Menu
CHIP Speedtest

Posune nový prohlížeč RockMelt hranice toho, jak využíváme webu?

08.11.2010 18:43 | Redakce Chip
Posune nový prohlížeč RockMelt hranice toho, jak využíváme webu?
Startup z Kalifornie ohlásil betu nového prohlížeče RockMelt, který nemá být méně než převratný. Uvidíme…

Dva zkušení chlapíci, Tim HowesEric Vishria, před dvěma roky opustili svá předchozí zaměstnání a založili společnost RockMelt. Našli i několik investorů, mezi jinými slavného Marca Andreesena. Dva roky se nevědělo, na čem pracují, ale koncem minulého týdne odhalili betu stejnojmenného prohlížeče. A to že má být díra do světa?

Stáhnout a vyzkoušet si ji nemůžete — alespoň ne hned. (Ke konci článku vysvět­lu­jeme proč.) Když se k jejich webu přihlásíte prostřednictvím účtu na Facebooku, zařadí vás to do řady čekatelů na „pozvánku“. Prozatím můžete zhlédnout propagační video, jež dojme ponejvíce country brnkačkou na pozadí; jinak v něm vše proběhne v rychlém sledu a odnesete si z něj nanejvýš hrubý pojem o tom, o co tvůrcům asi tak jde…

Integrace prohlížeče se společenskými sítěmi a službami není myšlenkou novou a lze toho docílit i řadou rozšíření prohlížečů stávajících. Zvláštní prohlížeč s podporou vestavěnou může však zajít dále a snáze překlenout překážky. Pak třeba klidně jen přetáhnete odkaz odněkud někam…

Nehledě na to, že vyhledání, výběr, instalace a konfigurace různých rozšíření vyžaduje nemalou uživatelskou zdatnost. Vše vestavěné je pro většinu uživatelů mnohem snazší. RockMelt v tom přesto není první: integraci nabízí už Flock, a to hezky dlouho. Tak co má RockMelt ještě?

RockMelt tvrdí, že jeho prohlížeč je připojen do oblaku. (Co je a co není cloud computing, není ujednoceno, a někteří tímto souslovím nazývají skoro jakékoli využívání vzdáleného serveru.) Servery RockMelt nejen umožní, že můžete prohlížeče užívat na více než na jednom počítači a stále mít přitom všechny záložky… RockMelt si všímá, které weby často navštěvujete, a hlídá je, i když vy právě nesurfujete. Když pak prohlížeč spustíte, rovnou vás upozorní, co je kde nového. To je pěkné, a možná právě funkce oblaku nutí tvůrce omezovat počet lidí, kterým dovolí betu vyzkoušet — aby se jim servery nepřetížily.

RockMelt prý také urychluje procházení výsledků z Googlu.

Chtít prorazit s novým prohlížečem je každopádně nápad odvážný, nebo spíše bláhový. Sám Google Chrome (RockMelt je postaven na jádře Chromium) měl být prohlížečem přelomovým, a po vší slávě si získal podíl pod deset procent celosvětově. Přitom společnost Google je obrovská a její pokladnice zdánlivě nevyčerpatelná.

Jestliže RockMelt přichází s novinkou opravdu hodnou pozornosti, pak co brání velkým hráčům prostě ji implementovat též? (Chrome přinesl superrychlý, předkompilovaný javascript; ale nepřešli jsme díky tomu všichni na Chrome; namísto toho všechny nové verze nejužívanějších prohlížečů umějí totéž; Internet Explorer až ve vydání devátém, které ještě není dokončeno.)

RockMelt je startup, který právě uvádí na trh svůj výtvor zdarma a bez zjevného obchodního modelu, snad jedině že bychom za něj považovali naději být koupen. Řekněme, Googlem?

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání