Menu
CHIP Speedtest

Photo Commander 8.5

25.04.2011 21:00 | Redakce Chip
Photo Commander 8.5
Fotografování nekončí zkopírováním pořízených fotek do počítače, ale naopak zde pokračuje tříděním, úpravami a přípravou snímků pro jejich prezentaci. Všechny tyto činnosti podpoří zdatný pomocník z Chip DVD 05/11.

Správce fotografií Ashampoo Photo Commander 8.5 vám pomůže s kompletním zpracováním snímků – od jejich stažení z fotoaparátu, přes automatické i uživatelsky nastavitelné úpravy, zařazení do databáze a virtuálních alb, až po jejich prezentaci v počítači, vystavení na internetu nebo vypálení na DVD. Photo Commander si poradí nejen s fotkami v běžně používaných formátech, ale také s různými formáty videa i zvukových souborů. Do alba si tak můžete vedle snímků zařadit třeba i videozáběry natočené fotoaparátem a namluvené komentáře. Z dalších funkcí programu jistě stojí za zmínku i vytváření panoramatických fotografií, vyhledávání duplicitních snímků nebo dávkové úpravy fotek.

Na Chip DVD je pro vás připravena plná verze programu Ashampoo Photo Commander 8.5, pro kterou stačí jednoduše získat registrační klíč. Jedná se o identickou verzi, jejíž licenci výrobce nabízí za zhruba 700 Kč. V rámci akce můžete využít zvýhodněnou cenu   nákupu plné verze Photo Commander 9, která obsahuje nové uživatelské prostředí včetně duálního zobrazení pro snadnější úpravy fotografií.

 

Filmový pás: Nový typ zobrazení snímků nabízí velké náhledy i snadný přístup k virtuálním albům.
Filmový pás: Nový typ zobrazení snímků nabízí velké náhledy i snadný přístup k virtuálním albům.

Hned při prvním spuštění programu Photo Commander se otevře průvodce úvodním nastavením Ashampoo PhotoWizard 8. Zvolte, zdali má Photo Commander pracovat se všemi multimediálními soubory (obrázky, hudba, video), jen s obrázky, nebo nijak neměnit vaše výchozí nastavení. V dalším kroku lze vybrat jazyk uživatelského rozhraní, pokud se vám automaticky nepřepnulo do češtiny. Následuje ještě informační okno s nápovědou pro ovládání programu. Prostředí Photo Commanderu je rozčleněno na tři části – průzkumníka, okno se zvětšeným náhledem vybrané fotografie (doplněným o EXIF nebo IPTC data) a část s náhledy snímků ve vybrané složce. Zobrazeny mohou být buďto všechny typy multimediálních souborů, nebo jen obrázky, videa či hudební soubory. Průzkumník umí rovněž zobrazit fotky podle data jejich vytvoření nebo alba, ve kterém jsou zařazeny.

Úpravy snímků: Editor fotografií umožňuje manuální i automatické úpravy.
Úpravy snímků: Editor fotografií umožňuje manuální i automatické úpravy snímků.

Novinkou oproti předchozí verzi je zobrazení snímků v režimu filmového pásu. Příslušnou funkci najdete v nabídce »Prohlížet | Zobrazit styl prohlížeče« pod volbou »Dia film«. Funkce programu pro práci s fotkami jsou ve všech režimech zobrazení rozděleny do logických skupin a jejich volba probíhá podobně jako u pásu karet v Microsoft Office.

Správa snímků

Fotografie můžete třídit podle základních kritérií (jméno, velikost, datum, typ souboru atd.) i podle hvězdičkového hodnocení, které fotkám, filmům nebo hudebním souborům sami přiřadíte. Photo Commander umožňuje také vyhledávání snímků podle záznamů EXIF a IPTC. Snadno tak můžete najít například všechny fotky pořízené konkrétním fotoaparátem, vyfocené s bleskem, s určitou ISO citlivostí atd. Metadata o snímcích Photo Commander zobrazuje také v prohlížeči fotek a

Hromadné zpracování: Konverzi formátů a základní úpravy snímků lze provádět i hromadně.
Hromadné zpracování: Konverzi formátů a základní úpravy snímků lze provádět i hromadně.

umožňuje je i upravovat (datum, komentář ad.). Fotografie a další soubory ke zpracování můžete také vložit na seznamu »Souborový koš« nebo je vložit do virtuálních alb (záložka »Album« v levé části u průzkumníka), kde k nim budete mít snadný přístup. Fotografie přitom nejsou fyzicky přemisťovány ze složky, kde jsou uloženy.

Práce s virtuálními alby je snadná, přestože nejsou popisky příslušných funkcí přeloženy úplně šťastně. Po přepnutí průzkumníka na záložku »Album« stačí přetáhnout vybrané snímky na modré tlačítko se symbolem »+« a popiskem »Snížit soubory zde ADD«. Tím se založí nové album, které si můžete snadno pojmenovat a přidávat do něj fotografie (teď už přetažením přímo do alba).

Pro správu fotografií je připraveno hned několik zajímavých funkcí. Jmenujme především funkci hromadného zpracování, která umí u vybrané skupiny fotek upravit velikost, jas,

Prezentace na DVD: Prezentace snímků umí program vypálit na CD či DVD, přehrát půjdou ale jen v počítači.
Prezentace na DVD: Prezentace umí program vypálit na CD či DVD, přehrát půjdou ale jen v počítači.

kontrast či barevnou hloubku, otočit je, převrátit, aplikovat na ně efekty, vložit vodoznak nebo automaticky optimalizovat. Nástroj »Dávkový proces«, dostupný při aktivování nabídky »Organizovat« toho umí ještě mnohem víc, včetně například i konverze do některého z bezmála dvacítky nabízených výstupních formátů, vyhledávání duplicit nebo vytváření koláží. Z dalších hromadných nástrojů jmenujme například ještě dávkové přejmenování, včetně šablon pro automatickou tvorbu názvů souborů.

Úpravy fotek

Pro přechod k individuálním úpravám snímku stačí dvakrát kliknout myší na náhled vybrané fotografie. V prostředí editoru jsou k dispozici například funkce na automatickou optimalizaci snímků, ruční korekce jasu, kontrastu a barev, srovnání horizontálních a vertikálních linií nebo odstranění efektu červených očí. Nechybí ani otáčení a

Vyhledávání duplicit: Program hledá duplicitní snímky i podle částečné shody obsahu.
Vyhledávání duplicit: Program hledá duplicitní snímky i podle částečné shody obsahu.

ořezávání snímků, změna jejich velikosti (včetně předvoleb pro standardní formáty), klonovací razítko, guma nebo dvě desítky různých grafických efektů. U všech úprav je samozřejmě možné tlačítkem »Zpět« provedenou akci vrátit. Klávesou »Esc« se vrátíte zpátky do režimu prohlížení snímků.

Další možnosti úprav najdete pod nabídkou »Prohlížet«. Nabízí se vkládání textů, geometrických tvarů, bublin s popisky či šipek do fotografií. Vložené objekty se aplikují na novou vrstvu snímku, ke sloučení vrstev dojde až při uložení do některého z podporovaných grafických formátů. Dostupné funkce můžete použít například i pro vkládání vodoznaku.

Pochlubte se úlovky

Po úpravách fotek v editoru můžete pokračovat v přípravě výstupů s pomocí funkcí z nabídky »Vytvořit«. K dispozici je tvorba prezentací s přechodovými efekty a hudbou na pozadí, s možností přehrávání v počítači a vypálení na CD či DVD. Dále se nabízí vytvoření HTML alba pro vystavení na internetu, kalendářů, koláží, panoramatických snímků, pohlednic, přehledů snímků, prolnutých fotografií nebo snímků ve formátu vícestránkových TIF souborů.

Jednu z důležitých možností výstupu najdete i v nabídce »Organizovat«. Jedná se o vypálení snímků na CD a DVD pro archivaci. Ze stejné nabídky můžete také přímo odeslat vybrané snímky e-mailem. Export snímků do formátu PDF dokumentů hledejte pod nabídkou »Quick-Fix«, kde jsou k dispozici i tlačítka pro otáčení snímků nebo jejich promítnutí na celou obrazovku.

Speciální funkce

Výčet funkcí plné verze programu Photo Commander z Chip DVD je ještě mnohem bohatší. Zmiňme alespoň vyhledávání duplicitních snímků podle jejich skutečného obsahu (nikoli názvu), s možností nastavení stupně podobnosti, bezztrátové otáčení JPEG fotografií, snímání pracovní plochy Windows, převody barevné hloubky a kanálů, různé způsoby tisku nebo možnost načítat klasické fotografie přímo ze skeneru.

Plná verze programu Ashampoo Photo Commander 8.5 z Chip DVD nabízí skutečně bohatou paletu funkcí pro kompletní zpracování digitálních snímků. Navíc ve velmi přehledném uživatelském rozhraní, přeloženém do češtiny.

Uveřejněno na Chip DVD 05/11.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání