Menu
CHIP Speedtest

Potvrzování aplikací na Facebooku ještě nebezpečnější než dříve

17.01.2011 13:10 | Redakce Chip
Potvrzování aplikací na Facebooku ještě nebezpečnější než dříve
Facebooku nenapadlo nic lepšího než zpřístupnit i váš telefon a adresu!

Od víkendu si musíte trojnásob dávat pozor na to, které aplikaci co povolujete. Společnosti Facebook totiž nenapadlo nic lepšího než umožnit od nynějška aplikacím vyžádat si přístup i k mobilnímu telefonu, a hlavně k domácí adrese!

Jistě — musíte to potvrdit. Aplikace si přístup vyžádá dialogem na obrázku, s textem „Access my contact information“ (do češtiny přeloženo jako „Přístup k mým kontaktním informacím“) vedle ikony kartičky v adresáři. Jenže šíření různých podvrhů na Facebooku naznačuje, že podvodníkům a zločincům se stále daří nabourávat soudnost uživatelů (pokud kdy nějakou měli) a zlákat je k odklepnutí přístupu.

Naše rada zní: když chce nějaká aplikace přístup k vaší adrese, prostě aplikaci nepovolte. Nebo si opravdu myslíte, že toho nějaká aplikace oprávněně potřebuje? Chcete-li zhlédnout to údajné úžasné video, podívejte se po něm raději na YouTube. Existuje-li, pak bude i tam.

S ohledem na svou bezpečnost byste asi neměli mít na Facebooku úplnou domácí adresu vůbec vyplněnu — pro případ, že byste se uklepli. Nejsme paranoiky přes soukromí a domníváme se, že Facebook má sloužit k udržování styku s přáteli, a jistě jsou kontaktní údaje, které vašim přátelům pomohou, ale chce‑li vám někdo poslat postaru pohled z dovolené, ať vás o adresu požádá.

Dodatek, 18. 1. 2011:

Facebook dnes oznámil, že na základě ohlasů se rozhodl novou funkci o několik týdnů pozdržet, než provede blíže nevysvětlené změny, které mají napomoci tomu, abyste předmětné údaje aplikaci zpřístupnili, jen když opravdu chcete.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání