Menu
CHIP Speedtest

Platby pomocí mobilu

17.06.2011 09:52 | Redakce Chip
Platby pomocí mobilu
Technologie NFC udělá z vašeho smartphonu peněženku. Ukážeme vám, jak tato technologie funguje.

200 000 000 platebních karet má k dispozici Apple – tolik uživatelů zadalo svou kartu do účtu na iTunes, aby mohli kupovat hudbu nebo aplikace. Z toho cca 108 milionů je přímo spřaženo s iPhonem. A právě tyto iPhony by mohly být použity jako nástroje pro platbu technologií NFC (Near Field Communication). NFC telefon je možné použít místo platební karty – platební operaci provede stejně, ale rychleji a jednodušeji. Apple již testuje prototypy iPhonu, které jsou vybavené NFC čipem Qualcomm. Pokud bude iPhone 5 vybaven touto technologií, uživatelé jej budou moci používat pro rychlé platby. NFC však nemusí sloužit jen pro platby, velmi jednoduše lze také sdílet obsah, který je na displeji telefonu. Co to znamená? Stačí k sobě přiblížit dva telefony a ty si vymění třeba aktuálně zobrazený kontakt, fotografii nebo odkaz na webovou stránku. Problémem nebudou ani jednoduché „síťové“ hry. Předpokládá se, že telefon s NFC by mohl sloužit i jako malé datové úložiště. Přiblížením k počítači by se sesynchronizovaly třeba důležité dokumenty.

1 000 NFC terminálů chce Google zprovoznit v New Yorku a San Franciscu, aby uživatelé s NFC telefony a platebním systémem Google Checkout mohli pohodlně platit. Do projektu jsou zapojeny i finanční skupiny, jako je třeba Mastercard nebo Citigroup. Předpokládají, že díky rychlosti budou zákazníci používat pro platbu mobil i při menších částkách. Náklady na provoz bude nést prodejce (potažmo zákazník), stejně jako je tomu v případě, že platíte kartou.

8 výrobců telefonů má připravenu technologii pro spuštění NFC, mezi nimi třeba i HTC a Nokia. Do konce roku by NFC mohli nasadit úplně všichni výrobci, včetně Samsungu, LG a Motoroly. Integrace NFC není nijak složitá. Navíc NFC čip prodraží telefon prakticky zanedbatelným způsobem. I čeští operátoři se dívají na NFC s nadějí. Vždyť by to pro ně mohl být další zdroj příjmů. Očekáváme, že masově se NFC rozšíří již v roce 2012.

Celý článek o NFC najdete v Chipu 7/2011, který vychází 24. června 2011.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání