Menu
CHIP Speedtest

Photo Retoucher

04.09.2013 22:00 | Redakce Chip
Photo Retoucher
Uveřejněno na Chip DVD 09/13.

Fotíte na svatbě a bohužel snímek kazí velká lampa nebo projíždějící auto? Připadá vám detailní fotka obličeje moc hrubá, nebo chcete pouze snímky přetvořit do jiné podoby a nechce se vám učit s drahými programy? Photo Retoucher je pro vás ta pravá volba. Nabízíme vám software, který je uživatelsky velmi přívětivý a přitom obsahuje profesionální funkce odstranění nežádoucích elementů na fotce, retuš tváře, zahlazení stop, odšumění snímku a konverzi do předpřipravených stylů imitující tahy tužky či pastelových barev. Pouhých pár kliknutí vás může dělit od snímku, který si vytisknete a na dlouhá léta zarámujete na zeď.

 

Na Chip DVD najdete plnou verzi aplikace Photo Retoucher. Plná verze z Chip DVD má stejné funkce jako komerční edice Photo Retoucher ve verzi Personal, s cenou licence kolem 1000 Kč.

Retušování kůže: Photo Retoucher zdařile zvládá retušování tváře.
Retušování kůže: Photo Retoucher zdařile zvládá retušování tváře.

První, co vás na programu Photo Retoucher zaujme, je jednoduché a inteligentní rozpoložení všech jeho funkcí. Nejprve je však třeba vložit pár fotek. To můžete buď přes »Add Files«, nacházející se v horní nástrojové liště (jako všechny další funkce), nebo pouhým přetažením obrázků do prázdného pole uprostřed. Následně se vám zaktivují všechny další funkce a můžete se pustit do upravování.

Malba tužkou: Pokud je vhodná fotka, výsledek převedení na tužku je opravdu krásný.
Malba tužkou: Pokud je vhodná fotka, výsledek převedení na tužku je opravdu krásný.

Úpravy

Po vybrání fotky, kterou si přejete upravit, máte na výběr z několika možností:

Funkcí »Select«, »Free-Form Select«, nebo detailnějším »Selection Marker« vyberete požadovaná místa, která poté budete v dalších krocích upravovat.

Funkcí »Remove« (musíte mít však onačená nějaká místa na fotce) aktivujete odstranění nežádoucích elementů na pozadí. Může se to týkat osoby, stromu, auta uprostřed krásné krajinné fotky, nebo i nepěkných znamének a skvrn na kůži vaší modelky.

»Spot Remover« se stará o zjemnění přirozených skvrn vyskytujících se na kůži, nebo o celkovou redukci šumu (většinou se vyskytující na fotkách pořízených v místnosti nebo za šera).

»Scratch Remover« slouží k vymazání škrábanců ze starých a opotřebených fotek. Proces trvá trochu déle, nejprve je nutno škrábance lokalizovat a poté odstranit.

Všechny tyto funkce mají další možnosti individuálního nastavení, jako třeba velikost štětce, míru odstranění šumu a další.

Klasické nastavení: Photo Retoucher nezapomíná ani na klasická nastavení kontrastu, jasu a sytosti barev.
Klasické nastavení: Photo Retoucher nezapomíná ani na klasická nastavení kontrastu, jasu a sytosti barev.

Sketch

Sketch je jedna z výtečných vlastností aplikace Photo Retoucher. Obsahuje totiž knihovnu velmi povedených grafických stylů, které můžete aplikovat na vaši fotku. Jedná se převážně o napodobeniny malby či skici tužkou nebo pastelovou barvou. Občas se konverze vydaří natolik, až je těžké uvěřit, že jde o retuš.

Výsledek práce: Najdi 8 rozdílů mezi výslednou a zdrojovou fotografií.
Výsledek práce: Najdi 8 rozdílů mezi výslednou a zdrojovou fotografií.

Ostatní možnosti

Z dalších funkcí se stojí zmínit o »Concealer Brush«, která pomáhá skrýt nežádoucí prvky přemalováním podkladovou barvou o různé sytosti. Stačí v blízkém okolí kliknout pravým tlačítkem, tím se navolí barva a poté maskovat nežádoucí objekty na fotce. Tato operace je velmi kvalitní a přitom i rychlá. »Image Correction« obsahuje klasická nastavení jasu, kontrastu a sytosti barev. Dále také dovede oříznout, nebo natočit editovanou fotku.

Výsledek práce 2: Na retušování kůže je Photo Retoucher mistr.
Výsledek práce 2: Na retušování kůže je Photo Retoucher mistr.

Ovládání

Práce v Photo Retoucher je snadná, rychlost výpočtů však závisí na výkonu počítače. Jakmile otevřete požadovanou fotku, stačí jen vybrat místa, která chcete editovat, zmáčknout příslušná tlačítka (vyhlazení obličeje, odstranění přebytečného předmětu, změnit barvy, použít styl) a fotka je připravena na uložení. Tlačítkem »Original Image« máte možnost přepnutí na původní fotografii, a tak není problém rychle porovnat, do jaké míry se změna vyvedla.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání