Menu
CHIP Speedtest

PCmover Professional 5

21.01.2011 23:00 | Redakce Chip
PCmover Professional 5
Při přechodu na operační systém Windows 7 nemusíte nutně přeinstalovat i všechny používané aplikace nebo znovu upravit všechna uživatelská nastavení. S pomocí speciálního nástroje z Chip DVD 02/11 je migrace snazší.

Zatímco podpora migrace ze starších verzí systému Windows XP na nová Windows 7 je poměrně omezená, plná verze nástroje PCmover Professional 5, z Chip DVD si s ní bez problému poradí. Při přechodu na Windows 7 přenese PCmover nejen všechna vaše data, ale rovněž i instalaci aplikací (pokud jsou ve Windows 7 provozuschopné), uživatelské účty a nastavení. Nezáleží přitom, zdali přenášíte data ze starého počítače na nový, s instalovanými Windows 7, nebo instalujete nejnovější operační systém od Microsoftu namísto vašich současných Windows XP nebo Vista na stejném počítači. PCmover se hodí ideálně pro použití v kombinaci s programem O&O DiskImage na vytváření přesných kopií pevných disků.

Na Chip DVD najdete instalační data programu PCmover Professional 5, nástroje na snadný přenos dat mezi počítači a operačními systémy. Plná verze programu v ceně cca 1100 Kč vám bude po jednoduché registrace sloužit zcela bez omezení. Funkční výbava je identická jako u aktuální komerční verze.

Přenos dat: Program přenese nejen veškerá uživatelská data, ale i nainstalované programy a nastavení.
Přenos dat: Program přenese nejen veškerá uživatelská data, ale i nainstalované programy a nastavení.

Plná verze programu PCmover z Chip DVD vám pomůže s migrací dat na nový počítač, typicky s operačním systémem Windows 7. Stejně tak je možné použít PCmover při přechodu z Windows XP nebo Vista na Windows 7 na stejném počítači.

Po spuštění vám PCmover nabídne kontrolu aktualizací, kterou spustíte kliknutím na tlačítko »Check for Updates«, pak je třeba označit souhlas s varováním, týkajícím se možných problémů při přenosu aplikací a dat ze starého na nový počítač. Je především o to, že programy používané ve starším operačním systému nemusejí být kompatibilní s novějšími Windows nebo bude nutné provést znovu jejich aktivaci. PCmover rovněž varuje, že nepřenáší ovladače hardwaru. Další postup se liší podle toho, jestli přenášíte data do nového počítače nebo chcete instalovat nový operační systém na počítači stávajícím.

Způsoby migrace: Data je možné mezi počítači přenést po síti nebo na externím disku.
Způsoby migrace: Data je možné mezi počítači přenést po síti nebo na externím disku.

Data v novém

Pokud přenášíte data do nového počítače, zvolte z nabídky »NEW computer«. Pak následuje výběr způsobu přenosu dat. Ten je možný buďto v rámci místní sítě, ke které jsou připojeny oba počítače, přes síťový kabel propojující oba stroje, pomocí přenosu dat na CD, DVD, USB flash disku nebo externím disku, s využitím nástroje na podporu migrace na Windows 7 a pomocí speciálního USB kabelu.

Po výběru způsobu přenosu dat vám PCmover nabídne analýzu obsahu nového počítače, která určí, jaké aplikace, data a nastavení nebude nutné ze starého počítače přenášet. Výsledek analýzy je třeba uložit na externí disk, který později připojíte ke starému počítači. Tento krok vám může ušetřit čas při migraci dat. Po jeho provedení instalujte a spusťte PCmover na starém počítači.

Bez opakované instalace: Program sice přenese instalace používaných programů, nemusí ale pracovat.
Bez opakované instalace: Program sice přenese instalace programů, nemusí ale pracovat.

Po spuštění nástroje PCmover zvolte pro přípravu migrace dat na starém počítači možnost »OLD computer« a v následujícím kroku pokračujte tlačítkem »Další«. PCmover vás zde jen upozorňuje na vhodnost vytvoření kompletní zálohy obsahu počítače (typicky pomocí programu O&O DiskImage). V dalším okně opět následuje výběr způsobu přenosu dat a poté možnost použít data získaná v novém počítači, postupem popsaným v předchozím odstavci. Pokud je nemáte, pokračujte volbou »Skip this step. Migrate without a snapshot«.

Velmi důležitý je další krok, ve kterém volíte, mezi plnou migrací (»Full migration«), při které jsou přeneseny uživatelské soubory, nastavení a aplikace, přenosem souborů a nastavení (»Files and Settings only«) nebo přenesením pouze uživatelských dat (»Files only«). Podrobněji lze migraci nastavit v dalším kroku po kliknutí na tlačítko »Customize Migration«. Můžete například zakázat přenos obsahu poštovního klienta Outlook Express nebo nastavení Internet Exploreru.

Pokud máte v počítači nastaveno více uživatelských účtů, umožní vám PCmover výběr těch, které chcete přenést i do počítače nového. Při označení volby »Migrate User Profiles Only«

Výběr dat: Při migraci je možné zvolit, která data budou do operačního systému převedeny.
Výběr dat: Při migraci je možné zvolit, která data budou do operačního systému převedeny.

přenese PCmover jen uživatelské profily a související nastavení, nikoli uživatelská data. Podobně můžete nastavit také disky a diskové oddíly, jejichž obsah bude do nového počítače přenesen, včetně výběru konkrétních složek, které nechce migrovat. Další krok nastavení umožňuje ještě i výběr typů souborů, které nebudou přeneseny. Pro přenos všech dat ponechte označeny všechny disky, diskové oddíly a složky a v dalším nastavení ponechte označenou předvolbu »Do not exclude any file types«.

Poté co projdete nastaveními migrace, vyhledá PCmover všechny instalované aplikace a nabídne vám seznam, ze kterého si můžete vybrat, které programy budou přeneseny do nového počítače. Pamatujte na to, že starší programy z Windows XP nemusejí ve Windows 7 fungovat a některé placené aplikace bude možná nutné opět aktivovat.

Po výběru aplikací k migraci vygeneruje PCmover počet souborů a nastavení k migraci a spočítá celkový objem dat k přenosu. Pak už stačí jen zadat název balíčku s přenášenými daty a jeho umístění na disku (je možné jej uložit rovnou na externí disk nebo USB flash disk). Pokud budete přenášet data na CD nebo DVD, nabízí PCmover rozdělení balíčku na menší části.

Samotné vygenerování balíčku dat k přenosu zabere několik minut, samozřejmě podle toho, kolik dat se bude mezi počítači přenášet. Výsledkem je jediný soubor, který nahrajte a spusťte v novém počítači. PCmover Control Center otevře balíček s daty k migraci a nabídne vám možnost spárování uživatelských profilů na starém a novém počítači, stejně tak přiřazení obsahu disků a diskových oddílů. Poté proběhne přenos dat, po jehož dokončení

Data k přenosu: Způsob migrace byste měli volit také podle toho, kolik dat bude třeba přenést.
Data k přenosu: Způsob migrace byste měli volit také podle toho, kolik dat bude třeba přenést.

stačí restartovat počítač.

Z Windows XP na Windows 7

Nástroj PCmover je připraven i na upgrade z Windows XP na Windows 7 na stejném počítači. Standardní nástroje ve Windows 7 totiž tento typ migrace neřeší, soustředí se spíše na přechod z Windows Vista. Postup je podobný jako v případě převodu dat ze starého počítače do nového. Instalujte a spusťte PCmover v počítači, ještě pod Windows XP. V průvodci migrací zvolte »OLD computer« a jako metodu migrace vyberte »Windows 7 Upgrade Assistant«. Poté dokončete vytvoření balíčku s daty k přenosu, stejně jako v předchozím případě.

Při instalaci Windows 7 zvolte vlastní nastavení instalace a v žádném případě nenechejte zformátovat pevný disk počítače. Po dokončení instalace Windows 7 instalujte PCmover a v průvodci migrací zvolte »NEW computer«. V dalším kroku opět vyberte »Windows 7 Upgrade Assistant« a pak zvolte umístění migračního balíčku. PCmover se zeptá na přiřazení uživatelských účtů a disků a přenese data i aplikace. Po restartu počítače si ještě můžete pomocí nástroje StartUp This aktivovat automatické spouštění programů, přesně tak, jak jste jej měli nastavené ve Windows XP.

Uveřejněno na Chip DVD 02/11.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání