Menu
CHIP Speedtest

Partition Master 6.1 Home Edition

25.11.2010 23:00 | Redakce Chip
Partition Master 6.1 Home Edition
Hledáte jednoduchého a přehledného správce disků, který komfortně zvládne práci s diskovými oddíly? Tady je.

Partition Master slouží pro správu disků. Koupili jste si nový disk a chcete na něm vytvořit nové oddíly? Nebo na něj chcete jednoduše překopírovat obsah celého staršího disku? To všechno zvládá velmi jednoduše. Nabízí kompletní práci s diskovými oddíly a přidává několik bonusů. Dokáže opravit poškozený MBR, najde a opraví na disku chyby, obnoví ztracenou nebo smazanou partition a data na ní uložená.

Na Chip DVD najdete nástroj Partition Master ve verzi Home Edition. Ta nabízí základní funkce pro správu disků, nemá žádná časová omezení. Výrobce ještě nabízí verzi Professional Edition (zkušební verze), která stojí 40 USD, podporuje i 64bitové operační systémy, nabízí lepší obnovu ztracených dat a dokáže vytvořit bootovací záchranné CD. Vrcholem nabídky je pak verze Server Edition, která se prodává za 159 USD a je určena i pro serverová Windows (2000, 2003, 2008).

Operace ve frontě: Všechny změny se provedou, až když kliknete na tlačítko »Apply« v levém dolním rohu.
Operace ve frontě: Všechny změny se provedou, až  kliknete na tlačítko »Apply« v levém dolním rohu.

Po spuštění si program několik sekund kontroluje disky, které jsou do počítače připojené. Poté se zobrazí okno, v jeho horní části se vypíše seznam disků a ve spodní části seznam diskových oddílů. Co všechno je možné s diskem provádět? Nejprve na něj klikněte, aby bylo jasné, se kterým diskem chcete pracovat. Poté v horním menu klikněte na tlačítko »Disk«, zobrazí se seznam nástrojů. První dva nástroje slouží pro kopírování disku – ale tyto nástroje nemusíte používat, protože pro kopírování disků má program k dispozici průvodce, které zvládnou zkopírování s větším komfortem. Průvodce si popíšeme později.

Bezpečné smazání

Výkonný, ale nebezpečný je nástroj »Wipe Disk«. Hodí se pro případy, kdy chcete bezpečně smazat disk, třeba před jeho prodejem. Po výběru nástroje se zobrazí okno, ve kterém

Mimo systém: Je-li třeba úprava se systémovým diskem, provede se před spuštěním systému.
Mimo systém: Je-li třeba úprava se systémovým diskem, provede se před spuštěním systému.

zadáváte počet přepsaní. Chcete-li mít naprostou jistotu, že data na celém disku už nikdo nikdy neobnoví, zvolte trojnásobný přepis a klikněte na »OK«. V tomto okamžiku ale ještě ke smazání nedojde. V levém dolním rohu je okno, které ukazuje, které činnosti se mají provést – program neprovádí některé činnosti přímo ve Windows, ale až po restartu systému, před zavedením systému. Chcete-li tedy provést přemazání (nebo jinou činnost), musíte v levém dolním rohu kliknout na tlačítko »Apply«. Zobrazí se okno, které buď oznámí, že tuto operaci je možné provést přímo z Windows, nebo že je nutné restartovat počítač a provést změny před zavedením systému.

Nový MBR

Skvělá je i funkce pojmenovaná »Rebuild MBR«, která se také nachází v menu Disk. Jak

Práce s partition: Kromě samotného vytvoření je možné oddíly přesouvat nebo měnit jejich velikost.
Práce s partition: Kromě vytvoření je možné oddíly přesouvat nebo měnit jejich velikost.

název funkce napovídá, vytvoří se nový Master Boot Record – tedy zavaděč operačního systému. To se hodí pro případ, že třeba na jiném počítači nestartuje systém – pak stačí vzít disk z tohoto počítače, připojit jej a použít na něj tuto funkci. Jak vlastně funguje? Po výběru položky se zobrazí menu, ve kterém zvolíte, jaký systém má startovat – na výběr je Windows XP, 2003, 2008, Vista a Windows 7. Je-li MBR správný, bude systém zase startovat.

Vytvoření partition

Máte-li nový disk, nejsou na něm žádné diskové oddíly. Ty je třeba vytvořit, abyste disk mohli používat. Vyberte proto disk, na kterém chcete oddíl vytvořit a zvolte »Partitions | Create«. Zobrazí se nové okno, ve kterém zadáte název oddílů, vyberete souborový systém a písmeno, které mu má být přiřazeno ve Windows. Kliknutím na »OK« přidáte úlohu do fronty. Po kliknutí na »Apply« se partition vytvoří.

Obnova dat: Nástroj nabízí obnovení celé partition – smazané nebo ztracené.
Obnova dat: Nástroj nabízí obnovení celé partition – smazané nebo ztracené.

V menu »Partitions« jsou pak další nástroje pro práci s diskovými oddíly. Můžete je tak přesouvat, měnit jejich velikost, mazat, formátovat, přejmenovávat – zkrátka spravovat.

Kontrola disku

S čím si Partition Master poradí je také kontrola disku. Stačí zvolit »Partitions | Advanced | Check Partition« a zobrazí se okno, ze kterého můžete spustit kontrolu disku. Program najde špatné sektory a dokáže opravit nalezené chyby, k tomu ale používá nástroj CheckDisk, který je součástí operačních systémů Windows.

Obnova ztracených dat

Výrobce do nástroje integroval i funkci pro obnovu ztracených dat. Pokud se vám podařilo smazat partition, nebo se jednoduše ztratila, dokáže program soubory obnovit – pokud nebyly přepsané. A také samotná partition nesmí být porušená nebo již znovu naformátovaná. To pak tato verze nezvládá – vyšší placené verze ale ano.

Kopírování: Zkopírovat celý disk nebo celý oddíl je díky průvodci maličkostí.
Kopírování: Zkopírovat celý disk nebo celý oddíl je díky průvodci maličkostí.

Pro obnovu dat vyberte správný disk a zvolte »Wizard | Partition Recovery Wizard«. Spustí se průvodce, který vám s obnovou pomůže. V prvním kroku klikněte na »Next«. V dalším kroku vybíráte, zda chcete obnovu ruční nebo automatickou. My doporučujeme zvolit »Automatic«. V dalším kroku najde program smazané oddíly. Označte ten, z nějž chcete data obnovit a pokračujte kliknutím na »Next«. Nakonec klikněte na »Proceed«, dojde k obnově diskového oddílu.

Komfortní kopírování

Jak jsme zmínili na začátku, program nabízí komfortní průvodce pro kopírování disků a diskových oddílů. Průvodce pro kopírování najdete v menu »Wizard«. Je zde průvodce pro zkopírování celého disku a průvodce pro zkopírování diskového oddílu. Oba průvodci jsou si podobní a pracují velmi jednoduše. V prvním kroku si vyberete, který disk (oddíl) chcete kopírovat. V dalším kroku si nástroj provede analýzu a nakonec vyberete, na který disk chcete kopii uložit. Snadnější už to ani být nemůže. Opět platí, že pokud se nepodaří zkopírovat data ve Windows, dojde ke zkopírování před zavedením operačního systému.

Uveřejněno na Chip DVD 12/10.
Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání