Menu
CHIP Speedtest

Oprava poškozeného USB disku v troubě

16.04.2013 06:10 | Redakce Chip
Oprava poškozeného USB disku v troubě
Přestane-li vám USB flash disk z ničeho nic fungovat, je každá rada dobrá. Většinou to vypadá tak, že ovladač v systému Windows nainstalovaný je, ale disk se prostě nehlásí a jeho obsah se nezobrazuje.

Pokud to není pouze softwarový problém (flash disk jste předčasně vysunuli ještě při zápisu), máte ještě možnost data z disku obnovit. Začněte tím, že USB flash disk vyjmete z USB portu, a je-li to možné, odstraňte jeho kryt, abyste se dostali k paměťovým čipům. USB flash disky bývají vyrobeny nekvalitně a paměťové čipy pak „nedoléhají“. Zkuste je tedy pomocí kancelářské lepicí pásky co nejtěsněji přimáčknout k základní desce, aby se znovu obnovil kontakt. Vyzkoušejte USB flash disk v počítači, a pokud se přihlásí, co nejrychleji zkopírujte jeho obsah na pevný disk.

Pokud ani tento způsob nezabere, máte ještě poslední šanci – ale pozor, počítejte s tím, že může dojít k nenávratnému poškození disku! Umístěte USB flash disk na pět minut do trouby předehřáté na teplotu 200 °C. Tímto způsobem zajistíte, aby se paměti připekly k základní desce a kontakt se obnovil. Před vložením do trouby odstraňte z flash disku pokud možno všechny části plastového krytu. Jsou-li paměťové čipy pouze na jedné straně desky, umístěte je nahoru. Plast v USB konektoru by měl toto „saunování“ přežít bez úhony. Po pěti minutách troubu vypněte a otevřete dvířka. Nechte ale ještě USB flash disk uvnitř, aby se s ním nehýbalo, dokud nevychladne. Asi po třiceti minutách můžete flash disk vyndat a vyzkoušet, zda se tato metoda osvědčila a zda je možné data přečíst.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání