Menu
CHIP Speedtest

Pořízení pěkných záběrů během divadelního představení nebo na koncertu

27.08.2012 08:55 | Redakce Chip
Pořízení pěkných záběrů během divadelního představení nebo na koncertu
Fotografujete-li na divadelním představení nebo chcete pořídit snímek z koncertu, musíte většinou udělat jednu důležitou věc: deaktivovat automatickou expozici.

 

V tomto prostředí s jevištěm nebo pódiem je totiž rozdíl mezi světlými a tmavými oblastmi docela velký. Proto doporučujeme nastavení času expozice a clony provést ručně a experimentovat při tom. Jde často o otázku času a pokusů a omylů, než se dostanete na správné hodnoty expozice pro požadovanou část obrazu – pokud chcete například zabrat herce nebo hudebníka. Užitečná může být v tomto případě i funkce fotoaparátu „bracketing“: ta umožňuje sejmout několik snímků v sérii (2–5) s rozdílným nastavením, z výsledné sekvence si pak můžete vybrat ten nejlepší. Nejčastěji se vyskytují funkce s odlišným nastavením expozice nebo vyvážení bílé.

 

Také si musíte uvědomit, že otvor (clona) není příliš široký, takže budete mít rezervu v houbce ostrosti. Současně ale musíte brát v úvahu i to, že doba expozice musí být co nejkratší, jinak budou všechny fotografie roztřesené. Proto vám doporučujeme použít vyšší hodnoty ISO (ISO 1 600 a více) a současně i objektiv s vysokou světelností. Samozřejmostí je pak použití stativu. U zrcadlovek doporučujeme výkonnou optiku s pevnou ohniskovou vzdáleností – například 50 mm/1.8 nebo 85 mm/1.8. Mírně rozostřené postavy se však mohou stát designovým prvkem a mohou vnést do snímku potřebnou dynamiku.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání