Menu
CHIP Speedtest

OS Chromium 20

31.05.2012 22:00 | Redakce Chip
OS Chromium 20
Možná vás někdy napadla otázka, proč toho umí váš počítač tolik, když vy vlastně převážně využíváte pouze webový prohlížeč. Google si tuto otázku položil také.

Chromium je open source operační systém od Googlu. Vychází jen a pouze z webového prohlížeče Google Chrome. Přihlášení do systému probíhá v kooperaci s účtem na Gmailu a samozřejmostí je možnost využití synchronizace záložek, historie a uložených hesel, pokud používáte Chrome běžně jako primární prohlížeč ve Windows. V tomto webovém systému je také k dispozici zatím nepříliš pohodlný souborový manažer, nicméně prohlížet fotky i základní práci se soubory umí na jedničku. Chromium ještě není připraveno na masové využití, ale jde pravděpodobně správnou cestou. A rozhodně stojí za vyzkoušení!

Na Chip DVD najdete poslední verzi operačního systému Chromium, který si můžete nahrát na USB disk a nabootovat z něj tento systém vycházející z webového prohlížeče. Jde o funkčně identický operační systém, který Google instaluje do svých notebooků - Chrombooků.

Po přihlášení: Sesynchronizované záložky hned po prvním přihlášení potěší.
Po přihlášení: Sesynchronizované záložky hned po prvním přihlášení potěší.

Nejprve rozklikněte kolonku s jazykem a vyberte češtinu, potom zvolte i českou klávesnici. Pokud jste na notebooku, který připojujete k internetu pomocí Wi-Fi, vyberte z třetí nabídky příslušnou síť a zadejte heslo. Následuje kontrola aktualizací a hned potom se zobrazí klasický přihlašovací formulář na Gmail. Zadejte tedy uživatelské jméno a heslo a připojte se.

Po přihlášení se otevře prohlížeč Chrome, který zde slouží nejen k prohlížení webu, ale i souborů na disku a k provádění nejrůznějších nastavení. Mimo prohlížeč toho v Chromiu moc nenajdete. Dole vlevo jsou různé ikonky, první z nich otevře prohlížeč, případně vytvoří novou kartu, pokud je již spuštěn. Další ikony představují spuštěné záložky Chromu, poklepáním na ně můžete prohlížeč minimalizovat, nebo přes pravé tlačítko zavřít. Poslední ikona vám usnadní přístup opět do Chormu, případně k souborovému manažeru, na YouTube, do webového obchodu Chrome Web Store atd.

Souborový manažer

Web Store: Internetový obchod s rozšířeními pro Chrome. Můžete si zde stáhnout i jednoduché hry.
Web Store: Internetový obchod s rozšířeními pro Chrome. Můžete si zde stáhnout i jednoduché hry.

Není divu, že v operačním systému založeném na webovém prohlížeči je i manažer souborů zabezpečen právě prohlížečem. Ovládání je hodně podobné Google dokumentům. Vedle ikonky každého souboru nebo složky můžete zaškrtnout fajfku a tím tak vybrat více položek. Po kliknutí pravým tlačítkem myši pak mohou být soubor či složky vyjmuty, vloženy, kopírovány, smazány…

Nastavení synchronizace

Používáte-li Chrome jako svůj hlavní prohlížeč i na vašem primárním operačním systému, určitě si zapněte funkci synchronizace. Najdete ji v nastavení pod položkou »Osobní informace«. Stačí vyplnit jen přihlašovací údaje do Gmailu a na obou počítačích resp. systémech budete mít stejné záložky, stejnou historii prohlížení a pokud si zapnete i synchronizaci hesel, pak se nebudete muset už vůbec o nic starat. Všechny stránky, na které máte uložené přístupové údaje v prohlížeči, se rázem stanou snadno dostupné i z Chromia.

Kompatibilita

Správce úloh: Nedílnou součástí každého systému je správce úloh. Takto by měl vypadat podle Googlu.
Správce úloh: Nedílnou součástí každého systému je správce úloh. Takto by měl vypadat podle Googlu.

U téměř všech běžných typů souborů jako je XLS, DOCX, PDF, AVI atd. se zobrazí správná ikonka např fotky, dokumentu, videa. Google jim tedy nějakým způsobem rozumí, nicméně otevřít je zatím nedokáže. Asi to má určitou spojitost s tím, že Google chce nabízet své služby co nejvíc v “cloudu” a s maximální mírou synchronizace. Do této skládačky nezapadá otevírání několika gigabajtových videí z lokálního disku.

Internetový obchod Chrome

Vzhledem k povaze tohoto operačního systému nezbude fandům počítačových her, než si najít nějaké pařby, které se hrajou přímo v prohlížeči, případně stáhnout herní

Bez prohlížeče: Zavřete-li webový prohlížeč, moc toho na koukání nezůstane.
Bez prohlížeče: Zavřete-li webový prohlížeč, moc toho na koukání nezůstane.

rozšíření do Chromu. Klikněte v nové záložce vpravo dole na Web store a vyberte si z nabídky rozšíření, které vás zaujmou. Potom stačí jen zvolit možnost »Přidat do Chromu« a můžete se pustit do užívaní rozšíření. Mějte ale na paměti, že pokud máte synchronizovaný Chrome přes Gmail účet, tak se rozšíření přidá automaticky i do všech dalších vašich stanic, kde pracujete s Chromem. Některé rozšíření mohou být nestabilní nebo přehnaně náročná na systémové prostředky.

Další nastavení

Kliknete-li v Chromiu na ikonku klíče a potom volbu nastavení, zjistíte, že je tady o trochu víc možností než v klasickém Chromu třeba na Windowsech. Není divu, když zde se

Dlaždicová nabídka: Poslední ikonou v levém rohu se dostanete na nabídku “zástupců”.
Dlaždicová nabídka: Poslední ikonou v levém rohu se dostanete na nabídku “zástupců”.

vlastně nastavuje kompletně celý operační systém. Můžete si pohrát třeba s citlivostí myší nebo Touchpadu, změnit pozadí, nastavit jinou Wi-Fi síť, nebo třeba přidat další uživatelské účty.

Slibně vypadající vývojová verze

Je hodně věcí, které Chromium neumí - otevírat dokumenty z disku, videa, PDFka, souborový manažer není rozhodně tak pohodlný jako ty pro Windows a to, že nabízí pěkný a pohodlný prohlížeč fotek, už to nezachraní. Nicméně pokud se podaří výrobci systém doladit, mohlo by se jednat o zajímavou alternativu. Už jen z toho důvodu, že by bylo vše synchronizované a dostupné z jakékoliv stanice kdekoliv na světě.

Uveřejněno na Chip DVD 06/12.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání