Menu
CHIP Speedtest

PCSUITE INSPECTOR PRO

17.04.2013 22:00 | Redakce Chip
PCSUITE INSPECTOR PRO
Uveřejněno na Chip DVD 05/13.

Plná verze programu PCSUITE INSPECTOR PRO z Chip DVD nepřetržitě sleduje kondici pevného disku vašeho počítače a na základě analýzy S.M.A.R.T. dat, generovaných při jeho provozu, vás může včas informovat před hrozícím nebezpečím ztráty dat. PCSUITE INSPECTOR pracuje s celou řadou vstupních informací, jako je teplota disku, chybovost při čtení dat, mechanické problémy nebo celkový počet hodin provozu. Citlivost, s jakou bude program reagovat na naměřené hodnoty, si přitom můžete určit sami. Dále si můžete také zvolit způsob varování při dosažení kritických hodnot, nebo si nastavit automatické odesílání varovných e-mailů.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu PCSUITE INSPECTOR PRO, která vám bude po jednoduché registraci sloužit bez jakýchkoli funkčních nebo časových omezení. Licence plné verze programu PCSUITE INSPECTOR PRO jinak vyjde přibližně na 500 Kč. Za pozornost stojí i další programy od stejného výrobce, například DRIVER SCANNER PRO na vyhledávání a aktualizaci ovladačů hardwaru. Díky programu DRIVER SCANNER PRO se nebudete muset trápit s hledáním ovladačů k nestandardnímu hardwaru, se kterým si operační systém Windows neporadí, a navíc i instalace ovladačů k běžné hardwarové výbavě počítače bude daleko snazší.

Stav disku: V hlavním okně programu PCSUITE INSPECTOR získáte ianformace o aktuální kondici pevného disku vašeho počítače.
Stav disku: V hlavním okně programu PCSUITE INSPECTOR získáte ianformace o aktuální kondici pevného disku vašeho počítače.
Všechny hlavní funkce programu PCSUITE INSPECTOR najdete v jediném okně, které vám nabídne i nejdůležitější informace o stavu pevného disku vašeho počítače. PCSUITE INSPECTOR identifikuje výrobce a typ pevného disku, zjistí jeho kapacitu a zobrazí informaci o jeho zdraví (»Health«), výkonu (»Performance«) a teplotě (»Temperature«). Pokud jsou hodnoty doplněny ikonkami zelené barvy, jsou vaše data uložená na pevném disku v bezpečí.

Jestliže je váš počítač vybaven moderním diskem typu SSD, nenechejte se vystrašit varovnými hlášeními programu PCSUITE INSPECTOR – prostě jen není určen pro detekci parametrů SSD, a proto zobrazuje nesmyslné informace. PCSUITE INSPECTOR proto používejte vždy jen ve spojení s klasickými pevnými disky s magnetickými plotnami.

Detailní analýza: Výsledky analýzy S.M.A.R.T. dat z provozu pevného disku vám poskytnou jasný obrázek o jeho opotřebení a chybovosti.
Detailní analýza: Výsledky analýzy S.M.A.R.T. dat z provozu pevného disku vám poskytnou jasný obrázek o jeho opotřebení a chybovosti.

Podrobné informace

Ve spodní části okna programu PCSUITE INSPECTOR najdete nejen základní popis naměřených výsledků analýzy stavu pevného disku, ale rovněž i detailní S.M.A.R.T. data, která jsou generována při provozu disku a dokáží vás včas varovat před hrozícími problémy. Podrobné informace získáte kliknutím na tlačítko »Details« v hlavní nabídce funkcí programu PCSUITE INSPECTOR nebo na záložku stejnojmenné karty ve spodní části okna aplikace. V pravé části pak najdete legendu, vysvětlující význam značek u jednotlivých položek výpisu. Pozornost věnujte zejména hodnotám s označením »Warning« a »Critical«.

V detailním výpisu S.M.A.R.T. analýzy jsou zajímavé například položky »Start/Stop Count«, »Power-on Hours Count«, »Raw Read Error Rate« nebo »Mechanical Shock«, které informují o počtu cyklů zapnutí a vypnutí disku, celkové době jeho provozu, výskytu chyb při čtení dat nebo počtu mechanických problémů (otřesy, pády atd.). O případných potížích s chlazením počítače vás může včas informovat položka »Temperature«. Charakteristik provozu pevného disku najdete na kartě »Details« ještě mnoho a PCSUITE INSPECTOR k nim nabízí i stručný popis (v jazyku uživatelského rozhraní programu).

Hraniční hodnoty: V nastavení programu PCSUITE INSPECTOR si můžete sami určit mezní hodnoty ukazatelů pro spuštění poplachu.
Hraniční hodnoty: V nastavení programu PCSUITE INSPECTOR si můžete sami určit mezní hodnoty ukazatelů pro spuštění poplachu.

Nastavení alarmů

Dozvědět se o problému s pevným diskem počítače až při spuštění programu PCSUITE INSPECTOR může být už pozdě. Proto aplikace nabízí i různé způsoby varování před hrozící ztrátou dat. Jejich předvolby najdete pod tlačítkem »Alarm Settings«.

Na kartě »Tresholds« v okně nastavení alarmů lze určit varovné a kritické úrovně zjištěných hodnot výkonu, teploty či celkového zdraví pevného disku. Při běžném používání počítače není nutné přednastavené hodnoty měnit.

Karta »Alarm-Message (Pro)« obsahuje šablonu varovné zprávy, kterou program PCSUITE INSPECTOR zobrazí při překročení varovných nebo kritických hodnot ukazatelů stavu pevného disku. Záleží na vás, zdali si chcete přednastavenou zprávu upravit nebo třeba přeložit do češtiny. Dva přepínače v horní části karty slouží k povolení zobrazení varovných zpráv při překročení varovných nebo rovnou kritických hodnot.

Varovné e-maily: PCSUITE INSPECTOR vám může při přehřátí nebo ohrožení dat na pevném disku poslat varovný e-mail.
Varovné e-maily: PCSUITE INSPECTOR vám může při přehřátí nebo ohrožení dat na pevném disku poslat varovný e-mail.

Velmi důležitá jsou nastavení na kartě »E-Mail Notification (Pro)«. Můžete si zde nadefinovat obsah e-mailové zprávy, která bude odeslána na zvolenou adresu v případě naměření problematických hodnot při provozu pevného disku. Budete k tomu potřebovat adresu SMTP serveru, na kterém máte vaši poštovní schránku (např. smtp.gmail.com, smtp.seznam.cz či jiné). Dále zadáte jméno a heslo pro přihlašování k e-mailové schránce a pak samozřejmě i adresu, na kterou budou varovná oznámení zasílána. Nezapomeňte prověřit funkčnost nastavení pomocí tlačítka »Test«, kterým odešlete zkušební zprávu.

Na kartě »Other (Pro)« najdete ještě možnost nastavení automatického spuštění vybrané aplikace při zjištění kritických hodnot o stavu pevného disku (užitečné například pro spuštění zálohovacího programu), nebo automatického vypnutí počítače (což je vhodné typicky v případě přehřívání pevného disku).

Dohled na dálku: Informace o stavu pevného disku umí PCSUITE INSPECTOR poskytovat i po internetu, příslušná funkce však vyžaduje přenastavení routeru.
Dohled na dálku: Informace o stavu pevného disku umí PCSUITE INSPECTOR poskytovat i po internetu, příslušná funkce však vyžaduje přenastavení routeru.

Další užitečná nastavení najdete pod tlačítkem »General«. Jde především o interval aktualizace hodnot ze S.M.A.R.T. analýzy, který je ve výchozím stavu nastaven na 5 minut. Můžete jej zkrátit či prodloužit, nebo také použít tlačítko »Refresh« z hlavní nabídky programu, kterým naměřené hodnoty aktualizujete ihned.

Jestliže chcete monitorovat stav pevného disku vašeho počítače na dálku, a nespokojíte se s varovnými e-maily, nabízí vám program PCSUITE INSPECTOR funkci »Remote Monitor«. Ke správné funkci vzdáleného monitorování stavu disku prostřednictvím internetového prohlížeče je ovšem třeba ještě otevřít příslušný port na vašem domácím routeru.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání