Menu
CHIP Speedtest

Odstraňte sami ze zařízení prach

15.06.2013 12:40 | Redakce Chip
Odstraňte sami ze zařízení prach
Váš notebook nevydrží v provozu dlouho – vypadá to, jako by nestačilo jeho chlazení, a po nějaké době se zahřeje a sám se vypne. Krátkodobě fungovala chladicí podložka, která pomohla od notebooku odvést teplo. Je ale hlučná a nepraktická, protože se s ní notebook špatně přenáší a stejně poskytuje jen několik minut práce navíc.

 

Na vině je pravděpodobně prach, který se za měsíce a možná i roky nahromadil uvnitř notebooku u chladicího bloku, brání správné cirkulaci vzduchu a funguje jako filc. Nejlepší proto bude notebook rozebrat a zbavit ho nechtěných nečistot. Postup rozebrání se liší model od modelu, a proto bude nejlepší, když si správný postup najdete na webu. Použijte weby YouTube, Repair4Laptop nebo Lenovo, kde najdete pořadí, v jakém máte odšroubovat šroubky, a často i video s popisem.

 

Až proniknete ke chladicímu modulu, odšroubujte šroubky, které drží teplovodivou trubici, chladič a ventilátory. Na žebrech chladiče se drží nejvíce prachu, který časem tvoří pro vzduch neproniknutelnou bariéru. Výsledkem je přehřívání procesoru, případně i grafické karty, což vede k pádům systému nebo ke zpomalování procesoru. Prach odstraňte za pomoci šroubováku a stlačeného vzduchu. Až budete čistit ventilátor, přidržte při foukání jeho lopatky, aby se neotáčely, jinak ho poškodíte.

Pokud chcete, aby váš notebook fungoval opravdu spolehlivě, sejměte i chladicí blok od procesoru a grafické karty. Nemusí totiž dokonale na procesoru sedět, což chladicí schopnosti celého modulu snižuje. Na procesor naneste tenoučkou vrstvu teplovodivé pasty. Ta vyplní malé nerovnosti mezi krytem procesoru a chladicím modulem a dochází pak k mnohem lepšímu odvodu tepla – stačí ale opravdu jen tenoučká vrstva. Pak v obráceném pořadí všechny komponenty a šroubky vraťte tam, kde byly. Pokud vše proběhlo správně, teplo už není takovým problémem a notebook bez problémů funguje. Máte-li zničený ventilátor, budete ho muset vyměnit.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání