Menu
CHIP Speedtest

Paragon GPT Disk Manager 10

30.12.2010 23:00 | Redakce Chip
Paragon GPT Disk Manager 10
Ve Windows XP není možné plně využít pevný disk větší než 2 TB. S ovladačem Paragon GPT Disk Manager 10 z Chip DVD 01/11 to ovšem jde.

32bitová verze Windows XP neumí adresovat u pevného disku více než 2 TB. Chcete-li si pořídit nový 3 TB disk, je třeba použít speciální GPT ovladač. Bohužel jej nenabízí Microsoft, je třeba použít alternativní ovladač od společnosti Paragon. Z takového disku není možné systém nabootovat (to nezvládnou zatím ani Windows 7), ale můžete jej použít pro ukládání dat. Díky GPT (GUID Partition Table) ovladači je možné použít disk až o kapacitě 9,4 ZB (jeden zettabyte je miliarda terabajtů), pravděpodobně tedy vystačí toto členění pevného disku desítky let.

Na DVD najdete plnou verzi ovladače GPT disku pro Windows XP a program pro správu disků ve Windows. Programy nejsou určeny pro komerční použití.

Nový ovladač: Nejprve je třeba potvrdit instalaci nového ovladače.
Nový ovladač: Nejprve je třeba potvrdit instalaci nového ovladače.

Po dokončení je vyžadován restart počítače, ten proveďte, jinak by nebyl ovladač zaveden. Když po restartu otevřete Správce zařízení a u pevného disku se podíváte na ovladač, uvidíte, že má ovladač typu GPT a výrobcem je Paragon Software Group. Proč vlastně tento ovladač nenabízí Microsoft? Není to v jeho zájmu: chcete-li používat velký disk, kupte si nové Windows 7. I když ani zde nemáte vyhráno. Vista i Windows 7 podporují disky větší než 2 TB jen jako sekundární. Pokud chcete mít 3 TB disk jako bootovací, musíte mít 64bitovou verzi operačního systému a ještě ke všemu musíte mít BIOS s podporou UEFI. A nemusíme snad zdůrazňovat, že takových základních desek spočítáte na prstech jedné ruky.

 

Paragon GPT Disk Manager

Součástí ovladače je i software Paragon GPT Disk Manager. Ten je třeba použít pro převod

GPT: Po restartu se můžete podívat do správce zařízení, že je opravdu načtený GPT ovladač.
GPT: Po restartu se můžete podívat do správce zařízení, že je opravdu načtený GPT ovladač.

na disku na GPT. Odkaz na spuštění bude na ploše systému. V programu vyberte fyzický disk s kapacitou 3 TB a v programu zvolte »Hard Disk | Convert to GPT hard disk«. Zobrazí se varování o převodu na GPT, to potvrďte. Nyní v liště programu klikněte na zelenou fajfku, aby se změny provedly. Převod trvá jen pár sekund, informuje o něm nové okno.
Nástroj dále zvládá veškerou základní práci s harddiskem – pomůže vám vytvořit partition, naformátovat ji, smazat, přidělit písmeno… zkrátka zvládá komplexní práci. Pro vytvoření partition na novém disku však nemusíte používat nutně nástroj od Paragonu. Poté co je disk převeden na GPT můžete použít jakýkoliv vlastní nástroj pro správu partition, včetně toho, který je použit ve Windows. Chcete-li ale použít nástroj od Paragonu, zvolte »Wizards

Aktivace: Disk je třeba překonvertovat na GPT.
Aktivace: Disk je třeba překonvertovat na GPT.

| Create Partition«. Spustí se průvodce, který vám s vytvořením diskového oddílu pomůže.

Omezení

Jak jsme zmínili, tento disk nemůže být použit jako systémový – bootovací. Slouží tedy jen pro data. Dalším omezením je, že tento ovladač je možné použít jen pro fyzické disky, není tedy možné jej použít pro disková pole RAID, pokud jste si pomocí RAID vytvořili větší disk, nebude ovladač fungovat.

Spočítáme limit

Proč vlastně neumí 32bitová verze Windows XP využít více, než 2 TB disky? Jednoduše není možné tak velký prostor adresovat. Díky 32bitové architektuře je možné adresovat jen 232, tedy 4.294.967.296 sektorů. Je-li použito 512

Převod: Celý převod trvá jen pár sekund.
Převod: Celý převod trvá jen pár sekund.

bajtů na sektor, dostanete 2.199.023.255.552 adresovatelných bajtů, což se rovná přesně 2 TB, pokud uvažujeme, že vztah mezi řády (kilo – mega, mega – giga, giga – tera) je roven 210, nebo-li 1024. Jenže výrobci disků (jako jediný v oblasti IT) berou rozdíl mezi řády 1000 – má to jedinou výhodu, jejich disky vypadají větší. Disk, který má kapacitu 2 TB, by pak prodávali jako disk o kapacitě 2,2 TB – vypadá o 200 GB větší a to se počítá. V operačních systémech uvidíte samozřejmě „jen“ 2 TB disk.

Uveřejněno na Chip DVD 01/11.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání