Menu
CHIP Speedtest

Pomožte EU změřit rychlost internetu

28.11.2011 10:39 | Redakce Chip
Pomožte EU změřit rychlost internetu
Evropská komise bude během následujících dvou let mapovat rychlost širokopásmového internetového připojení ve všech členských státech unie. Data se nebudou sbírat od národních regulačních úřadů, ani poskytovatelů připojení k internetu, ale přímo od koncových uživatelů.

Do průzkumu se může zapojit každý obyvatel členského státu EU, který na stránkách projektu SamKnows vyplní jednoduchý dotazník. Všem zájemcům o účast v průzkumu bude následně zaslán tzv. Whitebox, speciální zařízení, které musí zapojit do své domácí sítě – typicky mezi ADSL či kabelový modem a počítač nebo router.

Jak funguje Whitebox?

Whitebox je upravený bezdrátový router, vybavený speciálním firmwarem, sloužící k měření základních parametrů internetového připojení, jako je rychlost, doba načítání internetových stránek, zpoždění, ztrátovost paketů atd. Přestože má Whitebox i Wi-Fi, to slouží pouze k monitorování bezdrátových sítí v okolí. Router Whitebox má 4 standardní LAN porty, které lze využít k připojení počítačů a jiných zařízení.

V rámci sledování a testování rychlosti internetového připojen stáhne Whitebox každý měsíc asi 2 GB dat a odešle přibližně 1 GB naměřených výsledků. Pro uživatele, kteří mají na svém internetovém připojení limity FUP nebo platí za objem přenesených dat, proto není účast v průzkumu příliš vhodná. V informacích o průzkumu je zároveň uvedeno, že ze sítí účastníků nejsou odesílány žádné údaje o navštěvovaných stránkách, stahovaných souborech a dalších aktivitách na internetu.

Celý průzkum bude trvat přibližně 2 roky, během kterých musejí nechat dobrovolní účastníci svůj Whitebox zapojený v síti a zapnutý (vyjma například odjezdu na dovolenou). Softwarová výbava routeru je nastavena tak, aby testy nebyly prováděny během vysokého využití internetového připojení a nerušily uživatele při práci.

Co se děje s výsledky?

Výsledky naměřené jednotlivými účastníky průzkumu, kterých mají být po celé Evropě desetitisíce, využije Evropská komise jako jeden z podkladů pro rozhodování o investicích do rozvoje internetu v Evropské unii.

K datům, která budou naměřena na konkrétních internetových přípojkách, budou mít účastníci průzkumu online přístup na základě e-mailu, použitého při registraci, a hesla, které obdrží společně se zařízením Whitebox. Účastníci průzkumu tak získají perfektní přehled, zdali jim jejich poskytovatel internetu skutečně dodává službu v objednané kvalitě.

Průzkum má pro dobrovolníky ještě jednu výhodu – po jeho skončení nebude nutné Whitebox, tedy Wi-Fi router, vracet zpět. Asi nebude problém navrátit routeru jeho původní schopnosti přehráním firmwaru.

Dobrovolní účastníci průzkumu se mohou zaregistrovat na domovské stránce projektu.

Zdroj: Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání