Menu
CHIP Speedtest

Photo Optimizer 3

24.06.2011 21:00 | Redakce Chip
Photo Optimizer 3
S šikovným nástrojem z Chip DVD 06/11 je možné na jedno kliknutí optimalizovat expozici u celých sérií digitálních fotografií.

Ashampoo Photo Optimizer, připravený v plné verzi na Chip DVD, nabízí jednoduchou cestu k hromadným úpravám digitálních fotografií. Hlavní funkcí programu je automatická optimalizace expozice (jas, kontrast, vyvážení barev), kterou je možné aplikovat na všechny snímky ve zvolené složce. Další funkce nabízejí individuální úpravy snímků. Jde o manuální korekci expozice, automatické odstranění efektu červených očí a aplikování jednoduchých efektů. Ashampoo Photo Optimizer ukládá snímky ve standardním formátu JPEG s nastavitelnou kvalitou. I díky uživatelskému rozhraní v češtině se program velmi snadno ovládá a výborně poslouží i méně zkušeným uživatelům.

Plnou verzi programu Ashampoo Photo Optimizer 3 z Chip DVD můžete po rychlé registraci používat bez jakýchkoli funkčních nebo časových omezení. Jedná se o stejnou verzi programu, kterou běžně pořídíte za zhruba 200 Kč. Další užitečné funkce přináší nejnovější verze programu Ashampoo Photo Optimizer s číslovkou 4. Kromě náhledu snímků před a po automatické optimalizaci nabízí Ashampoo Photo Optimizer 4 také více možností manuálních korekcí expozice snímků, obsahuje více grafických efektů (redukce šumu, doostření, rozmazání ad.), dokáže do snímku vložit textový nebo obrázkový vodoznak a upravené fotografie rovnou nahrává na servery Flickr a Facebook. V rámci akce můžete využít zvýhodněnou cenu  nákupu plné verze Photo Optimizer 4.

Vzhled programu: Program nabízí čtyři různé podoby uživatelského rozhraní.
Vzhled programu: Program nabízí čtyři různé podoby uživatelského rozhraní.

Uživatelské rozhraní programu Ashampoo Photo Optimizer je k dispozici i v češtině a mělo by se do našeho jazyka přepnout automaticky. Pokud by se tak nestalo, použijte nabídku »Možnosti | Jazyk« a ze seznamu jazyků zvolte češtinu. Jestliže chcete vyzkoušet i jiný vzhled prostředí aplikace Ashampoo Photo Optimizer, než ten který jste si zvolili při právním spuštění, přepněte si jej pomocí nabídky »Nastavení | Vzhled«.

Všechny funkce programu Ashampoo Photo Optimizer na automatickou optimalizaci a individuální úpravy snímků jsou dostupné prostřednictvím tlačítek v hlavním okně aplikace, mezi kterými se jistě snadno zorientujete. Ještě před uložením upraveného snímku je navíc možné všechny provedené změny vrátit zpět.

Optimalizace snímků

Hlavní funkcí programu Ashampoo Photo Optimizer je automatická optimalizace expozice digitálních fotografií na jedno kliknutí myší. Použití této funkce je nanejvýš snadné. Snímky k

Ruční úpravy: Kromě automatické optimalizace jsou k dispozici i nástroje na manuální korekci expozice.
Ruční úpravy: Kromě automatické optimalizace jsou k dispozici i nástroje na manuální korekci expozice.

optimalizaci si vyberete pomocí průzkumníka v levé části okna programu. Pracovat přitom můžete jak s jednotlivými soubory, tak i s celými sériemi fotografií, uloženými ve společné složce. Záleží jen na tom, jestli použijete tlačítko »Optimalizovat« v kombinaci s konkrétním vybraným snímkem, nebo zvolíte celou složku a kliknete na »Optimalizovat všechny«. Jestliže nejste s výsledkem automatické optimalizace spokojeni, můžete funkci pro optimalizaci použít vícekrát po sobě.

Ashampoo Photo Optimizer provede automatickou optimalizaci, avšak upravený snímek zatím neuloží. Můžete tedy s optimalizací i dalšími úpravami různě experimentovat, aniž by program přepsal výchozí fotografii. K návratu snímků do původního stavu slouží tlačítka »Odstranit optimalizaci všech« a »Zpět«. Pro náhled snímku v originální podobě slouží tlačítko »Zobrazit původní«.

Provedené změny uchováte tlačítkem »Uložit«. Pamatujte na to, že v tento okamžik Ashampoo Photo Optimizer již skutečně přepíše výchozí snímek. Jestliže chcete původní

Použití efektů: S efekty převedete snímek do stupňů šedé, na negativ nebo starou, zažloutlou fotografii.
Použití efektů: S efekty převedete snímek do stupňů šedé, na negativ nebo starou, zažloutlou fotografii.

fotografií zachovat, použijte nabídku »Soubor | Uložit jako«. Při úpravách celých sérií snímků je lepší zkopírovat soubory s fotografiemi do nové složky, se kterou pak budete v prostředí Ashampoo Photo Optimizer pracovat. Ve výsledku vám pak zůstanou jak původní, tak i upravené fotografie. Ashampoo Photo Optimizer ukládá snímky pouze ve formátu JPEG. Obrazovou kvalitu (kompresi JPEG) můžete upravit v nabídce »Nastavení | JPEG kvalita«.

Další úpravy

Při pohledu na ovládání prvky v uživatelském rozhraní programu Ashampoo Photo Optimizer je zřejmé, že automatická optimalizace fotek není zdaleka jedinou jeho funkcí. Další nástroje na úpravu snímků lze však používat pouze na jednotlivé fotografie. K dispozici máte například ruční nastavení jasu, kontrastu a gama korekce, dostupné pod tlačítkem »Rozšířený režim«, nebo nástroje na

Oprava červených očí: Nástroj 
automaticky opraví vadu vznikající při fotografování s bleskem.
Oprava červených očí: Nástroj automaticky opraví vadu vznikající při fotografování s bleskem.

převod snímků do odstínů šedé, negativu nebo do podoby staré, zažloutlé fotografie. Tyto funkce najdete pod tlačítkem »Efekty«. 

Užitečný je rovněž i nástroj na automatické odstranění efektu červených očí. Jestliže máte podobně poškozenou fotografii, klikněte na tlačítko »Nástroj k odstranění červených očí« a poté označte v náhledu tu část snímku, kde má vyfotografovaná osoba červené oči. Pro přesnější označení můžete použít i tlačítko s lupou vedle náhledu snímku. Ashampoo Photo Optimizer detekuje červené oči a snímek automaticky opraví.

Pro pohodlnější úpravy snímků lze přepnout uživatelské rozhraní programu Ashampoo Photo Optimizer do režimu úprav jednotlivých fotografií. Jednoduše si vyberte snímek k úpravám a klikněte na tlačítko vlevo nahoře nad náhledem fotografie. Program zobrazí větší náhled snímku a nabídku všech souvisejících nástrojů na úpravy.

Oprava jedním kliknutím

Režim úprav: S fotografiemi lze pracovat v okně s větším náhledem a souvisejícími nástroji na úpravy.
Režim úprav: S fotografiemi lze pracovat v okně s větším náhledem a souvisejícími nástroji na úpravy.

Plná verze programu Ashampoo Photo Optimizer z Chip DVD vám dobře poslouží ve chvíli, kdy potřebujete rychle zpracovat celé série pořízených fotografií. Automatická optimalizace funguje spolehlivě a na jedno kliknutí myší opraví běžné vady v expozici fotografií. Pomocí dalších nástrojů si můžete snímky doladit do optimální podoby. Jestliže uvítáte i další funkce, využijte nabídku na zvýhodněný nákup licence nejnovější verze programu Ashampoo Photo Optimizer 4.

Uveřejněno na Chip DVD 07/11.

 

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání