Menu
CHIP Speedtest

Outpost Firewall Pro 7.0

06.11.2010 23:00 | Redakce Chip
Outpost Firewall Pro 7.0
Přestože Windows obsahují vlastní firewall, možná byste uvítali specializovanou aplikaci z Chip DVD 11/10, která nabízí pokročilejší nastavení síťové komunikace a řízení internetového provozu.

Outpost Firewall Pro 7.0 je spolehlivý firewall, doplněný o řadu dalších bezpečnostních funkcí. Vedle řízení a filtrování síťového provozu na základě pravidel umí také odhalit a včas zastavit nebezpečné chování běžících programů. Další užitečnou funkcí je vyhledávání spywaru, tedy aplikací, které se snaží získat a zneužít osobní data z vašeho počítače. Důležitou skupinu funkcí tvoří také ochrana při surfování – ať už v podobě zastavení přístupu na nebezpečné stránky, nebo filtrování potenciálně nebezpečných či obtěžujících prvků stránek. Outpost Firewall sice nabízí mnoho předvoleb nastavení, s jeho použitím si ale poradí i začátečníci.

Na Chip DVD je pro vás připravena plná verze profesionálního firewallu Outpost Firewall Pro 7.0, kterou můžete bez funkčních omezení používat celých 9 měsíců od instalace. Běžná cena roční licence pro jeden počítač je necelých 900 Kč. Pokud chcete jít v zabezpečení počítače ještě dál, vyzkoušejte Outpost Security Suite Pro 7.0. Kompletní řešení zabezpečení počítače nabízí vedle firewallu také antivir a antispyware nebo funkci na uzamčení důležitých systémových souborů před neoprávněnými změnami. Zabezpečení počítače a pohodlí při jeho používání zvyšuje i filtr nevyžádané pošty. Zájemci mohou v rámci této akce využít zvýhodněnou cenu   na nákup Outpost Security Suite Pro 7.0.

Zabezpečení počítače: V základním okně se zobrazuje stav jednotlivých součástí  zabezpečení počítače.
Zabezpečení počítače: V základním okně se zobrazuje stav jednotlivých součástí zabezpečení počítače.

Po registraci a spuštění začne Outpost Firewall automaticky chránit váš počítač před útoky z internetu i vynášením dat špehovacími aplikacemi. Síťovou komunikaci bezpečně známých aplikací Outpost Firewall bez problému propustí, u ostatních zobrazí varovné hlášení a nechá rozhodnutí o povolení či zákazu komunikace na vás.

Činnost Outpost Firewallu je indikována modrým tlačítkem v oznamovací oblasti hlavního panelu (vedle hodin). Pokud na něj kliknete pravým tlačítkem myši, můžete například ovládat funkce firewallu v nabídce »Firewall Policy«. Volbou »Block All« zastavíte veškerý síťový provoz, naopak »Allow All« nechá každou komunikaci projít. Standardní nastavení je »Rules Wizard«, kdy si postupně tvoříte pravidla pro práci firewallu. Pro otevření ovládacího rozhraní Outpost Firewall klikněte na tlačítko v oznamovací oblasti levým tlačítkem myši.

Informace o zabezpečení

Úroveň zabezpečení: Základní úroveň se nastavuje globálně, ideální je nastavení dle pravidel.
Úroveň zabezpečení: Základní úroveň se nastavuje globálně, ideální je nastavení dle pravidel.

V hlavním okně Outpost Firewall najdete všechny důležité informace o aktuálním stavu zabezpečení počítače. Především je důležité, aby byl stav všech komponent zabezpečení nastaven na »Enabled«. Jedině tak je váš počítač spolehlivě zabezpečen před útoky z internetu i spywarem a zároveň jste chráněni i během surfování na internetu. Nastavení jednotlivých prvků zabezpečení najdete pod položkami v levé části ovládacího okna firewallu.

Zeď kolem počítače

Informace o funkci klíčového prvku zabezpečení najdete pod volbou »Firewall«. Výchozí nabídka nabízí přehled o aktivitě firewallu a zablokovaných útocích. Pod nabídkami »Network Activity« a »Used Ports« jsou připraveny aktuální informace o využití síťového připojení konkrétními aplikacemi, komunikujícími přes různé síťové porty. Pro konkrétní aplikace lze také přímo nastavovat

Pravidla komunikace: Každý z programů může mít nastavena vlastní pravidla pro síťovou komunikaci.
Pravidla komunikace: Každý z programů může mít nastavena vlastní pravidla pro síťovou komunikaci.

pravidla komunikace. Stačí na program v seznamu kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit nabídku »Edit Application Rules«. Pak můžete programu například povolit komunikaci pouze na určenou adresu a nastavit i další pravidla.

Globální nastavení firewallu najdete pod odkazem »Rules Wizard« ve výchozí nabídce »Firewall«. V nově otevřeném okně nastavení můžete upravit celkové naladění firewallu (pomocí posuvníku »Firewall policy«) nebo parametry zabezpečení pro různé sítě, ke kterým se s vaším počítačem připojujete (»LAN Settings«). Pravidla síťové komunikace pro konkrétní aplikace se nastavují pod nabídkou »Application Rules«. Užitečné jsou i předvolby blokovaných IP adres (»IP Blocklist«).

Proaktivní ochrana

Dalším prvkem zabezpečení, obsaženým v Outpost Firewallu, je proaktivní ochrana, sledující

Ochrana před špehy: Program počítač nejen chrání před útoky zvenčí, ale i před spywarem.
Ochrana před špehy: Program počítač nejen chrání před útoky zvenčí, ale i před spywarem.

podezřelé aktivity běžících procesů a služeb. V nabídce »Proactive Protection« najdete pod volbou »Process Activity« podrobný výpis běžících procesů a služeb, včetně jejich nároků na výkon procesoru a využití operační paměti. Konkrétní procesy můžete ukončit, nebo spustit záznam jejich aktivit. Výsledek potom najdete pod nabídkou »File and Registry Activity«.

Funkce na sledování podezřelých aktivit procesů vás může včas varovat i v případě zatím neodhalených hrozeb napadení vašeho počítače.

Obrana před špehy

Kromě útoků zvenku umí Outpost Firewall odhalit také špehovací software, usídlený ve vašem počítači s cílem vynášet vaše osobní data. Příslušnou funkci na kontrolu počítače najdete pod volbou »Anti-Spyware«, kde je třeba kliknout na odkaz »Start System Scan«. Program vám dá

Bezpečné surfování: Nástroj Web Control umí blokovat nebezpečné weby nebo jen konkrétní prvky.
Bezpečné surfování: Nástroj Web Control umí blokovat nebezpečné weby nebo jen konkrétní prvky.

následně vybrat mezi rychlou kontrolou klíčových součástí operačního systému, plnou kontrolou celého počítače nebo kontrolou dle vlastního nastavení. Odhalené soubory jsou uloženy do karantény, kde můžete rozhodnout o jejich likvidaci, nebo, v případě neškodnosti, o jejich obnovení.

Pod volbou »Schedule and Profiles« najdete předvolby nastavení automatického spouštění testů počítače na přítomnost spywaru. Testy na výskyt spywaru můžete spouštět také z kontextové nabídky tlačítka Outpost Firewall v oznamovací oblasti hlavního panelu. Outpost Firewall kontroluje na výskyt spywaru také příchozí a odchozí e-maily. Související nastavení (úroveň ochrany, filtrování příloh ad.) jsou k dispozici pod nabídkou »Mail Scanner«.

Bezpečné surfování

Funkce dostupné pod nabídkou »Web Control« vám pomohou se zvýšením bezpečnosti při surfování na internetu. V základním nastavení blokují aktivní (potenciálně nebezpečný) obsah stránek, vyskakovací okna a nebezpečné stránky. Další pravidla blokování si můžete nastavit sami. Nabízí se například kompletní zablokování konkrétní internetové adresy nebo nastavení zakázaného obsahu stránek (cookies, aktivní prvky, skripty, Flash animace, reklamy ad.). Blokování je možné nejen na základě přesné adresy, ale také podle klíčových slov.

Myslete na ochranu

Nastavování pravidel síťové komunikace zní možná složitě, ale při použití plné verze Outpost Firewall si s ním snadno poradíte. Navíc, při běžném provozu nemusíte nastavení firewallu vůbec řešit – Outpost Firewall pracuje zcela samostatně.

Uveřejněno na Chip DVD 11/10.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání