Menu
CHIP Speedtest

Perfect Utilities 3.03

04.01.2010 00:00 | Redakce Chip
Čistý počítač znamená rychlejší počítač. A právě s tímto programem z Chip DVD 1/10 udržíte počítač čistý a budete moci pracovat bezproblémově na plný výkon.

Perfect Utilities 3.03Perfect Utilities 3.03

Čistý počítač znamená rychlejší počítač. A právě s tímto programem z Chip DVD 1/10 udržíte počítač čistý a budete moci pracovat bezproblémově na plný výkon.

Mít zaneřáděný počítač zbytky registrů a hromadou balastů se nevyplácí, jelikož poté počítač odmítá pracovat rychle a mnohdy vykazuje i problémy se stabilitou. Povětšinou stačí uklízet pravidelně registry a odstranit odpad po programech. Odborníkem na tyto činnosti je například CCleaner, na který lze pět jen chválu. Pokud však hledáte univerzálnějšího pomocníka, který je nabitý funkcemi, můžete vyzkoušet testovaný program Perfect Utilities. Kromě úklidů na disku a vyčištění registrů dokáže defragmentovat disk nebo vyhledávat duplicitní soubory. Krom toho obsahuje nástroje pro správu systému a třeba i nástroj pro automatické vypnutí PC. Pomocí volby Záchrana je možné vždy vrátit úpravy do výchozího stavu.

Perfect Utilities byl vyvíjen jako bezplatný program, nyní přechází do komerční sféry a je nabízen v totožné placené variantě pod názvem WinUtilities za 800 Kč. Těžko odhadnout jeho komerční úspěšnost, ale v bezplatné variantě program určitě zaujme svým výkonem a ovládáním.

  • Údržba počítače snadno a rychle
  • Plná verze programu
  • Info: www.putils.com

  • Jazyk: anglicky
  • OS: Win XP/Vista/7 (32/64b)
  • Bez registrace

První dojmy: (S)prostě okopírovaný vzhled TuneUp Utilities.
První dojmy:
(S)prostě okopírovaný vzhled TuneUp Utilities.

Vítejte v programu TuneUp Utilities. Myslíte, že jsme se pomátli? My si myslíme, že se trochu pomátli tvůrci programu. Každopádně použití téměř identického ovládání programu z TuneUp Utilities je sázkou na vyzkoušené rozhraní s přehledným rozmístěním funkcí. Nabídka nástrojů je rozčleněná do několika sekcí podle využití. Tyto sekce jsou v levé části programu. Hned první je vyčištění systému. V této kategorii se skrývají nástroje pro vyčištění disku, registrů a historie.

Čistění registrů: Čistič registrů je velmi rychlý a používat jej je snadné. Stačí zvolit, které skupiny registrů se mají prohledat, a poté již proběhne samotný úklid.
Čistění registrů:
Čistič registrů je velmi rychlý a používat jej je snadné. Stačí zvolit, které skupiny registrů se mají prohledat, a poté již proběhne samotný úklid.

Optimalizace systému

Další nástroje se nacházejí v sekci »Optimalizace systému«. Kromě defragmentace disku, která je ale v tomto programu abnormálně pomalá, se zde nachází nástroj pro vyčistění a uvolnění paměti počítače, čištění neplatných zástupců nebo vyhledávání duplicitních souborů. Všechny nástroje jsou v češtině opět velmi jednoduše použitelné a svižné.

Řízení systému: Kromě klasických nástrojů pro úklid PC zde najdete i množství funkci na optimalizaci a přizpůsobení si vašeho systému.
Řízení systému:
Kromě klasických nástrojů pro úklid PC zde najdete i množství funkci na optimalizaci a přizpůsobení si vašeho systému.

Řízení systému

»Řízení systému« je již mnohem zajímavější a povíme si o něm něco více. Hned prvním nástrojem je samotné »Řízení systému«. Zde můžete upravovat mnohá nastavení Windows, která jsou jinak pro běžné uživatele skrytá nebo zcela nedostupná. Mnoha způsoby můžete upravovat samotné prostředí vašeho systému nebo se podrobněji zabývat například ovládacími panely. Navíc jsou na tomto místě k úpravě základní konfigurační soubory systému, takže je nemusíte komplikovaně vyhledávat a můžete je všechny měnit přímo zde. V sekci »Řízení systému« se nachází ještě taky »Správce po spuštění«, ve kterém můžete upravovat, které programy se budou spouštět společně se startem systému. Je vhodné vybrat jen ty nejdůležitější, protože právě tyto programy nejvíce ovlivňují rychlost startu celého systému. Kromě tohoto je zde také »Automatické vypnutí«, které děla přesně to, co očekáváte. Umožňuje nastavit čas, kdy se počítač sám vypne.

 Informace o systému: Velmi příjemné překvapení v podobě opravdu podrobného popisu komponent vašeho PC.
 Informace o systému: Velmi příjemné překvapení v podobě opravdu podrobného popisu komponent vašeho PC.

Systémové nástroje a nástroje registru

Další dvě skupiny nástrojů jsou velmi užitečným doplňkem pro samotný úklid a základní úpravy PC. Nejenže zde najdete výborného správce úloh, který vám poskytne o mnoho více informací než klasický správce úloh z Windows, ale nachází se zde také funkce pro odinstalaci programů nebo komplexní informace o vašem počítači. V nástrojích registrů můžete zálohovat nebo obnovovat registry vašeho operačního systému. Takováto záloha se může hodit například při opravě Windows. Posledním nástrojem je hledání v registrech.

Nadstandardní možnosti: Nástroje, kvůli kterým existují i samotné placené programy.
Nadstandardní možnosti:
Nástroje, kvůli kterým existují i samotné placené programy.

Nástroje souboru

Poslední skupinou neméně důležitých nástrojů jsou »Nástroje souboru«. Ty nabízejí již naprosto nadstandardní funkce, které se často prodávají jako samostatné komerční programy solidní skartovačka dat nebo naopak nástroj pro obnovu smazaných souborů a složek. Tyto nástroje funguje velmi dobře a nejedná se jen o bezcenné doplňky. Krom toho je zde ještě funkce pro rozdělení souboru na menší části nebo možnost zaheslovat vybraný EXE soubor a zamezit tak jeho spuštění bez znalosti hesla.

Radomír Starzyczný

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání