Menu
CHIP Speedtest

Patenty zdraží smartphony

01.12.2011 09:34 | Redakce Chip
Patenty zdraží smartphony
250 000 patentů chrání svět chytrých telefonů. Celou patentovou válku však stejně zaplatí ti, kdo smartphony kupují.

Apple proti HTC, Oracle proti Googlu, Microsoft proti Motorole, Nokia proti Samsungu. Technologičtí obři si jdou po krku. Jablkem sváru jsou patenty na mobilní telefony, které platí po celém světě. Patenty se přitom často týkají naprostých detailů, jako jsou vyskakovací okna, způsob odemknutí klávesnice nebo nabíjecí napětí. Z každého patentu, který používá konkurence, může mít jeho vlastník slušný příjem prostředků. Náklady na soudní procesy pak rostou do astronomických výšin. Problém je, že tak jako tak vše zaplatí zákazník, který si smartphone koupí. Cena naroste minimálně o několik stokorun.

Podle expertů jsou smartphony chráněny asi 250 000 patenty. Pouze telefonní funkce jsou zatíženy cca 7 000 patenty. Je proto prakticky nemožné vytvořit telefon, který nebude porušovat nějaká autorská práva. Mnohým výrobcům se však přestalo líbit, že za patenty musí platit velké částky, a přišli s novou taktikou – porušováním patentů. To logicky vede právě k soudním sporům, ale také k různým zákazům prodejů.

Díky obrovskému množství patentů je prakticky vyloučeno, aby se na trh dostala nová platforma smartphonů. Společnosti Google, Apple a Microsoft jsou tak silné, že mezi sebe nikoho nepustí, respektive by dotyčný platil za patenty takové částky, že by to smartphone prodražilo o tisíce korun.

15 dolarů za každý Android

Licenční smlouvy mezi velkými společnostmi jsou přísně tajné, takže není jednoduché zjistit, kdo komu kolik platí. Známý je fakt, že výrobce čipů Qualcomm díky svým patentům dostává 5,5 % z prodejní ceny smartphonu. Pokud tedy zařízení stojí 10 000 Kč, dostane výrobce 550 Kč. Microsoft zase drží patenty, díky kterým dostává za každé prodané zařízení s operačním systémem Android 15 dolarů. Jelikož se se denně prodává kolem 300 000 zařízení s Androidem, vydělává Microsoft na Androidu mnohem více peněz než na svém vlastním systému Windows Phone. A postupem času náklady porostou. Z koncové ceny zařízení bude několik tisíc korun tvořit cena za licence.

Pět největších důvodů žalob

Patentové války se staly zcela běžnou záležitostí. Firmám se však takové jalové pře přestávají líbit. Martin Fichter, ředitel HTC pro Ameriku, uvádí: „Řešení patentových problémů nás stojí energii, čas a peníze. Přitom jsou zcela zbytečné.“ Jeho firma musela koupit patenty od Googlu, aby se před soudy mohla bránit žalobám Applu. „Měli bychom naši energii investovat do lidí a lepších technologií,“ dodává.

Osm let na patent

Bez patentů bychom fungovat nemohli. Vynálezce, který investoval množství času, peněz a energie do vývoje nákladné technologie, musí mít zaručeno, že konkurent nebude moci použít jeho výsledek. Jenže patenty nejsou zadarmo. V každém státě na světě jsou ceny jiné, platí se tzv. „udržovací poplatek“. Maximální délka patentové ochrany je dvacet let.

Ne všechno ale může být patentováno. Vynález musí být nový, tedy nesmí se nikde jinde vyskytovat. Musí být skutečně vynalezen a vynález musí být průmyslově využitelný. Jinak není možné podle zákona č. 527/1990 Sb. patent udělit. Patentovat tak nelze teorie, matematické metody, úpravy výrobků, plány, ale třeba ani počítačové programy.

Patentovaný obdélník
Snad každý zaznamenal spor mezi Applem a Samsungem kvůli zařízení Galaxy Tab 10.1. Výsledkem sporu je zákaz prodeje zařízení. Zlí jazykové přitom tvrdí, že Apple si nechal patentovat obdélník. Je tomu skutečně tak?

V článku je uvedeno, co přesně lze patentovat, a co nikoliv. A patentovat obdélník skutečně nelze. Jenže lze chránit design. V zahraničí se používá výraz „community design“, u nás se říká „průmyslový vzor“. Ten chrání design výrobku, především linie, obrysy, barvy, tvar, strukturu a materiál. Zákaz tedy nebyl kvůli patentům nebo nějakému konkrétnímu hardwaru, ale skutečně proto, že vzhled nového tabletu od Samsungu příliš připomínal iPad.

Česká republika není patentovou velmocí. V roce 2010 podali domácí přihlašovatelé 868 přihlášek. Zahraniční přihlašovatelé byli u nás aktivnější a získali 3 697 patentů. V sousedním Německu bylo ve stejném roce podáno přes 60 000 patentů. Udělování patentů je ale byrokratické peklo. Udělení obvykle trvá tři roky. Není ale výjimkou, že na udělení patentu se čeká i dlouhých osm let!

Konkurent pak nemůže používat patentem chráněný vynález. Pokud jej chce používat, musí se dohodnout s vlastníkem patentu a platit mu licenční poplatky. Tyto poplatky by měly pokrýt náklady na vývoj vynálezu. A ty rozhodně nejsou malé. Třeba Nokia investovala do vývoje smartphonů již 43 miliard eur. A své vynálezy si chrání tisíci patenty. Podobně je na tom také Microsoft nebo Motorola.

Právě Motorolu nedávno koupil Google a tím se dostal k 17 000 patentům. Google za Motorolu zaplatil 12,5 miliardy USD.

Na trhu jsou však i výrobci, kteří si své patenty chrání a za žádnou cenu je neprodají. Tím je třeba Apple. Má jediný cíl – vytlačit konkurenci z trhu.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání