Menu
CHIP Speedtest

Potlačení zobrazení jednotek v Průzkumníku

05.07.2012 04:50 | Redakce Chip
Soukromá data ukládáte na extra jednotce, která má zůstat skryta před zvědavými pohledy. Možnost přídavně nainstalované ochrany heslem vás jako bezpečnostní opatření neuspokojuje.

Určité jednotky můžete zneviditelnit. To k nim sice nadále umožňuje přístup, v Průzkumníku však tato zařízení vůbec nejsou zobrazena. Lze to zařídit palubními prostředky Windows prostřednictvím položky v systémovém registru.

Za tím účelem do hledacího pole nabídky Start napište »regedit« a stiskněte [Enter]. Dotaz Řízení uživatelských účtů potvrďte tlačítkem »Ano« nebo »Další«. Potom v editoru registru přejděte na klíč »HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer«. Pak klikněte do pravé části dialogu a příkazem »Úpravy | Nový | Hodnota DWORD« vytvořte položku »NoDrives«. Tuto položku pak dvojitým kliknutím otevřete pro zpracování. Nyní potřebná hodnota závisí na tom, kterou nebo které jednotky chcete zneviditelnit. Principiálně to funguje na základě bitového vzoru, v němž každý bit zastupuje jednu jednotku počínaje od »A:«. Chcete-li některou jednotku skrýt, spočítejte si nejprve, kolikáté je její označení v abecedě. Pro jednotku »H:« je to například osmé písmeno. Jako hodnotu nyní tedy použijte osmý bit, což dekadicky odpovídá hodnotě 2(8-1) = 128. Takto určíte pro každou jednotku odpovídající hodnotu. Má-li být potlačeno zobrazení více jednotek, jednotlivé hodnoty sečtěte. Chcete-li například skrýt jednotky B, H a J, použijete následující hodnoty: 2(2-1) = 2, 2(8-1) = 128 a 2(10-1) = 512. Výsledný součet dává hodnotu »642«. V dialogu pod »Číselná soustava« aktivujte možnost »Desítková« a zadejte vypočítanou hodnotu. Své zadání potvrďte tlačítkem »OK« a editor registru zavřete. Od příštího spuštění Průzkumníka už takto vybrané jednotky nebudou zobrazovány.

Upozornění: Potlačení zobrazení jednotek nemá žádný vliv na přístup k nim cizími programy. Kromě toho je přístup ke skrytým jednotkám přímým zadáním příslušného písmene v adresním řádku i v Průzkumníku také nadále možný.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání