Menu
CHIP Speedtest

Pevný disk se čistí sám

29.11.2011 14:18 | Redakce Chip
Pevný disk se čistí sám
Žádný stres a maximální výkon: inteligentní nástroje na čištění pevného disku, které přinášíme na našem DVD, odstraní zbytečné soubory a automaticky defragmentují pevný disk.

Ideální systémovou utilitu stačí nainstalovat, nastartovat – a přestat se o ni starat. Nástroje, které přinášíme na našem DVD, dokážou automaticky čistit a defragmentovat pevný disk vašeho počítače. Program Auslogics Disk Defrag stačí nainstalovat, a vše ostatní už udělá sám.

Pravidelné čištění a defragmentace přinesou rychlejší a stabilnější chod systému a pozitivně přispějí i k jeho vyšší bezpečnosti. Spyware a viry se totiž s oblibou ukrývají ve změti nepotřebných souborů, takže v čistém systému se špionské programy, které sledují například vaše chování na internetu, budou moci hůře ukrývat. Nezanedbatelnou výhodou je, že po vyčištění pevného disku od zbytečného obsahu na něm budete mít více místa pro data, která opravdu potřebujete. Pokud si v počítači nastavíte automatické čištění disku, budete mít klid.

Důležité: Pravidelná údržba

Bez automatického nastavení budete muset provádět údržbu systému každé tři měsíce či půl roku. Intervaly mezi potřebnou defragmentací pevného disku záleží hlavně na tom, jak často počítač používáte a jak často instalujete nové programy.

Pravidelnou údržbu prostřednictvím defragmentace můžete provádět na magnetických pevných discích, ale používáte-li SSD disk či USB flash disky, stačí nepotřebná data smazat. Defragmentace by v případě úložišť používajících flashové paměťové disky způsobila více škody než užitku. Zápis do flashových paměťových buněk by měl být s ohledem na jejich omezenou životnost rozdělován co nejrovnoměrněji. Defragmentace však nebere v úvahu optimální rozkládání zápisu na nejméně opotřebené buňky, ale pracuje tak, že přesouvá bloky dat jednotlivých souborů co nejblíže k sobě, aby byly na magnetickém disku načítány co nejrychleji. Vzhledem k tomu, že přístupová doba k datovým blokům na SSD nezávisí na jejich rozložení v rámci disku, je tedy defragmentace SSD disků nejen nebezpečná, ale zároveň zbytečná.

Plnou verzi článku si budete moci pečíst v papírovm vydání Chipu 1/2012.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání