disabled“, zamezíte jejich automatickému startu. Start položek pod „Delay“ se oddálí. Pro tento případ má Startup Delayer 3.0 ve druhém sloupečku seznam buď pořadí startu, nebo pevně daných časů pro čekání. Pořadí záznamů v této části změníte také jednoduše přetažením myší.

Kromě toho můžete položky označit (lze vybrat i více najednou) a potom si na spodním kraji dialogu vybrat mezi automatickým zpožděním („Automatic Delay“) a manuálně zadaným časem čekání („Manual Delay“). V prvním případě definujete jako podmínku pro start, jak vysoké smí být zatížení procesoru. V druhém případě určujete čekací časy pomocí políček pro výběr času: „Hours“, „Minutes“ a „Seconds“. Potvrďte zadání kliknutím na „Apply and Delay“.

Definice rozdílných čekacích časů určuje pořadí startu a zabraňuje, aby se jednotlivé aplikace navzájem zpomalovaly. Start důležitých programů, jako například antivirů, byste však neměli za žádných okolností zpomalovat.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání