Menu
CHIP Speedtest

Paragon System Upgrade Utilities 2010

31.07.2010 21:00 | Redakce Chip
Paragon System Upgrade Utilities 2010
Chcete přejít na nový operační systém, ale děsí vás představa pohlídat si všechny potřebné náležitosti? Tento nástroj z Chip DVD 8/10 vám s migrací pomůže.

Paragon System Upgrade Utilities 2010 je program, který umí kompletně zajistit přechod na nový operační systém Windows 7. Nejprve vám vytvoří zálohu stávajícího, pro případný snadný návrat zpět, vytvoří a naformátuje diskový oddíl určený pro nový operační systém. Následně ten stávající přesune do virtuálního diskového prostoru, ze kterého může být v případě spokojenosti s novým bez problému smazán. Tento program lze využívat i na zálohování, virtualizaci harddisku nebo jako partition manager. Program obsahuje i záchranné CD postavené na Linuxu, které nabízí základní nástroje na správu partition a opravu bootování OS.

Na Chip DVD je připravena plná verze Paragon System Upgrade Utilities 2010 v ceně 600 Kč, která vám bude po registraci sloužit bez jakýchkoli funkčních nebo časových omezení. Komerční verze má záchranné CD postavené bázi Win PE. Zájemci o produkty Paragon mohou v rámci této akce využít zvýhodněnou cenu  na nákup komplexního harddiskového nástroje Paragon Hard Disk Manager 2010 Professional.

Práce s oddíly: Program nabízí mnoho funkcí, které vám umožní odladit si diskové oddíly podle představ.
Práce s oddíly: Program nabízí mnoho funkcí, které vám umožní odladit si diskové oddíly podle představ.

V hlavním menu v nabídce »Quick User Guides« jsou v angličtině detailně rozepsány možné postupy při použití dnešního programu. My vám zde přinášíme stručnější formát návodů, případně můžete využít i tří přehledných anglických manuálů v PDF.

Přechod na Windows 7

Nejprve si ověřte, že jsou splněny následující předpoklady: Dostatek místa na disku pro záložní kopii starých Windows. Pokud máte k dispozici externí harddisk, využijte ho, snížíte tím škody v případě, kdy vám váš stávající pevný disk znenadání vypoví služby. Dalším předpokladem je víc než 10 GB volného diskového

prostoru (lépe však 20 GB) pro nový operační systém Windows 7. Dále mějte připravené instalační DVD Windows 7. Jestli si přejete přesunout starý operační systém do virtuálního prostoru, nainstalujte si některý z podporovaných virtualizačních softwarů (MS Virtual PC, VMware Workstation nebo WMware FUsion).

Záloha současného systému

Tutoriály: K dispozici je několik podrobných návodů v angličtině.
Tutoriály: K dispozici je několik podrobných návodů v angličtině.

Spusťte program Paragon System Upgrade Utilities 2010, v levé nabídce zvolte »Intial Backup« a vpravo »Make a Backup First«. Otevře se průvodce a po kliknutí na »Next« se objeví nabídka diskových oddílů. Zaškrtněte ty, které chcete zálohovat a klikněte na »Next«. V dalším okně zvolte, kam se má záložní soubor umístit a potvrďte kliknutím na »Next«.

Příprava pevného disku na druhý OS

Z nabídky »Install New OS« položku »Install Windows 7«. Vyskočí okno, ve kterém zaškrtněte první volbu »I want to create a new pripary partition to install OS« a následně si určete, jak velký diskový prostor chcete přiřadit novému oddílu. Mějte na paměti, že Windows 7 potřebují alespoň 10 GB. Po potvrzení se ukáže nabídka s možností volby dalších parametrů. Protože jdeme instalovat Windows 7, bude nám vyhovovat formát NTFS. V posledním okně budete dotázání na název nového diskového oddílu. Program se postará o všechny náležitosti a restartuje počítač. Až je vše hotovo, měli byste vidět výzvu "Insert distributive CD/DVD and press any key to continue or ESC to abort the action". Vložte tedy instalační DVD Windows 7 a stiskněte libovolnou klávesu.

Instalace Windows 7

Zálohování: Kompletní záloha 10GB systému na průměrném PC netrvá déle než 15 minut.
Zálohování: Kompletní záloha 10GB systému na průměrném PC netrvá déle než 15 minut.

Průběh instalace je detailně popsán v samotném průvodci od Microsoftu, nebudeme se jím tedy zabývat. Pouze si zkontrolujte, zda je v BIOSu nastaveno bootování z CD. Pro kontrolu nebo změnu bootovacích zařízení stiskněte během startu systému stiskněte F12. A nezapomeňte při volbě diskového oddílu pro Windows 7 zvolit ten, který jsme si v předchozím kroku vytvořili.

Nastavení dual boot systému

Pokud proběhlo vše v pořádku, měli byste od teď mít nainstalované Windows 7 na vašem počítači. Nicméně stále je nemůžete spustit, neboť při tvorbě diskového oddílu došlo k skrytí nově vytvořeného. Je to z důvodu úplné nezávislosti dvou operačních systémů.

V nabídce »Install New OS vyberte Boot Manager«, spustí se jednoduchý průvodce. Důležité je zvolit »Hide other primary partition« z toho důvodu, aby si dva operační systémy na jednom stroji nelezly do zelí. Další nastavení vyberte tak jak vám bude vyhovovat. Normal mode vám při startu dá na výběr z operačních systémů a Hidden mode vyžaduje k zobrazení nabídky systémů stisk určité klávesy.

Tvorba virtuálního disku z vašich starých Windows

Průvodce: Na téměř každém vašem kroku vás bude doprovázet pomocník.
Průvodce: Na téměř každém vašem kroku vás bude doprovázet pomocník.

Z nabídky »Move Old Windows to a Virtual Environment« vyberte »Migrate to Virtual«. Po kliknutí na »Next« se objeví okno, ve kterém zvolte diskový oddíl, ze kterého chcete vytvořit virtuální. Následuje výběr softwaru a dalšího nastavení. V dalším kroku nastavte požadovanou velikost virtuálního disku a mějte zaškrtnuto »Adjust OS to virual hardware«. To vám zajistí, že systém z virtuálního disku nastartuje. Následující stránka slouží k nastavení umístění a jména tvořeného virtuálního disku a poskytnutí cesty k ISO obrazu, který je součástí virtualizačního softwaru (je to nezbytné v případě potřeby virtuálních ovladačů). Poslední obrazovka podává informace o novém virtuálním disku. Report si můžete uložit kliknutím na »Save report...«.

Tvorba virtuálního stroje

Pomocí Windows Virtual PC (instalace). Spusťte Virtual PC, klikněte na »Create virtual machine«, pojmenujte stroj. Následně upřesněte množství RAM paměti, které chcete dát k dispozici virtuálnímu stroji, v dalším kroku zaškrtněte »Use an existing virtual hard disk« a vyberte k němu cestu (disk jsme vytvořili v předchozím odstavci). Pravým tlačítkem myši klikněte na nově vytvořený virtuální stroj a zvolte »Open«.

Pomocí VMware Workstation (www) zvolte »New Virtual Machine« a postupujte podle průvodce - nic se zde nemusí měnit. Až je vytvořen virtuální stroj klikněte na něj pravým tlačítkem a zvolte »Edit virtual machine settings«, vyberte virtuální disky a pomocí »Remove« ho smažte. Pro připojení námi vytvořeného disku klikněte na »Add... «, kde vyberte »Hard Disk«, »Use an existing virtual disk«, tlačítkem »Browse...« k němu najděte cestu a klikněte na »Finish«. Nejspíš budete ještě dotázání na konverzi virtuálního disku na nový formát, klidně zvolte »Convert«. To je vše, nyní můžete virtuální stroj nastartovat.

Smazání starého OS

Recovery CD: I bez OS můžete využít spousty funkcí nacházejících se na záchranném CD.
Recovery CD: I bez OS můžete využít spousty funkcí nacházejících se na záchranném CD.

Pokud jste postupovali podle návodu, měli byste nyní mít váš starý operační systém zálohovaný a virtualizovaný. Takže ho můžete klidně odstranit z pevného disku, stejně vám zůstane k dispozici ve virtuálním prostředí.

V levém menu zvolte »Accomplish Advanced Partitioning« a v pravém potvrďte ještě jednou. Pravým tlačítkem vyberte diskový oddíl se starým operačním systémem, dále zaškrtněte »Do not ask volume label next time a klikněte na »Yes«. Ještě jednou potvrďte kliknutím na »Apply«. Po smazání diskového oddílu se starým OS, můžete o jeho přidělený diskový prostor rozšířit nové Windows 7. Provede se to následovně. Pravým tlačítkem klikněte na oddíl s Windows 7 a vyberte »Move / Resize partition...«, v položce »Volume size« zvolte maximální možnou velikost a potvrďte kliknutím na »Yes«. Ještě proveďte aktualizaci MBR souboru. Pravým tlačítkem klikněte na váš pevný disk a zvolte »Update MBR«. Pokud se na vašem disku nachází pouze jeden operační systém, zruší se aktualizací MBR boot menu, které vyskakuje při startu.

Recovery CD

Recovery CD obecně slouží pro uživatele počítačů, jako záchranné kruhy pro tonoucí. Někdy se prostě něco nemusí povést a např. systém nechce nabootovat, pak přijde na řadu Recovery CD. Při přechodu na Windows 7 se může také někde něco pokazit. To je ten důvod, proč jsme na začátku práce tvořili zálohu starého systému, kterou můžeme pomocí Recovery CD obnovit. Tento záchranný disk je bootovatelný, je však potřeba si nejprve vypálit na CD/DVD. Pak stačí tento disk vložit při startu systému do mechaniky, nastavit bootování z CD/DVD a dostanete se do prostřední Recovery CD od Paragonu. U většiny počítačů stačí při startu počítače mačkat klávesu [F8], až se objeví seznam disků, ze kterých je možné počítač nabootovat. Zde vyberte svou DVD mechaniku. Pokud tento postup nefunguje, je třeba vejít do nastavení BIOS a DVD mechaniku vybrat jako »First boot device«. Pokud vše probíhá v pořádku, po startu se objeví uvítací obrazovka Paragon Partition Manager 10. Systém nabízí 3 režimy podle kompatibility s grafickou kartou, takže potíže s různým grafickým hardwarem odpadají. Recovery CD můžete také vypálit na CD/DVD přímo z programu Paragon System Upgrade Utilities 2010 nebo ho najdete na tomto DVD i jako samovypalovací obraz disku. Po spuštění CD dostanete na výběr z několika položek:

1. Pokud se vám při přechodu na Windows 7 stane, že staré Windows vypoví službu a nebudou chtít nastartovat, spusťte »Restore Wizard«, v druhém kroku vyberte zálohu, kterou jsme tvořili hned na začátku dnešního návodu. Dále nastavte diskový oddíl, kam bude záloha obnovena. !!! Pamatujte, že dojde ke smazání veškerých souborů na zvoleném diskovém oddílu. V dalším kroku je ještě možné změnit velikost diskového oddílu. Až bude operace hotová, vysuňte disk a restartujte počítač.

2. Pokud se v bootovacím menu nenachází systém, který máte nainstalovaný a přejete si ho spustit? Nebo naopak nachází se tam nějaký systém, který už jste dávno odstranili? »Boot Corector« vaše problémy vyřeší.

3. Pro uživatele Mac systémů může být zajímavá funkce »Install Vista OS Wizard«. Umí totiž nainstalovat operační systém Windows do dual bootu s Mac OS.

Uveřejněno na Chip DVD 8/10.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání