Menu
CHIP Speedtest

Pirátům pomůže cloud a šifrování

25.10.2012 06:15 | Redakce Chip
Pirátům pomůže cloud a šifrování
Nejznámější server obsahující odkazy na nelegálně sdílené filmy, hudbu či software využívá od poloviny října cloudové služby. Díky tomu nebude možné jeho provozovatele postihnout za porušování autorských práv.

 

The Pirate Bay
The Pirate Bay

 

Provozovatelé The Pirate Bay používají bezdiskové počítače, ve kterých se nenacházejí žádná data, na která by se vztahovala autorská práva. V případě policejního zásahu, ke kterému již v minulosti došlo, proto nebude možné zabavit a prohledat servery, jelikož všechna data, se kterými The Pirate Bay pracuje, jsou čerpána z load balancerů umístěných u poskytovatelů cloudu v různých částech světa. Další stopa pak povede pouze k zašifrovaným obrazům disků.

Od cloudového řešení si provozovatelé The Pirate Bay slibují nejen ochranu před zákony, ale také nižší náklady na provoz celé infrastruktury oblíbené služby na sdílení souborů.

Novou službu, nazvanou prostě Mega, ohlásil také Kim Dotcom, dříve zatčený za provozování stahovacího serveru Megaupload.com.

Také zde je podstatou ochrany před zákony využití šifrování. Nová služba umožní komukoli nahrát data na server a libovolně sdílet příslušný odkaz k jejich stažení. Veškerá data budou ovšem zašifrována a jejich dešifrování proběhne až v počítači uživatele, který si je stáhne. Za zveřejnění dešifrovacího klíče ponese odpovědnost ten, kdo data na server Mega nahrál.

Provozovatel služby Mega tím bude chráněn před postihem, jelikož nikdy nebude mít plný přístup ke sdíleným datům. Proto bude jasné, že neměl žádnou možnost identifikovat soubory s nezákonně sdíleným obsahem. Kvůli šifrování také nebude možné poznat nový upload stejných dat, která byla již dříve smazána na žádost držitele autorských práv. Data budou navíc zrcadlena na serverech ve dvou různých zemích s odlišnými zákony na ochranu autorských práv.

Podle vyjádření Kim Dotcoma by měla být nová služba zprovozněna ještě do konce letošního roku.

Zdroj: Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání