Menu
CHIP Speedtest

Panda Internet Security 2013

24.12.2012 23:00 | Redakce Chip
Panda Internet Security 2013
Uveřejněno na Chip DVD 01/13.

 

Panda Internet Security 2013 dokáže ochránit váš počítač před všemi typy útoků z internetu – ať už v podobě škodlivého softwaru, nebo třeba podvržených internetových stránek, prostřednictvím kterých se útočníci snaží získat vaše osobní údaje. Po jednoduché aktivaci budete mít po následující půlrok postaráno také o filtrování nevyžádané pošty nebo zálohování důležitých systémových souborů. Ve výbavě Panda Internet Security 2013 najdete navíc i funkce rodičovské kontroly dětských uživatelů počítače a ochranu identity, tedy důležitých osobních dat před jejich vyzrazením. Bezpečnostní aplikace pracuje do maximální míry samostatně, včetně pravidelných aktualizací.

Na Chip DVD je připravena plná verze bezpečnostního řešení Panda Internet Security 2013, která bude po jednoduché aktivaci funkční po dobu 6 měsíců od instalace. Běžná cena roční licence Panda Internet Security 2013 pro jeden počítač činí 1 555 Kč.

Ochrana aktivována: Hlavní okno programu Panda Internet Security 2013 nabídne přehled bezpečnostních komponent a jejich aktivity.
Ochrana aktivována: Hlavní okno programu Panda Internet Security 2013 nabídne přehled bezpečnostních komponent a jejich aktivity.

V hlavním okně programu Panda Internet Security 2013 najdete především informace o stavu zabezpečení vašeho počítače, výsledky kontroly souborů, čas poslední aktualizace databáze škodlivin nebo zbývající dobu platnosti vaší licence. Všechna tlačítka ve spodní řadě by přitom měla být označena zeleným proužkem »ON«, který značí aktivitu nástrojů na ochranu počítače.

Antivirové testy: Nabídka možností testování obsahuje i nástroj Panda Cloud Cleaner, který odhalí i zatím nepopsané hrozby.
Antivirové testy: Nabídka možností testování obsahuje i nástroj Panda Cloud Cleaner, který odhalí i zatím nepopsané hrozby.

Antivirová kontrola

Bohatá nabídka způsobů testování obsahu počítače na výskyt škodlivin zahrnuje především rychlý test operační paměti, běžících procesů a důležitých součástí operačního systému, kompletní test veškerého obsahu počítače nebo otestování obsahu vámi zvolených disků či konkrétních složek.

Snadno si můžete doinstalovat i komponentu Panda ActiveScan Cleaner, která využívá technologii cloudu pro sběr dat a odhalení nejnovějších typů nákazy a škodlivých programů. Stačí projít jednoduchým instalačním průvodcem, spuštěným přímo z okna s výběrem testů. Následně se rovnou spustí kontrola počítače.

Ochrana osobních dat: Pokud si dáte práci se zadáním citlivých osobních dat, nástroj na ochranu identity uživatele je nenechá odeslat ven z počítače.
Ochrana osobních dat: Pokud si dáte práci se zadáním citlivých osobních dat, nástroj na ochranu identity uživatele je nenechá odeslat ven z počítače.

Nechybí ani funkce plánování antivirových testů, prováděných v pravidelných intervalech. K přednastavené rychlé kontrole při každém spuštění počítače si můžete nastavit další pravidelné kontroly celých disků nebo jen vybraných složek. Slouží k tomu jednoduchý průvodce, kde si vyberete co se bude testovat a jak často. Zároveň máte možnost kontrolu urychlit vynecháním konkrétních souborů či adresářů (typicky třeba s hudbou, filmy či fotkami).

V okně s výběrem a nastavením antivirových testů najdete ještě důležitou funkci detekující neošetřená místa v zabezpečení operačního systému. Pokud je na odhalený typ zranitelnosti k dispozici záplata, pomůže vám Panda Internet Security 2013 s jejím stažením a instalací prostřednictvím služby Windows Update.

Kontrola uživatelů: Připravené kategorie blokovaných stránek můžete použít pro omezení kteréhokoli uživatele počítače.
Kontrola uživatelů: Připravené kategorie blokovaných stránek můžete použít pro omezení kteréhokoli uživatele počítače.

Nastavení komponent

Každá ze součástí řešení Panda Internet Security 2013 má svá podrobná nastavení, kterými se sice běžný uživatel nemusí nijak zvlášť věnovat, ovšem ti pokročilejší je jistě uvítají. Předvolby vyvoláte kliknutím na tlačítko komponenty ve spodní části okna programu.

V případě antiviru si můžete například nastavit, které položky budou automaticky kontrolovány. Jde především o otevírané soubory, e-maily, soubory přijímané prostřednictvím ICQ a dalších komunikátorů a samozřejmě také obsah otevíraných internetových stránek. Ve výchozím nastavení antiviru jsou kontrolovány a blokovány i zatím neznámé hrozby – odhalené na základě podezřelého chování nebo heuristické analýzy. Tím se na jednu stranu zvyšuje úroveň zabezpečení počítače, ovšem za cenu rizika planých poplachů nebo zablokování neškodných programů. V nastavení firewallu samozřejmě nechybí předvolby přístupu konkrétních aplikací k síti nebo specifikace otevřených portů. U každého síťového připojení také můžete určit, zdali se jedná o bezpečnou nebo veřejnou síť.

Velmi důležité jsou předvolby nástroje na ochranu identity uživatele. V konfiguraci si sami zvolíte, jaké údaje nikdy nesmí opustit váš počítač. Mezi taková data může patřit například číslo bankovního účtu nebo kreditní karty, e-mailová adresa, různá přihlašovací jména či hesla atd. V nastavení ochrany identity najdete i předvolby filtru podvodných internetových stránek. Kromě předvoleb úrovně ochrany můžete i sami zadávat adresy webů, které považujete za nebezpečné, nebo o kterých naopak víte, že jsou důvěryhodné.

Pozornost věnujte také nastavení antispamového filtru, kde můžete vyplnit seznam e-mailů či domén důvěryhodných odesílatelů elektronické pošty. Zde bychom ovšem čekali trochu podrobnější možnosti konfigurace (úroveň filtrování, zakázané znakové sady aj.), jako má například plná verze AVG Internet Security 2013 z Chip DVD. Jednodušší nastavení ovšem může být pro řadu uživatelů výhodou.

Výsledky boje s viry: Přehledná statistika vám ukáže, kolik pokusů o napadení vašeho počítače antivir zastavil.
Výsledky boje s viry: Přehledná statistika vám ukáže, kolik pokusů o napadení vašeho počítače antivir zastavil.

Zajímavé předvolby nabízí funkce rodičovské ochrany, kterou lze nasadit na jakýkoli z uživatelských účtů vytvořených v počítači. Kromě vlastního určení povolených a zakázaných stránek lze použít připravené profily nastavení pro malé děti nebo mladistvé či firemní uživatele. Všechny filtry lze pak dále uživatelsky upravovat a také je možné nastavit globální blokování pro stránky nespadající do žádné z předvolených kategorií. Nastavení rodičovské ochrany je vhodné kombinovat s uzamčením konfigurace Panda Internet Security 2013 heslem. Tuto funkci najdete v nabídce nastavení pod tlačítkem s ozubeným kolem v pravém horním rohu okna programu.

V globálních nastaveních programu si můžete aktivovat i funkci řídící vytížení procesoru během antivirové kontroly. Díky tomu vás bude Panda Internet Security 2013 svou činností opravdu jen minimálně omezovat v další práci.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání