Menu
CHIP Speedtest

Paragon Migrate OS to SSD Special Edition

30.03.2011 21:00 | Redakce Chip
Paragon Migrate OS to SSD Special Edition
Instalace disku s technologií SSD sice zrychlí váš počítač, ovšem nese s sebou i nutnost přeinstalování operačního systému a používaných aplikací, tedy pokud nepoužijete speciální migrační nástroj z Chip DVD 04/11.

Díky programu Paragon Migrate OS to SSD Special Edition můžete snadno instalovat do počítače nový disk a ušetřit přitom čas nutný pro instalaci Windows, ovladačů a dalších programů. Plná verze programu Paragon Migrate OS to SSD slouží primárně k přenosu kompletní obsahu z klasického pevného disku počítače na moderní, rychlý disk s technologií SSD. Jelikož SSD mají zpravidla podstatně nižší kapacitu než disky klasické, není nutné přenášet uživatelské soubory, jako jsou dokumenty, hudba či filmy – ty mohou zůstat i nadále na původním disku. Plnou verzi programu z Chip DVD můžete ovšem použít i pro zálohování a další účely.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Paragon Migrate OS to SSD Special Edition, která vám po instalaci a jednoduché registraci pomůže s přenosem kompletního či jen vybraného obsahu pevných disků. Běžná cena licence programu Paragon Migrate OS to SSD je přibližně 350 Kč. Použití plné verze aplikace není časově ani funkčně omezeno. V rámci akce můžete využít zvýhodněnou cenu   nákupu plné verze harddiskového správce Paragon Hard Disk Manager 2011.

Pozor na data: Při přenosu ze zdrojového na cílový disk se odstraní všechna data na cílovém disku.
Pozor na data: Při přenosu ze zdrojového na cílový disk se odstraní všechna data na cílovém disku.

 

Plná verze migračního nástroje Paragon Migrate OS to SSD Special Edition z Chip DVD se vám bude hodit především v případě, že váš počítač šlape jako hodinky a kromě nového, rychlejšího disku neplánujete žádné další úpravy. Pak by totiž bylo zbytečné instalovat s novým diskem znovu i operační systém, ovladače a další používané aplikace a znovu provádět všechna uživatelská nastavení.

Samozřejmě ale tento šikovný nástroj nemusíte používat jen k přenosu instalace Windows a ostatních programů z klasického pevného disku s rotujícími plotnami na disky s technologií SSD. Pochopitelně můžete použít i jakoukoli jinou kombinaci disků, stejně tak se vám Paragon Migrate OS to SSD může hodit i k zálohování kompletní instalace Windows, včetně všech ovladačů i uživatelských nastavení pro případ havárie

Cílový disk: Výstupem z analýzy je identifikace instalovaného operačního systému a výběr cílového disku.
Cílový disk: Výstupem z analýzy je identifikace instalovaného OS a výběr cílového disku.

disku, napadení virem a dalších katastrof.

Dříve než se pustíte do migrace operačního systému nástrojem Paragon Migrate OS to SSD, program vás upozorní na důležitý fakt, že cílový disk, na který bude převedena instalace Windows a aplikací ze zdrojového disku, nesmí obsahovat důležitá data, jelikož dojde k jeho kompletnímu přemazaní. Cílový disk musí být k počítači připojen ihned po spuštění programu, jinak není možné pokračovat dále.

Následuje analýza obsahu počítače a připojených disků, jejímž výsledkem je jednak identifikace instalovaného operačního systému a rovněž i výběr disku pro umístění migrovaného operačního systému a aplikací. Paragon Migrate OS to SSD zároveň zjistí, zdali je na cílovém disku dostatek prostoru pro převedení všech dat.

Výběr dat k migraci

Výběr dat: Pokud nemáte na SSD dostatek místa, stačí zrušit označení složek, které nemají být přeneseny.
Výběr dat: Pokud nemáte na SSD dostatek místa, zrušte označení složek, které nemají být přeneseny.

Pokud i přes dostatečnou kapacitu cílového disku nechcete migrovat kompletní obsah zdrojového disku, včetně například i různých uživatelských dat, použijte volbu »Please select what Folders should be copied«. V následujícím okně si pak můžete snadno zvolit, které konkrétní složky budou přeneseny na nový disk. Tato možnost je nezbytná především při migraci dat na SSD, který bude mít velmi pravděpodobně podstatně nižší kapacitu než váš současný klasický pevný disk. Operační systém bude přenesen automaticky, všechny další aplikace a data si můžete zvolit.

Další užitečnou předvolbou je nabídka »Use all available space for the partition with OS«. Pomocí této volby nastavíte, že Paragon Migrate OS to SSD vytvoří na cílovém disku pouze jediný oddíl, do kterého bude převeden operační systém a další obsah zdrojového disku. Pokud neplánujete cílový disk rozdělovat na další oddíly, použijte tuto předvolbu.

Kopírování: Doba potřebná na zkopírování dat vychází z datového objemu a přenosové rychlosti.
Kopírování: Doba potřebná na zkopírování dat vychází z datového objemu a přenosové rychlosti.

Po výběru dat k migraci a jediné jednoduché předvolbě můžete zahájit kopírování obsahu zdrojového disku tlačítkem »Copy«. Paragon Migrate OS to SSD vás už jen upozorní, pokud se na cílovém disku nacházejí nějaká data. Volbou »Yes, format target disk and delete all the data on it« povolíte programu cílový disk naformátovat a zlikvidovat tak jeho veškerý současný obsah. Bez toho aby byl cílový disk zcela prázdný není možné v migraci dat pokračovat.

Kopírování obsahu

Doba potřebná pro zkopírování dat ze zdrojového disku na cílový samozřejmě závisí na jejich celkovém objemu. Obsah zdrojového disku se zároveň nijak nemění, proto je možné použít plnou verzi programu Paragon Migrate OS to SSD také k zálohování kompletního obsahu disku vašeho počítače. Pokud dojde k havárii, stačí disk vyměnit za záložní nebo ze zálohy zkopírovat kompletní obsah

Připraveno ke startu: Ihned po zkopírování disku můžete z nového spustit OS a pokračovat v práci.
Připraveno ke startu: Ihned po zkopírování disku můžete z nového spustit OS a pokračovat v práci.

počítače na disk nový. Nebudete muset znovu instalovat operační systém, ovladače a programy, zůstanou zachována všechna vaše uživatelská nastavení a samozřejmě zachráníte i všechna data.

Při použití nástroje Paragon Migrate OS to SSD na převedení obsahu na SSD můžete po namontování nového disku do počítače smazat složku Windows i Program Files na zdrojovém disku a využít jej pro uložení dat, která se na SSD s nižší kapacitou nevešla. Dalších způsobů využití programu Paragon Migrate OS to SSD by se našla ještě celá řada. Pokud třeba spravujete více počítačů se stejnou hardwarovou konfigurací, můžete kompletně nainstalovat jen jeden z počítačů a pro ostatní naklonovat obsah disku z nainstalovaného počítače. Paragon Migrate OS to SSD Special Edition vám tak ušetří spoustu práce a času.

Uveřejněno na Chip DVD 04/11.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání