Menu
CHIP Speedtest

Ohlédnutí za veletrhem CES

07.02.2013 10:05 | Redakce Chip
Ohlédnutí za veletrhem CES
Jen dva rozměry, ale o to podrobnější: letošní veletrh spotřební elektroniky CES (Consumer Electronics Show) 2013 v Las Vegas sice přinesl řadu novinek, ale nijak převratných. 3D už tolik netáhne, hitem je vysoké rozlišení, technologie OLED, stále větší smartphony a zajímavé tablety.

 

Začněme tím hlavním, tedy přesunem pozornosti v oblasti televizorů od třetího rozměru k vyššímu rozlišení. Ne že by na CES nebyly žádné 3D TV, ale třetí rozměr se nyní chápe buď jako zbytečnost, nebo jako standard a samozřejmost. Táhne tedy vysoké rozlišení označované jako Ultra HD nebo také 4K (4K2K), tedy 3 840 x 2 160 bodů, což je čtyřnásobek Full HD.

 

K loni představenému modelu Ultra HD televizoru LG 84LM9600 s úhlopříčkou 84 palců přibyly další dvě verze s úhlopříčkami 55 a 66 palců, které by se měly brzy prodávat ve zhruba 100 zemích. V Česku a na Slovensku bude podle LG 84palcová Ultra HD TV k dispozici už v prvním čtvrtletí 2013.

Panasonic se na CES 2013 pochlubil 56“ OLED 4K televizorem, což je zatím největší OLED televize tohoto rozlišení. Firma Sony ukázala rovnou tři různé úhlopříčky 4K LCD televizorů a také jednu 56“ Ultra HD OLED televizi. Největším lákadlem však byla 65palcová BRAVIA X900. Samsung zase předvedl model z řady S9, který má úhlopříčku 110“ a Ultra HD rozlišení.

Když už jsme u velkých rozlišení a velkých ploch, zajímavá je i netradiční „televize“ LG Hecto Laser TV, která se skládá z projektoru a projekční plochy. Projektor umí ze vzdálenosti 56 cm promítat na pasivní plátno obraz o úhlopříčce 100“. Je vybaven tunerem, takže poslouží i jako televize. Kvalita obrazu ale za jinými technologiemi zaostává.

Obsahu v Ultra HD rozlišení zatím moc není a otázkou je, zda se vůbec bude na Blu-ray (nebo jiném médiu) dodávat, nebo zda se bude jen posílat přes internet. Asi každý už má ale doma Ultra HD fotografie. Pustit si je můžete například z konzole Sony PlayStation 3 s 4K výstupem.

Zakřivený svět

Technologie OLED umožňuje kromě živých barev, štíhlých tvarů nebo zobrazení skutečně černé barvy i další inovace. Jak LG, tak Samsung na CES 2013 představily OLED televizory se zakřivenou obrazovkou, která má divákovi nabídnout ještě dokonalejší obraz, který ho přímo obklopuje. Zakřivení není nijak výrazné a má se jím docílit toho, že má divák všechna místa plochy stejně vzdálená od očí. Moc pěkné jsou především panoramatické obrázky.

Model EA9800 od firmy LG navíc podporuje technologii LG CINEMA 3D, takže si můžete zobrazit i trojrozměrný obraz. Televizory mají úhlopříčku 55 palců a jde zatím o prototypy pro otestování trhu a zájmu zákazníků. V prodeji je tedy ještě dlouho neuvidíme.

Přehrávací krabičky

Přes pestrou a stále cenově dostupnější nabídku výrobců se určitě ještě najdou uživatelé, kteří doma nemají tu správně chytrou televizi. Svůj televizor však mohou vybavit multimediálním přehrávačem, který dostatečně rozumný je. Mezi novinky z této oblasti, které byly na CES prezentovány, patří například Netgear NeoTV PRIME s Google TV (model GTV100). Můžete na něm využívat aplikace z Google Play a získat přístup k multimediální knihovně zahrnující filmy, TV seriály nebo hudební klipy z několika služeb.

Goole TV a Android nabízí i nová hrací „kostka“ od Asusu, nazvaná Asus Qube. Jde navíc o zařízení, které můžete ovládat pohybem a hlasem. Streamer Qube podporuje při sledování televize také funkci obraz v obraze a najdete v něm i plnohodnotný prohlížeč Google Chrome.

Tablety a smartphony

Tabletů bylo na CES samozřejmě také dost, i když firmy jako Apple nebo Microsoft se tohoto veletrhu přímo neúčastní. Ostatní firmy ale využily příležitosti ukázat se s novými přístroji s Windows 8 i Androidem. Kromě těch v podstatě běžných tabletů se zde objevil například obří, 18,4palcový Full HD tablet Asus Transformer AiO, který se snadno může z tabletu transformovat na počítač typu vše v jednom. Při přenášení funguje tablet s operačním systémem Android, po transformaci v PC pak se systémem Windows 8.

Na CES měla debut zajímavá kapesní herní konzole firmy nVidia, nazvaná Project Shield – Grid Gaming System. Vypadá jako gamepad s výklopným 5“ displejem s rozlišením 1 280 × 720 bodů, nabízí USB, HDMI výstup a slot na microSD karty. Je založena na platformě Android a na novém procesoru nVidia Tegra 4. Ten by měl být pro řadu her dostatečně rychlý, ale nVidia nabídne i možnost hrát na herní konzoli hry z vlastního počítače (či ho využívat jiným způsobem prostřednictvím přístupu ke vzdálené ploše) nebo hry „z cloudu“. Na konzoli se tak budou přenášet jen snímky počítané na serveru a zahrát si tak můžete třeba Call of Duty: Black Ops (prezentováno právě na CES). Rozhodně zajímavý koncept.

Displeje mobilních telefonů neustále rostou. Důkazem toho je na CES představený smartphone Sony Xperia Z s 5“ displejem s Full HD rozlišením. Kromě velkého displeje a rychlého procesoru nabízí technologii LTE, 13Mpx fotoaparát a můžete se s ním i vykoupat. Nový Huawei Ascend Mate s má dokonce displej s úhlopříčkou 6,1 palce. Samsung se chlubil již prodávaným tabletosmartphonem  Galaxy Note II s 5,5“ displejem. K vidění byl i prototyp ohebného telefonu, který běžel na operačním systému Windows Phone 8.

Fotoaparáty

Nechyběly samozřejmě ani fotoaparáty nebo kamery. Objevilo se zde především hodně kompaktních ultrazoomů, tedy malých kompaktních fotoaparátů, které nabízí stále větší optický zoom, skvělou světelnost, optickou stabilizaci a řadu dalších zajímavých funkcí.

Za pozornost stojí i Canon PowerShot N. Má zajímavý design i způsob ovládání a hodí se především pro pořizování fotografií na sociální sítě a webová alba. Jako spoušť slouží kroužek kolem objektivu, můžete tedy snadno fotit, i když máte fotoaparát namířený netypickým způsobem (třeba na sebe). Displej je otočný o 90 stupňů.

Fujifilm 100 S je nově představený kompakt s APS-C čipem a pevným objektivem. Nikon předvedl na CES zrcadlovky bez zrcátka – modely J3 a S1. S1 je základní verze řady Nikon 1 s 10Mpx rozlišením, J3 má rozlišení 14 megapixelů. Samsung se pochlubil zrcadlovkou bez zrcátka označenou NX300 – má nový, 20,3megapixelový snímač APS-CMOS a široký rozsah citlivosti (ISO 100–25 600).  Společnost Sony uvedla nové kompaktní digitální fotoaparáty s vylepšeným obrazovým CMOS snímačem Exmor R a zdokonalenou optickou stabilizací obrazu Optical Steady Shot. Největší novinkou je integrované Wi-Fi rozhraní, které umožňuje bezdrátově odesílat fotografie do smartphonu či tabletu.

Vlastní stánek měla na CES i firma Corning, kterou možná neznáte, ale s jejímiž displeji (sklem) Gorilla Glass se setkáváte u mnoha výrobků (především mobilů a tabletů). Nová prezentovaná generace Gorilla Glass nabídne opět vyšší odolnost proti rozbití i poškrábání – oproti předchozí generaci až o 40 procent, a to při menší tloušťce. Zájemci mohli na veletrhu vidět praktický test odolnosti. S prvními produkty vybavenými novým sklem od firmy Corning se na trhu setkáme nejdříve v polovině roku 2013.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání