Menu
CHIP Speedtest

PhotoZoom Express 4

07.09.2013 22:00 | Redakce Chip
PhotoZoom Express 4
Uveřejněno na Chip DVD 09/13.

Program PhotoZoom Express 4, jehož plnou verzi najdete na Chip DVD, se specializuje na zvětšování digitálních fotografií před jejich velkoformátovým tiskem nebo prezentací na displejích či televizích s vysokým rozlišením. Možná namítnete, že na snímcích, vytvářených fotoaparáty s obřím rozlišením, již není co zvětšovat, ovšem opak je pravdou. Není totiž například vůbec snadné, získat velký a především kvalitní detail z malého výřezu obří fotografie. Prostým zvětšením ve standardním fotoeditoru sice získáte co do parametrů velkou fotku, ovšem ztratíte přitom detaily a obrazová kvalita takového snímku určitě nebude valná. Oproti tomu algoritmy programu PhotoZoom se už postarají o to, aby byl i hodně zvětšený výřez použitelný.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu PhotoZoom Express 4 v ceně 600 Kč, k jejímuž neomezenému použití vám stačí provést jednoduchou registraci na internetu. Aktuální verze programu PhotoZoom 5 pracuje i pod Windows 8 a nabízí další vylepšení funkcí na zpracování digitálních fotografií.

Na displej, nebo do tiskárny?: Důležitou volbou je výběr způsobu plánovaného použití upraveného snímku.
Na displej, nebo do tiskárny?: Důležitou volbou je výběr způsobu plánovaného použití upraveného snímku.

Program PhotoZoom startuje v režimu průvodce, který vám pomůže se zvětšováním vašich digitálních fotografií v několika postupných krocích. Nejprve dostanete na výběr jazyk uživatelského rozhraní, které by se ovšem mělo do češtiny přepnout automaticky. Pak pokračujete výběrem snímku, se kterým má PhotoZoom pracovat. Podporovány jsou přitom všechny běžné formáty jako JPG, TIFF, PNG a další.

Pro následné zpracování fotky je důležité určit, jaký je účel dalšího použití upravovaného snímku – tedy zdali jej budete tisknout nebo jen promítat na obrazovce počítače či jiného zařízení. Toto nastavení nijak neovlivňuje kvalitu zpracování fotografie, pouze aktivuje jiné předvolby programu PhotoZoom.

Nastavení parametrů: Program PhotoZoom zajímá v zásadě jen velikost, na kterou má vstupní fotografii zvětšit.
Nastavení parametrů: Program PhotoZoom zajímá v zásadě jen velikost, na kterou má vstupní fotografii zvětšit.

Optimalizace pro tisk

Pokud použijeme předvolbu »Tisk«, budete mít v následujícím kroku možnost zadat rozměry plánovaného výtisku fotky a případně i změnit její rozlišení. Důležitá je ovšem také předvolba »Reduce noise/artifacts«, kterou aktivujete funkci na redukci obrazového šumu a artefaktů, ovšem za cenu jistého rozmazání a ztráty detailů. Na náhledu fotky si pak můžete zkontrolovat, jak zvětšování mění její kvalitu.

Po nastavení nové velikosti fotky a případné úpravě rozlišení zbývá už jen v následujícím okně určit složku, kam bude upravený snímek uložen. Na výběr máte opět standardní obrazové formáty, přičemž jako výchozí doporučuje program PhotoZoom bezztrátový formát TIFF.

PhotoZoom ještě zobrazí souhrn nastavení a pak se pustí do úpravy velikosti fotografie. Celá operace přitom může trvat i několik minut, takže si na postupné zpracování většího množství fotek vyhraďte více času. Výsledek si pak můžete zkontrolovat v libovolném prohlížeči obrázků nebo si jej můžete vytisknout.

Počkejte si: Zvětšení snímku je poměrně náročný proces, výpočet proto bude trvat i několik minut.
Počkejte si: Zvětšení snímku je poměrně náročný proces, výpočet proto bude trvat i několik minut.

Fotky na obrazovku

Další postup práce s programem PhotoZoom, ve kterém při volbě účelu použití zvětšené fotky vyberete možnost »Obrazovka« se příliš neliší. Dojde jen k tomu, že v okně s předvolbami úpravy snímků volíte výslednou velikost výhradně v pixelech a nelze měnit rozlišení snímku. Při úpravách velikosti byste se pak měli orientovat primárně podle rozlišení obrazovky, na které budete fotografii prezentovat. Typicky tedy například 1 920 × 1080 pixelů v případě Full HD displeje či televizoru.

Program PhotoZoom bohužel neumožňuje dávkové zpracování fotografií, takže je třeba pracovat s každým snímkem zvlášť.

Klikněte na obrázky: Výsledkem výpočtu a úprav je vytvoření zvětšeniny ve vysokém rozlišení při zachování detailů.
Klikněte na obrázky: Výsledkem výpočtu a úprav je vytvoření zvětšeniny ve vysokém rozlišení při zachování detailů.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání