Menu
CHIP Speedtest

Ostré snímky fotografované na sněhu nebo na ledu

16.02.2013 05:05 | Redakce Chip
Ostré snímky fotografované na sněhu nebo na ledu
Zimní krajina ukáže svoje kouzlo většinou jen tehdy, když svítí sluníčko. Obloha je pak až zářivě modrá, sníh se třpytí, barvy jsou výrazné. Pokud se vám modrou oblohu a typickou zimní náladu nepovede správně zachytit už během fotografování, můžete snímek později upravit v grafickém programu na počítači.

 

Grafický program by měl být schopen měnit teplotu barev. Další problém vzniká při fotografování pusté zimní krajiny. Těžko se pak vyhnete tomu, aby snímek vypadal nudně. Z toho důvodu se do záběru snažte dostat nějakou postavu. Pokud se bude pohybovat, tím lépe.

Poznámka: Vyfotografovat bílou zasněženou krajinu není pro fotoaparát jednoduché, zvláště když použijete automatickou expozici. Může pak dojít k paradoxní situaci, kdy budou vaše fotografie podexponované a čistě bílý sníh na nich bude vypadat jako šedý. To je způsobeno tím, že fotoaparát vnímá při měření expozice objekt jako velmi jasný a přizpůsobí tomu nastavení. Logicky pak nastaví kratší expoziční čas nebo nastaví nevhodnou clonu. Abyste se tomu vyhnuli a na vašich snímcích byl skutečně čistě bílý sníh, musíte zvolit některý z následujících postupů.

Pro fotografa je nejpohodlnější a nejjednodušší použít scénický režim „sníh“ (často i pláž), jestliže ho fotoaparát nabízí. Trochu zkušenější fotografové pak mohou využít funkce kompenzace expozice. Dalším doporučeným postupem je nastavit clonu „+1“. Pro jistotu také můžete vyfotografovat více snímků s různým nastavením a doma u počítače pak vyberete ten, který vyšel nejlépe. Tuto techniku ale těžko použijete, pokud fotografujete pohybující se objekt. Nejlepší „barevná nálada“ je i v zimním období ráno. Zimní rána poskytují zlatý odstín. Ti, kteří si přivstanou do slunečného dne, tak mají výhodu v měkkých a harmonických barvách a v dlouhých stínech. A pokud v noci sněžilo, časné ranní hodiny nabídnou i další výhodu v tom, že krajina nebude narušena stopami po lidech a dopravních prostředcích.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání