Menu
CHIP Speedtest

Operační systém z oblaku

21.07.2011 12:04 | Redakce Chip
Operační systém z oblaku
S razantnějším nástupem cloudových technologií začíná být situace mezi operačními systémy zábavnější než kdy dříve. Již nyní jsou k dispozici dobře vybavené cloudové operační systémy s nízkými nároky na hardware počítače a vyzkoušet si můžete i Chromium – klon operačního systému Chrome OS, vyvinutého Googlem pro jeho chromebooky.

Notebooky s operačním systémem Chrome OS (tzv. chromebooky) se prodávají teprve několik týdnů a u nás je zatím neseženete. Jejich operační systém si však můžete vyzkoušet hned teď. Budete k tomu potřebovat jen obyčejný USB flash disk. Jedná se o zajímavou ukázku operačního systému, naplno využívajícího principy cloud computingu, což v praxi znamená, že máte k dispozici jen nezbytné funkce pro ovládání počítače (nastavení sítě či uživatelských účtů) a pro vše ostatní je třeba připojení k internetu. Jedinou aplikací v Chrome OS je internetový prohlížeč (varianta Google Chrome) a všechny další aplikace pak spouštíte výhradně z internetu, prostřednictvím tohoto prohlížeče. Přestože je Chrome OS open-source, Google neposkytuje ke stažení zkompilovanou, funkční verzi svého operačního systému, ale pouze jeho zdrojový kód. Zkompilované verze, použitelné i na jiných počítačích, než jsou chromebooky, nesou název Chromium. My se proto budeme dále věnovat verzi operačního systému Chromium, vytvořené hackerem s přezdívkou Hexxeh, který pravidelně publikuje zkompilované verze tohoto operačního systému ke snadnému použití běžnými uživateli.

Vše o cloudových systémech a návod, jak je vyzkoušet najdete v Chipu 8/2011, který vychází 29. července 2011.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání