Menu
CHIP Speedtest

Pozdější přidání správných GPS souřadnic k fotografiím

18.03.2013 07:40 | Redakce Chip
Pozdější přidání správných GPS souřadnic k fotografiím
Program GeoSetter je schopen využívat data z různých zařízení pro zaznamenávání GPS pozice (GPS logger) a můžete pomocí něj přidat data o poloze k EXIF informacím digitálních fotografií. Velmi přehledně pak zobrazuje umístění fotografií na mapě za použití Google map.

Program GeoSetter funguje s fotografiemi ve formátu JPEG, RAW a dalších. Kromě toho lze tento softwarový nástroj použít ke čtení EXIF dat či zadání klíčových slov a IPCT tagů (autorská práva, jméno autora, titulek fotografie), pro pozdější vyhledávání či uspořádání fotografické knihovny. Skvělou zprávou je i to, že existuje množství různých šablon či možností nastavení a že vše funguje stejně spolehlivě jako v případě předchozí verze programu nazvané Exifer.

Práce s programem GeoSetter i jeho instalace jsou velmi jednoduché a komunikace probíhá v českém jazyce. Do adresáře s uloženými fotografiemi se snadno dostanete pomocí ikon v horní části okna programu, případně můžete adresář i napsat. Poté stiskněte kombinaci kláves [Ctrl] + [G] a aktivujte tak funkci „Synchronizovat s GPS datovými soubory“.

Pomocí „Synchronizovat s datovým souborem“ vyberte příslušný soubor vytvořený GPS zařízením, který může mít podle typu zařízení koncovku GCX nebo TCX. Pak přijde na řadu důležité nastavení – nastavení času. Aby se údaje mohly synchronizovat, musí datum a čas pořízení fotografie odpovídat času z log souboru GPS zařízení. GPS přijímač ukládá datum a čas v tzv. UTC formátu (Coordinated universal time), což je přibližně stejné s GMT (Greenwich Mean Time). S tím je potřeba počítat, protože fotoaparát ukládá čas a datum podle vašeho nastavení.

Před synchronizací tedy asi nastavte „Použít časovou zónu“ a vyberte „UTC+01:00 Evropa/Praha“. Musíte také brát v úvahu letní čas. V případě, že jste dovolenou trávili někde jinde, musíte nastavit správnou časovou hodnotu. Po správném nastavení stiskněte tlačítko „OK“. Program GeoSetter pak v případě, že bylo nastavení správné a použili jste správný soubor se souřadnicemi, synchronizuje v několika sekundách fotografie a označí je na mapě Googlu (samozřejmě pouze v případě, že máte počítač připojený k internetu). Proveďte si několik namátkových testů, zda fotografie odpovídá vyznačenému místu, a poté změny uložte.

Bohužel synchronizace není vždy bezproblémová. Někdy se stane, například když je obloha příliš zatažená, že je GPS signál příliš slabý pro kontinuální sledování polohy a správnými souřadnicemi se označí jen některé fotografie. Proto jsou v okně „Synchronizovat s GPS datovými souřadnicemi“ i další volby nastavení, například možnost prodloužení časového rozdílu mezi pořízením snímku a zjištěním souřadnic – jde o volbu „Interpolace podle času pořízení a předchozí nebo následující pozice“. Pak budou samozřejmě některé snímky umístěny jen orientačně.

V případě, že čas na fotoaparátu nebyl zadán přesně, můžete využít další volbu nastavení synchronizace dat – „Použít waypoint“ pro porovnání časového rozdílu. Pokud nemáte přesný údaj o poloze z GPS zařízení, můžete ho také klidně určit sami. Program GeoSetter to umožňuje, předpokládá to však samozřejmě přesnou znalost místa, kde jste snímek pořídili. Stačí se vrátit na seznam snímků a vybrat snímek (snímky), ke kterému (kterým) chcete přidat informace o poloze. Na pravé straně máte otevřenou mapu, na které vyznačíte místo, kde byl snímek pořízen. Poté kliknete na ikonu „Přidat ukazatel pozice k označeným obrázkům“.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání