Menu
CHIP Speedtest

Oprava občasných výpadků grafické karty

18.09.2012 10:10 | Redakce Chip
Oprava občasných výpadků grafické karty
Grafické karty potřebují chlazení. Některým kartám stačí pasivní chladič, který je na grafický čip připevněn pomocí pružiny. Kontakt s grafickým čipem přitom musí být těsný, aby chladič mohl odvádět přebytečné teplo. V počítačové skříni pak musí být zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu – teplým vzduchem není možné kartu efektivně uchladit.

Po delší době provozu se ale může stát, že pružina, která pasivní chladič tlačí, už není dostatečně silná a kontakt s GPU už není tak těsný. Grafický čip se pak při vyšším vytížení přehřívá, což vede k poruchám obrazu, případně i pádu celého systému. Pokud se s takovýmito problémy setkáte u svého počítače, zkontrolujte chladič grafické karty. V případě, že najdete volnější pružinu, vyměňte ji za novou. Provedete to tak, že grafickou kartu vyjmete z počítače a odstraníte mírným stlačením pružinu a chladič (patrně bude připevněn plastovými kolíčky). Pružina se liší modle modelu grafické karty. Při nákupu nové tedy doporučujeme vzít si pružinu s sebou, abyste zakoupili stejnou, případně podobnou, která splní svůj účel.
Před opětovnou instalací pořádně očistěte pasivní chladič od usazenin a nečistot, a to jak ze spodní strany, tak i z žeber (budou pak lépe odvádět teplo). Na grafický čip musíte nanést teplovodivou pastu, zajistí se tak těsnější kontakt s pasivním chladičem. Potom chladič umístěte na správné místo a zajistěte ho pomocí kolíčků a pružin. Až budete hotovi, nainstalujte opět grafickou kartu do slotu základní desky počítače. Několik let by zase měla sloužit bez problémů.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání