Menu
CHIP Speedtest

Pohyb „zmrazte“, nebo jej využijte pro dynamiku snímku

13.11.2012 06:00 | Redakce Chip
Pohyb „zmrazte“, nebo jej využijte pro dynamiku snímku
Jestliže chcete fotografovat objekty v pohybu, tedy například sportovní nebo akční situace, nejlepší bude použít na fotoaparátu režim priority času (S nebo Tv). Pokud se objekty pohybují rychle, zvolte expoziční čas od 1/125 s. Chcete-li pohyb úplně zmrazit, nastavte rychlost závěrky nejvýše na 1/500 s.

Často se stává, že scény s pohybujícími se objekty mají statický účinek. Cyklistické závody, rallye nebo startující letadlo – to vše může vypadat na snímku dynamicky, pokud zvolíte delší expoziční čas. Delší závěrka způsobí to, že pohybující se objekty budou na snímku více či méně „dynamicky“ rozmazané, zatímco pozadí zůstane ostré. Stupeň rozostření samozřejmě závisí na tom, jak změní objekt umístění za čas expozice. Máte-li pocit, že účinek není přesvědčivý, můžete prodloužit efekt expozičního času nastavením malé clony (vyšší clonové číslo). Při menší cloně je pak vítaným vedlejším účinkem navíc i změněná hloubka ostrosti.

Při dlouhém expozičním čase, tedy asi kolem 1/8 sekundy, však hrozí nebezpečí, že pokud nepoužijete stativ, bude rozmazané i pozadí. Jako hrubé vodítko pro nerozmazané snímky platí, že doba expozice by neměla být delší než převrácená hodnota ohniskové vzdálenosti. S 35mm širokoúhlým objektivem můžete pro fotografování bezpečně použít expoziční čas 1/35 s.

Jako alternativu, která se vám ale asi těžko vydaří bez předchozích pokusů, se můžete pokusit sledovat fotoaparátem pohybující se objekt jako kamerou. Tato technika „sledování objektu“ neboli „panning“ zajistí (pokud se vše vydaří), že sledovaný objekt zůstane ostrý, zatímco pozadí se rozostří v pohybu. Dynamický efekt tedy zůstane.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání