Menu
CHIP Speedtest

Potenciální nástupci SSD dsiků

23.11.2011 13:32 | Redakce Chip
Potenciální nástupci SSD dsiků
Pevné disky budoucnosti budou menší, levnější a mnohem rychlejší než současné flashové SSD disky.

SSD disky jsou dnes v kurzu. Rychlá flashová úložiště najdeme ve všech tabletech, smartphonech, ve většině lepších notebooků a dokonce i ve stolních počítačích. Největší výkonnostní prospěch z SSD disků mají právě stolní počítače a notebooky, což potvrdí všichni uživatelé, kteří vyzkoušeli upgrade z magnetického na SSD disk a už by nikdy neměnili. Technologicky vzato je ale sázka na flashové disky špatná a budoucnost úložných zařízení se bude muset ubírat jiným směrem. Flashové paměti nebyly původně vyvinuty pro účely vysokokapacitních a dlouhodobě využívaných úložných zařízení. Polovodičové buňky flashových pamětí jsou totiž příliš pomalé a navíc se během provozu opotřebovávají. Operační paměť RAM i procesor počítače dokáží zpracovávat data minimálně 20x rychleji než kolik činí rychlost čtení či zápisu SSD disků s flashovými paměťovými buňkami. Pokud by flashová paměť byla stejně rychlá jako RAM a CPU, již dnes bychom používali smartphony, tablety a notebooky, které by naběhly okamžitě po zapnutí a zpracovaná či přijímaná data by automaticky a okamžitě zaznamenávaly do stabilní paměti. Jakákoliv rozpracovaná práce by tedy mohla být kdykoliv přerušena a ani počítače ani servery by už nikdy neměly problémy po nečekaném pádu systému.

O následnictví úložné technologie flashových SSD disků se momentálně uchází několik technologií. Většina z nich je momentálně ve fázi vývoje, část z nich je ale již dnes využívána v praxi. Není divu, že důležité technologické firmy, jako IBM, Toshiba či Fujitsu si přejí ukrojit co největší kus z multimiliardového koláče trhu se superrychlými úložnými technologiemi budoucnosti, a proto investují nemalé částky a úsilí do jejich vývoje. Právě zmínění výrobci disponují dostatečným finančním i vývojovým potenciálem, a jejich výsledkem je přibližně tucet různých dostatečně rychlých, bezpečných a energeticky úspornějších metod než je technologie flashových SSD disků. V tomto článku vám mimo jiné popíšeme potenciál technologií MRAM, FeRAM, PCM a prozradíme vám, jak fungují a kdy budou komerčně dostupné na trhu. Některé z nich očekáváme již v roce 2013.

Celý obsáhlý článek s detailním přehledem jednotlivých technologií si budete moci přečíst v papírovém vydání Chipu 1/2012.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání