Menu
CHIP Speedtest

Outpost Security Suite 7

28.01.2011 23:00 | Redakce Chip
Outpost Security Suite 7
Balík bezpečnostních nástrojů z Chip DVD 02/11 nabízí úplně vše, co si můžete přát. Antivir, antimalware, ochranu před trojany, spamový filtr i firewall.

Outpost Security Suite je skutečně komplexním nástrojem pro zabezpečení počítače. Pokrývá všechny oblasti zabezpečení, obsahuje antivir, včetně štítu s real-time ochranou, dále modul který zabraňuje zneužívání děr v programech a operačním systému, ochranu před nevyžádanou poštou a také firewall, který je navíc velmi inteligentní. Outpost Security Suite tak nabízí vše, co byste měli od bezpečnostního balíku požadovat.

Na Chip DVD najdete plnou verzi bezpečnostního balíku Outpost Security Suite 7, který je distribuována bezplatně. Společnost Agnitum, výrobce produktů Outpost, má v nabídce i placenou verzi, která navíc nabízí ochranu identity a samozřejmě poskytuje k placenému produktu technickou podporu. Bezplatná verze má jedno omezení: aktualizace se do balíku stahují pouze jednou denně, placená verze toto omezení nemá. Placená verze balíku Outpost Security Suite 7 Pro se prodává za cenu 1100 Kč (e-shop) a licence platí po dobu jednoho roku.

První spuštění

Status: Na úvodní obrazovce vidíte, zda je všechno v pořádku.
Status: Na úvodní obrazovce vidíte, zda je všechno v pořádku.

Program spusťte ikonou v systémové liště. První co byste měli provést je kliknout na tlačítko »Update« v pravém horním rohu okna. Program si stáhne všechny potřebné aktualizace. Poprvé to bude trvat o něco déle, příště se budou stahovat aktualizace automaticky. Po aktualizaci byste měli na úvodní obrazovce programu vidět nápis »All components are configured for optimal procetion«.

Naše doporučení: Nevýhodou této verze je, že virové signatury se stahují pouze 1× denně. Vy aspoň máte možnost ovlivnit čas, kdy se tak bude provádět. Na úvodní obrazovce zvolte »Settings«, v levém menu pak vyberte »Update« a zvolte čas, ve který se budou aktualizace stahovat. Ideální je takový čas, kdy na počítači teprve začínáte pracovat, ale zároveň už máte jistotu, že bude počítač zapnutý. Dokonce ani ruční update neumožňuje aktualizovat signatury častěji, než jednou denně.

Příjemný: Firewall vás nebude téměř vůbec obtěžovat, u známých programů jsou již nastavená pravidla.
Příjemný: Firewall vás nebude téměř vůbec obtěžovat, u známých programů jsou již nastavená pravidla.

Antivir

Po dokončení instalace je aktivní ochrana před viry, která funguje v reálném čase. Součástí je také kontrola pošty – kontrolovány jsou jak odchozí, tak příchozí e-maily. Samozřejmě si můžete ochranu v reálném čase nastavit přesně podle vašich představ. Stačí v levé části okna kliknout na tlačítko »Anti-Virus« a poté na tlačítko »Optimal«. Otevře se nové okno, ve kterém můžete provést změnu nastavení podle svých potřeb. Antivir je však dobře nastaven, není třeba provádět žádné změny. Pokud chcete zkontrolovat celý pevný disk na přítomnost virů, klikněte na tlačítko »Start System Scan«. Zobrazí se nové okno, v něm vyberete, zda chcete rychlý test, plný test nebo test na přání. Ve třetím případě nemusíte testovat celý počítač, ale můžete si zvolit konkrétní soubory. Rychlý test souboru je možné provést i přímo z průzkumníka ve Windows – stačí na soubor kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit »Scan for Malware«.

Firewall

Test na přání: Nemůže chybět kontrola celého disku. V řádku »Estimated time« se zobrazuje doba trvání.
Test na přání: Nemůže chybět kontrola celého disku. V řádku »Estimated time« se zobrazuje doba trvání.

Firewall se v Outpostu chová velmi inteligentně. Nebude vás prudit s kdejakou aplikací, zná důvěryhodné procesy, které jsou součástí systému a které přistupují k internetu a automaticky jim povoluje přístupy bez toho, aby vás obtěžoval. Teprve až u neznámých procesů se zobrazí známá hláška, ve které si zvolíte pravidla. Chcete-li ručně změnit nastavení firewallu, klikněte na tlačítko »Firewall« v levé části okna a poté klikněte na »Rules Wizard«.

Anti-leak

Specialitou Outpostu je modul Anti-leak, který je na pomezí mezi antivirem, antimalwarem a firewallem. Anti-leak kontroluje, zda v počítači nejsou procesy, které se snaží zamaskovat svoji aktivitu, nebo zda

Anti-Leak: Jedná se o proaktivní systém ochrany, který bojuje s trojany. Záplatuje tak díry OS a programů.
Anti-Leak: Jedná se o proaktivní systém ochrany, bojující s trojany. Záplatuje tak díry OS a programů.

programy nedělají podezřelé operace. Anti-leak tak dokáže odhalit různé trojské koně a svou funkcí záplatuje díry, které jsou v operačním systému, ale také ve snadno zranitelných programech. Možnosti nastavení modelu Anti-leak jsou velmi podrobné, ale jsou určené spíše pro zkušené uživatele.

Antispam

Outpost obsahuje i filtr pro nevyžádanou poštu, který podporuje klienty Outlook, Outlook Express, Windows Mail a The Bat! Nastavení spamového filtru je velmi jednoduché, zkrátka měníte jen jeho sílu – pokud vám mnoho spamu propouští do schránky, tak mu v nastavení „přidáte“ u červené obálky. Pokud naopak i vyžádané maily přesunuje do spamu,

Aktualizace: Outpost se bohužel aktualizuje jen jednou denně, čas si můžete zvolit.
Aktualizace: Outpost se bohužel aktualizuje jen jednou denně, čas si můžete zvolit.

tak mu uberete. Filtr se samozřejmě učí, aby se tedy naučil správně rozpoznávat vaši poštu, je třeba jej pár týdnů používat.

Výkon

Outpost je celkem šetrný k systémovým zdrojům vašeho počítače. Kompletně zapnutá ochrana potřebuje jen 2 procesy a obsazená paměť RAM jen málokdy překročila 50 MB. Díky tomu se Outpost hodí i na pomalejší počítače.

Uveřejněno na Chip DVD 02/11.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání