Menu
CHIP Speedtest

Omezení přístupu k pevnému disku pro jednotlivé účty

21.04.2013 04:15 | Redakce Chip
Omezení přístupu k pevnému disku pro jednotlivé účty
Máte domácí počítač, který používá celá rodina? Chcete zabránit tomu, aby vám děti zabraly místo na disku svými hrami a hudbou? Bojíte se, že vám nešikovná manželka smaže vaše důležitá data? Používejte uživatelské účty s přiděleným místem na disku!

Ve starých Windows XP jste sice uživatelské účty našli, ty však byly spíše pro smích než pro praktické použití. Od Windows Vista lze ale selektivní přístup k systému pomocí uživatelských účtů využít i v praxi. Pokud ke každému účtu navíc přiřadíte určité místo na disku, může i rodinný počítač fungovat bez větších obtíží.

Postup je snadný a jediné, co je pro tuto operaci nutné, jsou práva administrátora. Nejprve spusťte Průzkumníka Windows. Poté rozbalte položku „Počítač“ a klikněte pravým tlačítkem na disk, který budete chtít „rozdělit“ pro rodinné účely. V kontextové nabídce, která se objeví, zvolte možnost »Vlastnosti« a v okně pak přejděte na kartu „Kvóta“.

V tomto okně nejprve aktivujte položku „Povolit správu přidělování kvót“ a poté přidejte zatržítko i k příkazu „Odepřít místo na disku uživatelům překračujícím maximální kvótu“. Poté už jen určete místo pro zvoleného uživatele a vše potvrďte kliknutím na »Použít«.

V sekci „Přidělené kvóty“ si můžete přehledně prohlédnout, kolik má který uživatel přiděleno místa na disku.

Poznámka: Doporučujeme využít i možnost nastavení velikosti zabraného místa, při které vás počítač upozorní na blížící se limit. Můžete tak předejít nepříjemným překvapením…

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání