Menu
CHIP Speedtest

Použijte stabilizátor obrazu, abyste zabránili deformování obrázků

14.04.2013 22:00 | Redakce Chip
Použijte stabilizátor obrazu, abyste zabránili deformování obrázků
Bez ohledu na to, jak pevně držíte při fotografování s delším časem závěrky fotoaparát v ruce, často se stane, že snímek nevyjde tak ostrý, jak byste si představovali (přitom na displeji aparátu vypadá pěkně). Není žádná ostuda použít stabilizátor obrazu – máte pak větší šanci získat ostřejší snímky.

Je ale důležité vědět, jak tato funkce pracuje, abyste byli schopni vyrovnat se i s nedostatky, které může tato technologie přinášet. V zásadě je rozdíl mezi optickou a digitální stabilizací obrazu. Digitální stabilizace přináší mnohem více úskalí: většinou při jejím použití přijdete o část obrazu a rozlišení a na výsledném snímku bude méně detailů. Přesto by však měla zůstat použitelná. Musíte se tedy s touto funkcí naučit pracovat. Pak postupně odhadnete, jaká část zorného pole se na snímku skutečně objeví, a budete počítat s většími okraji, protože se nevyužije celá oblast obrazového snímače.

 

Část je využita pro kompenzaci chvění fotoaparátu. Elektronika je nastavena tak, aby vybrala a použila jen ostrou část snímku. V případě dražší a technologicky složitější metody optické stabilizace obrazu je senzor využit celý a o žádnou část snímku nepřijdete. Stabilizace je vyřešena tak, že buď chvění kompenzuje optika fotoaparátu (funguje jako jakýsi tlumič), nebo jej vyrovnává naklánění optického senzoru. Při nákupu fotoaparátu byste měli dát přednost modelu s optickou stabilizací obrazu.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání