Menu
CHIP Speedtest

Povodně v Thajsku podpořily zájem o cloud

28.06.2012 11:20 | Redakce Chip
Povodně v Thajsku podpořily zájem o cloud
Podle analytické společnosti Gartner zaznamenali poskytovatelé cloudových úložišť neobvyklý nárůst zájmu o své služby, které jsou alternativou k pořízení drahých pevných disků.

Nárůst ceny pevných disků nastartovaly masivní povodně v Thajsku, které postihly i výrobní továrny firem Seagate, Toshiba a Western Digital. Krátkodobě přitom došlo až ke zdvojnásobení cen disků, určených pro použití v osobních počítačích i v serverech. V současné době predikuje analytická firma iSuppli až 30% propad v dodávkách pevných disků v posledním čtvrtletí letošního roku.

 

Podle analytiků společnosti Gartner vede nedostatek a výrazný růst cen pevných disků k situaci, kdy uživatelé více než kdy jindy zvažují alternativní možnosti ukládání dat, mezi kterými jasně vítězí cloud. Gartner také dává thajské povodně do souvislosti s neobvyklým meziročním růstem počtu uživatelů veřejných cloudových služeb, určených pro ukládání dat.

Důvodem růstu zájmu o cloudová úložiště ovšem není jen cena pevných disků. Dalším argumentem je omezení rizika ztráty dat, které mají uživatelé uložena v počítači a na dalších médiích. Odhaduje se přitom, že průměrná domácnost bude v roce 2016 uchovávat asi 3,3 TB dat, zatímco v současnosti je to průměrně 464 GB. Ve stejném období se ovšem očekává významný pokles podílu dat uchovávaných přímo na zařízeních v majetku uživatelů – ze současných 93 % na 64 % v roce 2016. To znamená, že v roce 2016 budou domácí uživatelé uchovávat v cloudu až 36 % svých dat. Většinu tohoto nárůstu přitom pokryjí bezplatně poskytovaná online úložiště v rámci sociálních sítí a dalších veřejných služeb.

Největší nárůst využívání cloudových úložišť predikuje Gartner v Severní Americe a v Západní Evropě.

Zdroj: Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání