Menu
CHIP Speedtest

OpenOffice.org převzala nadace Apache

14.06.2011 08:31 | Redakce Chip
OpenOffice.org převzala nadace Apache
Oracle tak své nevydařené působení uzavřel.

Projekt OpenOffice.org předal Oracle počátkem června do Apache Software Foundation. Tím se uzavírá nepodařené působení Oraclu na tento otevřený kancelářský balík, jejž Oracle získal spolu se společností Sun. Balík je důležitý co bezplatná náhrada MS Office, dostupná i mimo Windows (a Mac OS X).

Poté, co řada velkých firem přesunula svou podporu na odtržené LibreOffice, jež se stalo výchozí volbou v novém Ubuntu (nejrozšířenější uživatelské distribuci Linuxu), stal se další vývoj a údržba OpenOffice.org nad síly Oraclu.

Předáním do Apache žel prozatím přetrvá schizma LibreOffice a OpenOffice.org. To by se ukončilo jedině předáním OpenOffice.org do The Document Foundation, nadaci založené právě pro vývoj LibreOffice.

Pokud ovšem obě větve budou čistě podporovat otevřené dokumentové formáty, nemělo by rozdělení být zásadní obtíží pro uživatele — jedině že ten si musí položit otázku, která souprava se mu zamlouvá více — pokud vůbec najde zásadního rozdílu.

The Apache Software Foundation je společenství vážené, s vedením otevřených projektů má letitou zkušenost, a tedy by se nemělo dopustit zásadních přehmatů jak Oracle. Kam OpenOffice.org nasměruje a zda přesvědčí o tom, že tato vývojová větev má dalšího smyslu, to se ovšem teprve ukáže.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání