Menu
CHIP Speedtest

Patenty zdraží smartphony

11.11.2011 10:46 | Redakce Chip
Patenty zdraží smartphony
250 000 patentů chrání svět chytrých telefonů. Celou patentovou válku však stejně zaplatí ti, kdo smartphony kupují.

Apple proti HTC, Oracle proti Googlu, Microsoft proti Motorole, Nokia proti Samsungu. Technologičtí obři si jdou po krku. Jablkem sváru jsou patenty na mobilní telefony, které platí po celém světě. Patenty se přitom často týkají naprostých detailů, jako jsou vyskakovací okna, způsob odemknutí klávesnice nebo nabíjecí napětí. Z každého patentu, který používá konkurence, může mít jeho vlastník slušný příjem prostředků. Náklady na soudní procesy pak rostou do astronomických výšin. Problém je, že tak jako tak vše zaplatí zákazník, který si smartphone koupí. Cena naroste minimálně o několik stokorun.

Podle expertů jsou smartphony chráněny asi 250 000 patenty. Pouze telefonní funkce jsou zatíženy cca 7 000 patenty. Je proto prakticky nemožné vytvořit telefon, který nebude porušovat nějaká autorská práva. Mnohým výrobcům se však přestalo líbit, že za patenty musí platit velké částky, a přišli s novou taktikou – porušováním patentů. To logicky vede právě k soudním sporům, ale také k různým zákazům prodejů.

Díky obrovskému množství patentů je prakticky vyloučeno, aby se na trh dostala nová platforma smartphonů. Společnosti Google, Apple a Microsoft jsou tak silné, že mezi sebe nikoho nepustí, respektive by dotyčný platil za patenty takové částky, že by to smartphone prodražilo o tisíce korun.

Článek o patentové válce najde v Chipu 12/11, který vychází 18. listopadu 2011.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání