Menu
CHIP Speedtest

Paragon Go Virtual

06.07.2012 22:00 | Redakce Chip
Paragon Go Virtual
Uveřejněno na Chip DVD 07/12.

 

Paragon Go Virtual je jednoduchý program, který vám umožní elegantně přesunout aktuálně používaný OS do virtuálního prostředí. Díky tomu můžete snadno využívat dvou operačních systému na jednom počítači a vyřešit tak jednou pro vždy problémy s kompatibilitou programů. Vámi vyladěný virtuální systém může být také nahrán na přenosné médium (flashdisk/harddisk) a během chvilky spuštěn na jakémkoliv počítači. Paragon Go Virtual umí navíc modifikovat virtuální disky např. ze zálohy vytvořené nástrojem implementovaným přímo ve Windows dokáže vytvořit obraz disku bootovatelný na virtuálním stroji.

Na Chip DVD je připravena plná a časové neomezená verze programu Paragon Go Virtual. Vyzkoušet můžete také komerční verzi Paragon Virtualization Manager 12 Professional.

 

Virtualizace PC snadno a rychle
Plná verze programu
Info: www.paragon-software.com

Jazyk: anglicky
OS: Win XP/Vista/7 (32/64 bit)
On-line registrace

Paragon Go Virtual: Přehledné menu vás přivítá po spuštění programu.
Paragon Go Virtual: Přehledné menu vás přivítá po spuštění programu.

Prostředí programu je sice v angličtině, ale jeho ovládání je velice jednoduché. V levém menu najdete čtyři položky, ze kterých se vám bude hodit první »Virtualize your PC« a v případě nějakého problému i třetí »Troubleshooting«, kde se nachází »Log Saver« sloužící k uložení logového souboru.

Virtuální stroj

K virtualizaci pomocí programu Paragon Go Virtual budete potřebovat některý z podporovaných virtuálních strojů. Go Virtual naštěstí podporuje všechny hlavní v současnosti používané virtuální stroje: Microsoft Virtual PC pro Windows XP nebo Virtual Mode pro novější Windows Vista/7, VMware Player a VirtualBox. Mimo to si rozumí také se zálohovacím programem MS WindowsVista/7, z jehož záloh vytvoří bootovatelné virtuální systémy pro vybraný stroj.

K čemu je dobrá virtualizace?

Když přijde čas na upgrade systému a vy zjistíte, že některé z vašich oblíbených aplikací nebyly ještě upraveny pro nový systém, pak můžete vytvořit kopii stávajícího a spouštět ji ve virtuálním prostředí nového OS.

Vyzkoušíte-li nový software nejprve ve virtuálním prostředí vytvořeném z vašeho systému, ověříte tím, jestli nedochází ke konfliktům a vše funguje tak jak má. Poté můžete bezpečně nainstalovat aplikace i na fyzický systém.

Pracujete na velkém množství počítačů a chcete využívat vždy stejného nastavení, stejných programů a stejného OS? Tak jednoduše vytvořte virtuální kopii vašeho stávajícího systému a nahrajte ji na nějaké přenosné zařízení. Následně vám bude stačit na jakémkoliv počítači nainstalovat některý z podporovaných virtuálních strojů a spustit vámi vytvořený virtuální disk.

Láká vás přechod na MAC, ale potřebujete pracovat s aplikacemi, které jsou pouze pro Windows? Žádný problém. Váš virtuální disk spustíte i z MAC OS.

Manažer disků: Součástí programu je i jednoduchý manažer diskových oddílů.
Manažer disků: Součástí programu je i jednoduchý manažer diskových oddílů.

Virtualizace současného systému

Pořídili jste si nový operační systém, ale nechce se vám zdlouhavě instalovat všechny programy, které jste používali na starém? Virtualizujte a mějte i nadále k dispozici stávající operační systém se všemi programy, daty a nastavením. Spusťte Paragon Go Virtual a zvolte »Virtualize your PC | P2V Copy«.

V uvítacím okně klikněte na »Next« a vyberte disky, které si přejete přesunout do virtuálního prostředí. Dále zvolte virtuální stroj a přiřaďte mu prostředky. Nachází-li se na vybraných discích více operačních systémů, specifikujte volbu. V následujícím okně můžete upravit rozhraní (»Interface«), jehož nabídka je závislá na vybraném stroji a upravit velikosti jednotlivých diskových oddílů. Pak už jen vyberete umístění, kam chcete uložit virtuální disk a proces začne. Jelikož se musí všechna data zkopírovat a převést do virtuálního disku, bude to chvíli trvat. Námi převáděný 40GB diskový oddíl s Windows 7 zabral mainstreamovému notebooku přibližně 45 minut.

Přidělení prostředků: Nastavení na této obrazovce jsou závislá na vybraném virtuálním stroji.
Přidělení prostředků: Nastavení na této obrazovce jsou závislá na vybraném virtuálním stroji.

Úprava virtuálních diskových souborů

Může se stát, že vám Windows vypoví služby a nejdou nastartovat. Vy máte v plánu využít této příležitosti k upgradu OS, ale chcete používat některé aplikace, které jsou na starém porouchaném systému. Pokud máte vytvořenou zálohu (ve Win7 k němu vede cesta přes Ovládací panelySystém a zabezpečeníálohování a obnoveníVytvořit bitovou kopii systému), je vyhráno. Bitová kopie systému slouží jako kompletní záloha, kterou je možné kdykoliv obnovit a tím zachránit Windows, ale pouze na fyzickém disku. V žádném virtuálním stroji ji není možné spustit bez předchozí modifikace a tuto modifikaci Paragon Go Virtual také zvládne.

Spusťte Paragon Go Virtual jako administrátor a zvolte »Virtualize your PC | P2V Adjust OS«, v úvodním okně klikněte na »Next«, dále vyberte .VDI soubor ze zálohy Windows a pokračujte »Next«. Následně zvolte virtualizační program, ve kterém budete obraz spouštět, přiřaďte prostředky a potvrďte volbu. Poté stačí upravený virtuální disk nahrát do příslušného virtuálního stroje a spustit. Nutno podotknout, že tato funkce není ještě dotažena k úplné dokonalosti.

Touto funkcí můžete také překopat virtuální disk vytvořený v předchozím kroku např. VMware Workstation do Virtual PC od Microsoftu. Celá operace netrvá déle než několik desítek sekund na rozdíl od virtualizace systému z předchozího kroku.

Paragon Go Virtual je nástroj, který neoplývá velkým množstvím funkcí, ale virtualizaci zvládá dobře a svižně. Za méně než hodinu od nainstalování tohoto programu můžete mít funkční systém ve virtuálním prostředí.

Přesun do virtuálního prostředí: V případě nálezu více OS na vybraných discích budete požádání o zvolení toho, který chcete virtualizovat.
Přesun do virtuálního prostředí: V případě nálezu více OS na vybraných discích budete požádání o zvolení toho, který chcete virtualizovat.
Virtualizace: Tvorba virtuálního disku se skládá z několika kroků, o kterých jste průběžně informováni.
Virtualizace: Tvorba virtuálního disku se skládá z několika kroků, o kterých jste průběžně informováni.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání