Menu
CHIP Speedtest

Paragon Alignment Tool Special Edition

23.07.2012 22:00 | Redakce Chip
Paragon Alignment Tool Special Edition
Uveřejněno na Chip DVD 08/12.

 

Plná verze programu Paragon Alignment Tool Special Edition z Chip DVD umí analyzovat a optimalizovat rozložení souborů na pevném disku počítače tak, aby byla zajištěna co nejvyšší rychlost jejich zpracování, bez zbytečných operací při čtení a zápisu. Na rozdíl od běžné defragmentace je použití Alignment Tool vhodné i pro optimalizaci disků s technologií SSD. Optimalizace neprobíhá jen v rámci jednoho souboru, ale i s ohledem na jejich funkci v systému. Alignment Tool zasahuje hluboko do struktury pevného disku, a proto existuje riziko ztráty dat. Vyhnout se mu lze pomocí předběžné kontroly integrity dat, což ovšem trochu zpomalí proces optimalizace. Jestliže skutečně dojde k problémům s diskem, je k dispozici i záchranné DVD.

 

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Paragon Alignment Tool Special Edition. Po jednoduché registraci vám aplikace pomůže optimalizací výkonu pevného disku vašeho počítače. Běžná cena komerční licence programu se záchranným CD postaveným na Win PE je cca 600 Kč. Zájemci mohou v rámci akce využít slevu na Hard Disk Manager 12 Suite s 20% slevou.

Rychlá instalace: Instalaci programu Alignment Tool začněte registrací na internetu, dále už není třeba cokoli nastavovat.
Rychlá instalace: Instalaci programu Alignment Tool začněte registrací na internetu, dále už není třeba cokoli nastavovat.

Program Alignment Tool řeší běžný problém pevných disků, kdy se časem výrazně zpomaluje načítání dat kvůli jejich nesouvislému rozmístění. Alignment Tool proto uspořádá soubory tak, aby byly diskové operace výrazně zrychleny, resp. aby se omezil zbytečný zápis a načítání dat. Výsledkem je až trojnásobné zrychlení načítání souborů při jejich zpracování a v případě disků s technologií SSD i šetrnější styl používání s menším opotřebením velmi drahého úložného média.

Dříve než začnete pracovat s programem Alignment Tool na optimalizaci obsahu disku vašeho počítače, je na místě důrazné upozornění, že tento nástroj nelze použít na šifrovaných discích nebo diskových oddílech. Výrobce programu varuje, že takový pokus skončí kompletní ztrátou dat.

Alignment Tool na naopak velice vhodný pro použití i na discích s technologií SSD, které se díky svým vlastnostem stále častěji prosazují nejen v přenosných počítačích. Paragon přitom slibuje až trojnásobné prodloužení životnosti a zvýšení výkonu takových disků.

O možných rizicích při použití programu Alignment Tool vás informuje úvodní okno, kde vám výrobce doporučuje zazálohovat si veškerá data z vašeho počítače (což by ovšem měla být samozřejmost) a v žádném případě nepřerušovat program při jeho činnosti.

Výběr disků: Alignment Tool vás informuje, které disky a oddíly lze optimalizovat i kde optimalizace není třeba.
Výběr disků: Alignment Tool vás informuje, které disky a oddíly lze optimalizovat i kde optimalizace není třeba.

Přeskládejte si disk

Samotné použití programu Alignment Tool není vůbec složité, pomůže vám s ním jednoduchý průvodce. Nejdříve je třeba zvolit, jakým způsobem ochráníte svá data v případě, že dojde k nečekanému restartu počítače, nebo třeba k výpadku proudu. Rozhodně vám přitom nedoporučujeme zvolit režim »Do not protect«, zvolte mi mezi módy »Reset« a ještě bezpečnějším »Powerloss«. Ochrana dat sice proces optimalizace zpomalí, ovšem obezřetnost se rozhodně vyplatí.

Pomoc v nouzi: Než začnete s optimalizací obsahu disku, rozhodně si vytvořte záchranné DVD.
Pomoc v nouzi: Než začnete s optimalizací obsahu disku, rozhodně si vytvořte záchranné DVD.

Rovněž je třeba nastavit úroveň kontroly integrity dat. Volba »Always« je nejbezpečnější, ovšem časově nejvíce náročná. Pravděpodobně si vystačíte s předvolbou »Once«. Určitě se vyhněte operacím bez kontroly integrity (volba »Never«).

Následně zobrazí Alignment Tool přehled všech fyzických disků a diskových oddílů s legendou, zdali je disk vhodný pro optimalizaci. Kromě interních disků lze optimalizovat i USB flash disky a další úložná zařízení. V případě, že je disk označen zeleně, lze na něm optimalizaci provést. Zelené označení oddílu pak znamená, že aktuálně není třeba optimalizovat jeho obsah. V případě žlutě označených oddílů je optimalizace pomocí Alignment Tool vhodná a může vám přinést vyšší výkon diskových operací.

Po výběru oddílů k optimalizaci pokračujte tlačítkem »Align partitions«. Spustí se proces optimalizace, jehož délka je závislá na velikosti a stavu zaplnění disku či oddílu. Po dokončení se zobrazí už jen informační okno o úspěšném završení procesu. Optimalizaci obsahu disku pomocí Alignment Tool není třeba provádět příliš často, po každé úvodní analýze vás navíc program upozorní, zdali je optimalizace potřebná. Použití Alignment Tool se navíc nijak nevylučuje s pravidelnou defragmentací souborů, prováděnou například s pomocí nástroje JetDrive 6 Professional, který rovněž najdete mezi plnými verzemi na Chip DVD.

Záchranné DVD: Jestliže dojde při optimalizaci obsahu disku k problémům, pomohou vaše data zachránit nástroje ze speciálního spouštěcího DVD.
Záchranné DVD: Jestliže dojde při optimalizaci obsahu disku k problémům, pomohou vaše data zachránit nástroje ze speciálního spouštěcího DVD.

Záchranný disk

Pomocí instalátoru Alignment Tool si můžete vytvořit i speciální záchranný disk, se kterým v případě potíží nastartujete a opravíte počítač. V úvodním okně instalátoru k tomu použijte volbu »Alignment Tool Special Edition« a poté možnost »Recovery-Disc«. V průvodci bude třeba opět zadat získaný produktový klíč a sériové číslo a pak si zvolíte, zdali chcete rovnou vypálit záchranný disk, nebo jen vytvořit jeho ISO obraz.

Použití záchranného disku je snadné, stačí nastavit počítač na bootování z DVD a pomocí připravených nástrojů opravit data na disku počítače. K dispozici je nástroj na záchranu diskových oddílů poškozených během optimalizace a funkce na opravu oddílu, ze kterého se spouští operační systém. Bez vytvoření záchranného DVD byste rozhodně neměli začínat s procesem optimalizace na systémovém disku vašeho počítače.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání