Menu
CHIP Speedtest

Partition Wizard Bootable CD

02.12.2012 23:00 | Redakce Chip
Partition Wizard Bootable CD
Uveřejněno na Chip DVD 12/12.

 

Partition Wizard Bootable CD je schopný správce disků, který se od ostatních liší tím, že jej není potřeba nikam instalovat, ale rovnou se spouští z Chip DVD po startu počítače. To se hodí především ve chvíli, kdy Windows odmítají nastartovat v důsledku poškození diskového oddílu nebo hlavního spouštěcího záznamu (MBR). Kromě záchranných funkcí dokážete Partition Wizard Bootable CD vytvářet nové oddíly, měnit jejich velikost i mazat ty existující. Celé disky i jejich jednotlivé oddíly lze jednoduše kopírovat, takže program oceníte také při záloze i výměně disku.

Chip DVD je vytvořeno jako bootovací s použitím plné verze Partition Wizard Bootable CD. Jde o samostatný operační systém, který nabootujete přímo z Chip DVD. Tento systém není možné spustit ve Windows.

Oddíly mají smysl: Správně rozdělený disk na oddíly je přehledný a chrání uživatelská data při havárii operačního systému.
Oddíly mají smysl: Správně rozdělený disk na oddíly je přehledný a chrání uživatelská data při havárii operačního systému.

Po úspěšném nabootování z Chip DVD se zobrazí výchozí menu Partition Wizard Bootable CD. Zde zvolte »Boot from Partition Wizard Boot Disc« a chvílí počkejte, než se zavedou všechny potřebné součásti nástroje. Jakmile se zobrazí hlavní okno Partition Wizard Bootable CD, pracuje se v jeho grafické prostředí úplně stejně intuitivně, jako v kterémkoliv jiném programu ve Windows.

Největší část okna zabírá přehled zapojených disků a jejích oddílů. Pokud chcete na disku nebo oddílu provést některou z dostupných operací, stačí jej kliknutím v tomto přehledu označit a z levého nebo horního menu poté určit, co přesně chcete provést. Veškeré změny je poté potřeba potvrdit kliknutím na »Apply«.

COPY PARTITION WIZARD: Pod touto volbou vás program v několika krocích provede zkopírováním diskového oddílu.

COPY DISK WIZARD: Pokud potřebujete zkopírovat obsah celého disku, použijte tuto funkci. V průvodci jednoduše zvolte zdrojový a cílový disk a poté potvrďte přenos. Ale pozor, při přenosu budou veškerá původní data na cílovém disku smazána.

Zvládne to každý: Pro vytvoření nového oddílu se stačí řídit pokyny průvodce.
Zvládne to každý: Pro vytvoření nového oddílu se stačí řídit pokyny průvodce.

PARTITION RECOVERY WIZARD: Může se stát, že při práci s oddíly dojde k chybě, která některý oddíl znepřístupní. Partition Wizard Bootable CD dokáže takovýto ztracený oddíl detekovat a následně jej opětovně zpřístupnit.

REBUILD MBR: Tato funkce se zobrazí v levém menu, pokud ve výběru označíte celý disk. Slouží k opravě hlavního spouštěcího záznam (MBR), který zajišťuje správné bootování počítače.

FORMAT PARTITION: Jednotlivé oddíly lze jednoduše naformátovat, aby byly v systému přístupné a připravené pro vaše data. Podporovány jsou všechny běžně používané souborové systémy NTFS, FAT, Ext i Linux Swap.

CREATE PARTITION: Pokud disk obsahuje nealokovaný (Unallocated) prostor, můžete jej pomocí této volby využít k vytvoření nového oddílu.

VDELETE PARTITION: Nepotřebné oddíly lze samozřejmě také mazat. Uvolněný prostor poté můžete použít pro vytvoření nového nebo rozšíření stávajícího oddílu.

MOVE/RESIZE/EXTEND PARTITION: Tyto volby slouží pro změnu velikosti oddílů.

SPLIT PARTITION: Funkce pro vytvoření (oddělení) nového oddílu od stávajícího. Posuvníkem zde můžete jednoduše určit, kolik z volné kapacity stávajícího oddílu chcete použít pro vytvoření nového.

SET LABEL: Jednotlivé oddíly mohou vedle písmena jednotky obsahovat také popisek, které vám usnadní orientaci mezi nimi.

ALIGN PARTITION: Tzv. zarovnáním oddílů můžete upravit fyzickou strukturu disku tak, aby odpovídala struktuře logické. Tuto funkci použijte, pokud například přesouváte oddíly z běžného disku na SSD.

HIDE PARTITION: Skrytím diskového oddílu můžete ochránit důležitá data před nechtěným smazáním. Později můžete v programu oddíl kdykoliv odkrýt kliknutím na »Unhide partition«.

SET PARTITION AS PRIMARY/LOGICAL: Oddíly nastavené na »Primary« mohou být použity ke spuštění operačního systému. Počet těchto oddílů na jednom disku je omezen na čtyři. Z logické jednotky běžně spustit operační systém nelze.

Klonování: S Partition Wizard Bootable CD není problém ani přenos celého obrazu disku na druhý.
Klonování: S Partition Wizard Bootable CD není problém ani přenos celého obrazu disku na druhý.

CHANGE SERIAL NUMBER/PARTITION TYPE ID: Pro běžnou potřebu není nutné sériová čísla a ID oddílu měnit, ale Partition Wizard Bootable CD zvládá i tyto úpravy. Pozor, neuvážená změna může způsobit znefunkčnění celého systému.

SURFACE TEST: Před každou práci s diskovými oddíly doporučujeme provést tento test oddílu na vadné sektory. Vyhnete se tím možným problémům při práci se svými daty.

WIPE PARTITION: Pokud vyřazujete starý nepotřebný disk, neměli byste zapomenout důkladně zlikvidovat všechna data tak, aby je nebylo možné znovu obnovit. Běžné smazání nebo rychlé formátování rozhodně nestačí – původní data se totiž pouze označí k přepisu a jejich následná obnova je velmi snadná. Funkce »Wipe Partition« však spolehlivě původní data přepíše logickými nulami nebo jedničkami a tím znemožní jakoukoliv obnovu. Před použitím této funkce se proto raději několikrát ujistěte, že skutečně mažete správný oddíl!

SHOW DISK/PARTITION PROPERTIES: Zde najdete podrobné údaje o každém připojeném disku nebo oddílu.

Dokonalé smazání: Pokud váš disk obsahoval zvláště citlivá data, jejich obnovu spolehlivě znemožníte několikanásobným přepisem.
Dokonalé smazání: Pokud váš disk obsahoval zvláště citlivá data, jejich obnovu spolehlivě znemožníte několikanásobným přepisem.

Vytvoření bootovacího flash disku

Partition Wizard Bootable CD je možné nabootovat také z USB flash disku. K tomu je potřeba výchozí ISO soubor Partition Wizard Bootable CD a freeware nástroj UNetbootin.

Přesun na USB flash disk: Pomocí nástroje UNetbootin dostanete Partition Wizard Bootable CD také do počítačů bez optické mechaniky.
Přesun na USB flash disk: Pomocí nástroje UNetbootin dostanete Partition Wizard Bootable CD také do počítačů bez optické mechaniky.

Nejprve připojte USB flash disk k počítači a poté spusťte unetbootin-windows-581.exe. V okně nástroje zvolte »Obraz disku« a po kliknutí na tlačítko se třemi tečkami vyberte cestu k ISO souboru Partition Wizard Bootable CD.

Poté nastavte »Typ« na »USB disk« a zvolte písmeno připojeného USB flash disku, na který chcete nahrát Partition Wizard Bootable CD. Vše nakonec potvrďte kliknutím na »OK«. Po dokončení konfigurace je bootovací USB flash disk s Partition Wizard Bootable CD připraven rovnou k použití.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání