Menu
CHIP Speedtest

Operační systém z oblaku

18.08.2011 09:28 | Redakce Chip
Operační systém z oblaku
S razantnějším nástupem cloudových technologií začíná být situace mezi operačními systémy zábavnější než kdy dříve. Již nyní jsou k dispozici dobře vybavené cloudové operační systémy s nízkými nároky na hardware počítače a vyzkoušet si můžete i Chromium – klon operačního systému Chrome OS, vyvinutého Googlem pro jeho chromebooky.

Notebooky s operačním systémem Chrome OS (tzv. chromebooky) se prodávají teprve několik týdnů a u nás je zatím neseženete. Jejich operační systém si však můžete vyzkoušet hned teď. Budete k tomu potřebovat jen obyčejný USB flash disk. Jedná se o zajímavou ukázku operačního systému, naplno využívajícího principy cloud computingu, což v praxi znamená, že máte k dispozici jen nezbytné funkce pro ovládání počítače (nastavení sítě či uživatelských účtů) a pro vše ostatní je třeba připojení k internetu. Jedinou aplikací v Chrome OS je internetový prohlížeč (varianta Google Chrome) a všechny další aplikace pak spouštíte výhradně z internetu, prostřednictvím tohoto prohlížeče. Přestože je Chrome OS open-source, Google neposkytuje ke stažení zkompilovanou, funkční verzi svého operačního systému, ale pouze jeho zdrojový kód. Zkompilované verze, použitelné i na jiných počítačích, než jsou chromebooky, nesou název Chromium. My se proto budeme dále věnovat verzi operačního systému Chromium, vytvořené hackerem s přezdívkou Hexxeh, který pravidelně publikuje zkompilované verze tohoto operačního systému ke snadnému použití běžnými uživateli.

Bootovací USB disk: Spouštěcí USB disk nebo paměťovou kartu s operačním systémem si snadno vytvoříte v aplikaci Win32 Disk Imager.
Bootovací USB disk: Spouštěcí USB disk nebo paměťovou kartu s operačním systémem si snadno vytvoříte v aplikaci Win32 Disk Imager.

Instalace: Virtuálně i z USB

Operační systém Chromium si můžete vyzkoušet zcela bez obav, jelikož v žádném případě nehrozí, že byste si jeho použitím poškodili současnou instalaci Windows ve svém počítači nebo svá data. Chromium se totiž kompletně spouští z USB flash disku (či z paměťové karty) nebo v prostředí virtuálního počítače. Verzi spustitelnou z USB disku nebo paměťové karty si vytvoříte velmi snadno. Potřebujete jen obraz instalace operačního systému Chromium a program Win32 Disk Imager.

Připravte si prázdný USB flash disk či paměťovou kartu s kapacitou nejméně 4 GB a spusťte program Win32 Disk Imager. V řádku »Image File« zvolte cestu k obrazu Chromium (soubor typu IMG) a v nabídce »Device« vyberte příslušný USB disk nebo paměťovou kartu k instalaci operačního systému. Pak už stačí jen kliknout na tlačítko »Write« a potvrdit varování programu o možnosti poškození disku, na který se Chromium uloží (kterého se nemusíte obávat). Během chvilky budete mít připravené bootovací médium pro nastartování operačního systému Chromium v libovolném počítači.

Pro spuštění operačního systému Chromium je třeba restartovat počítač a zvolit bootování z USB disku nebo paměťové karty. Postup se u různých počítačů liší, může stačit například stisknutí klávesy »F8« před startem operačního systému, u jiných počítačů bude třeba nastavit bootování přímo v BIOS.

Jestliže si chcete Chromium jen krátce osahat, můžete použít i obraz operačního systému, vytvořený speciálně pro spouštění pomocí virtualizačních nástrojů VirtualBox a VMware. Obraz Chromium ve formátu VDI najdete na www.uloz.to/9713392/chromeos-zip

Chromium: Uživatelských nastavení je v operačním systému Chromium naprosté minimum, systém navíc zatím nepodporuje mnoho běžného hardwaru.
Chromium: Uživatelských nastavení je v operačním systému Chromium naprosté minimum, systém navíc zatím nepodporuje mnoho běžného hardwaru.

 

V programu VirtualBox je třeba si nejdříve vytvořit virtuální počítač (průvodce vytvořením spusťte tlačítkem »Nový«) a připojit k němu VDI obraz operačního systému Chromium. V nastavení nového virtuálního stroje stačí doplnit název a nastavit velikost operační paměti alespoň 512 MB. V dalším kroku pak zvolte možnost »Použít existující pevný disk« a nastavte cestu k VDI obrazu Chromium. Zbývá ještě nastavit síťové připojení virtuálního počítače. Klikněte na tlačítko »Nastavení« a zvolte položku »Síť«. Otevřete nabídku »Pokročilé« a z dostupných typů síťových karet vyberte »Intel PRO / 1000 MT Desktop«. Poté můžete virtuální počítač s operačním systémem Chromium spustit.

Cloud trochu jinak
Chromium od Googlu samozřejmě není ani zdaleka jediným cloudovým operačním systémem. Již dříve jsme vám představili například vyspělý operační systém Joli OS (www.jolicloud.com), použitelný jak pro instalaci do počítače, tak i prostřednictvím internetového prohlížeče. Další alternativou, použitelnou například pro netbooky nebo jiné výkonově slabší počítače, je operační systém EasyPeasy.

Dalším z použitelných cloudových operačních systémů je například Peppermint (www.peppermintos.com) a existují i operační systémy dostupné pouze prostřednictvím internetového prohlížeče. Jde například o Cloudo (www.cloudo.com), Glide (www.glidedigital.com) nebo SilveOS (www.silveos.com). Všechny si je můžete vyzkoušet zdarma.

K úspěšnému přihlášení do operačního systému Chromium budete potřebovat ještě Google účet. Jestliže používáte například e-mailovou schránku na serveru Gmail či jinou on-line službu Google, potřebný účet již máte. V opačném případě si vlastní Google účet snadno pořídíte na stránce www.gmail.com, kde použijete volbu »Vytvořit účet«.

Start Chromium: První přihlášení

Spuštění operačního systému Chromium je naprosto bleskové, zabere jen několik málo sekund po volbě bootovacího média (spuštění virtuálního počítače).

V úvodním okně můžete využít nabídku jazyků uživatelského rozhraní operačního systému (češtinu najdete pod dodatečnou nabídkou »More«) a rozložení znaků na klávesnici. Klíčová je samozřejmě volba sítě pro připojení k internetu. Pro prvotní připojení je třeba použít připojení přes klasický kabel, Chromium totiž v tento okamžik ještě neumí použít bezdrátovou síť. Bez připojení k internetu nelze pokračovat (což je u cloudového operačního systému asi pochopitelné). Po připojení síťového kabelu proběhne inicializace internetového připojení a je možné pokračovat v prvním spuštění operačního systému Chromium.

V následujícím kroku je třeba se přihlásit pomocí zmíněného Google účtu. Použijte proto příslušnou e-mailovou adresu a heslo. K vypsání adresy je nutné použít znak »@«, standardní zkratka »Alt + V« však nefunguje, stejně jako přepínání klávesnice klávesovou zkratkou. Pro přepnutí na americkou klávesnici proto použijte tlačítko »CZ« v pravém horním rohu pracovní plochy. Po přihlášení následuje výběr obrázku na přihlašovací stránce, kde máte k dispozici i volbu pro použití webové kamery svého počítače pro pořízení vlastní fotky.

Možná vás překvapí, že se po přihlášení k operačnímu systému Chromium nezobrazí žádná pracovní plocha s ikonami, ale jen okno internetového prohlížeče Google Chrome. Ovšem právě v tomto okně, které nejde zavřít či minimalizovat, se odehrává veškeré dění operačního systému Chromium.

Jestliže používáte Chromium na notebooku, asi se budete chtít zbavit připojení pomocí kabelu a použít Wi-Fi. Klikněte proto na tlačítko s klíčem v pravém horním rohu prohlížeče a z otevřené nabídky zvolte položku »Nastavení«. Z dostupných kategorií předvoleb použijte »Internet« a klikněte na tlačítko »Aktivovat Wi-Fi«. Pokud Chromium podporuje váš typ bezdrátové síťové karty, můžete po přihlášení k síti odpojit síťový kabel. Je nutné říci, že podpora hardwaru obecně (tedy například i zvukových čipů) nepokrývá ani zdaleka všechna běžně používaná zařízení. Proto může snadno dojít k tomu, že se na vašem počítači nebude možné připojit k bezdrátové síti a Chromium nebude přehrávat ani zvuk.

Další užitečné nastavení najdete pod volbou »Uživatelé«, kde lze pohodlně nakonfigurovat více uživatelských účtů. V nabídce »Pod pokličkou« si pak můžete nastavit například mazání pozůstatků po surfování na internetu a spravovat cookies či rozšiřující moduly prohlížeče Google Chrome.

Internetové aplikace: Práce v cloudu

Jelikož se veškerá práce s operačním systémem Chromium odehrává v prostředí internetového prohlížeče, je možné používat pouze internetové aplikace, a to ještě nejlépe takové, které zároveň spravují i vaše data. V prohlížeči je předinstalována podpora Flashe i JavaScriptu, což vám zajistí například možnost přehrávat si videa na YouTube (s ohledem na zmíněnou nedostatečnou podporu hardwaru dost možná bez zvuku) i dostupnost běžného obsahu webových stránek.

Zcela bez problému samozřejmě funguje práce s poštou pomocí služby Gmail (www.gmail.com) a rovněž i s webovou aplikací Google Dokumenty (docs.google.com) či s kalendářem (www.google.com/calendar). V prostředí prohlížeče díky tomu můžete pracovat s textovými dokumenty, tabulkami i prezentacemi a třeba si i prohlížet PDF dokumenty. Překvapivé je, že v operačním systému Chromium nelze pracovat s on-line kancelářskými aplikacemi Office Web Apps od Microsoftu, přestože je jinak Google Chrome (při instalaci pod Windows) bez problému podporuje.

Nemusíte se však omezovat jen na nudnou práci s dokumenty a brouzdání po internetových stánkách. Webových (nebo chcete-li cloudových) aplikací existuje na internetu obrovské množství a pokrývají snad všechny běžné oblasti požití počítače (samozřejmě včetně her). V operačním systému Chromium tak můžete používat například grafické editory Picnik (www.picnik.com) či Pixlr (www.pixlr.com), webovou aplikaci pro komunikaci v síti ICQ (www.icq.com) nebo vysoce kreativní nástroj na tvorbu prezentací Prezi (www.prezi.com). Vždy je pouze nezbytně nutné, aby internetová aplikace ukládala zpracovávaná data do vlastního úložiště nebo na jiný server typu Facebook, YouTube, Flickr ad. Chromium samozřejmě spolupracuje i s internetovými úložišti typu Dropbox (www.dropbox.com), ale ukládat soubory (fotografie, dokumenty aj.) přímo na disk počítače neumí – přestože takovou funkci v prohlížeči najdete. Vždy se tedy musíte spoléhat výhradně na internetové služby.

Doplňková výbava: Chrome Extensions

Používáte-li internetový prohlížeč Google Chrome na svém počítači s Windows, jistě víte, že je možné vybavit jej rozšiřujícími moduly nazvanými Extensions. Není přitom žádný důvod, proč by nebylo možné těmito doplňky vybavit také operační systém Chromium.

Internetový obchod s rozšířeními pro Google Chrome najdete na adrese chrome.google.com/extensions. Na výběr máte ze stovek více či méně užitečných aplikací, které jedním kliknutím instalujete do prohlížeče v operačním systému Chromium. Může jít například o velmi zajímavý doplněk Search by Image, který vyhledává na internetu obrázky dle podobnosti s libovolným jiným snímkem na webových stránkách, poznámkový blok Quick Note, různé kalkulačky, miniaplikace s předpovědí počasí, RSS čtečky a mnoho dalšího. Kompatibilita doplňků sice není stoprocentně zaručena, podstatná část jich však fungovat bude. Doplňky se instalují přímo v prostředí internetového prohlížeče, jejich nastavení najdete pod tlačítkem s klíčem a nabídkou »Nástroje | Rozšíření«.

Výběr doplňků: Stejně jako internetový prohlížeč Google Chrome lze i Chromium rozšířit doplňkovými moduly z rozsáhlé galerie.
Výběr doplňků: Stejně jako internetový prohlížeč Google Chrome lze i Chromium rozšířit doplňkovými moduly z rozsáhlé galerie.

 

Možnost instalace doplňků, které společně se svým nastavením zůstanou v operačním systému i po vypnutí počítače, je velkou výhodou operačního systému Chromium oproti různým live distribucím Linuxu a dalším alternativám operačních systémů, spouštěných z CD nebo DVD.

Náhrada za Windows?: Zpátky na zem

Z popisu vlastností a způsobu práce s operačním systémem Chromium je asi zřejmé, že nás Google se svým operačním systémem staví před zásadní rozhodnutí, zda budeme svá data spravovat tak jako doposud – ve vlastním počítači, nebo zda je kompletně předáme různým poskytovatelům webových služeb. Pokud pomineme fakt, že ne každý má možnost permanentního připojení notebooku k internetu (nehledě na nehorázné ceny za mobilní připojení v zahraničí), dojdeme k závěru, že pozice klasických operačních systémů typu Windows či Linuxu zatím určitě ohrožena není. Přestože jsou internetové aplikace v některých ohledech i lepší než klasické programy k instalaci do počítače, podstatnou překážkou v intenzivním využití cloudových operačních systémů bude právě neochota uživatelů předávat svoje data do správy poskytovateli cloudových služeb. Problémy, se kterými se v zabezpečení, dostupnosti a spolehlivosti služeb potýká i samotný Google, tomu zatím příliš nenahrávají.

Na druhou stranu je obrovsky zajímavá možnost nosit si na USB klíčence vlastní instalaci operačního systému, spustitelnou prakticky na jakémkoli počítači, a kdekoli pokračovat v rozdělané práci. Cloudové služby se budou bezpochyby dále vyvíjet a právě snadná přenositelnost jednoduchého operačního systému včetně všech uživatelských nastavení je vhodným způsobem doplňuje.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání