Menu
CHIP Speedtest

Přetaktování grafických karet AMD a nVidia pomocí softwaru

06.11.2012 14:55 | Redakce Chip
Přetaktování grafických karet AMD a nVidia pomocí softwaru
Běží-li vaše nová hra příliš pomalu nebo se musíte vzdát všech detailů a efekty přepnout v nabídce nastavení na minimum, můžete si situaci vyložit tak, že budete potřebovat novou grafickou kartu. Pokud se vám ale do investice hned nechce, můžete nejprve zkusit starou grafickou kartu přetaktovat.

Na rozdíl od minulosti je přetaktování díky novému softwaru úplnou hračkou. Máte-li samostatnou grafickou kartu pro stolní počítače, doporučujeme vám použít program „MSI-Afterburner“ (integrované základní desky tento nástroj nepodporuje).

Program „MSI-Afterburner“ není určen jen pro grafické karty s čipem nVidia, ale je schopen ovlivnit i fungování grafik od AMD a využít několik speciálních nastavení. Nejprve je nutné tento nástroj stáhnout a nainstalovat. Najdete ho například na stránce http://event.msi.com/vga/afterburner. Pro instalaci této verze budete potřebovat administrátorská práva, takže v případě potřeby je musíte potvrdit. V instalační složce najdete soubor „MSIAfterburner.cfg“. Otevřete ho pro editaci například v programu „Poznámkový blok“ a změňte položky „UnofficialOverclockingEULA=“ a „UnofficialOverclockingMode“. U položky „UnofficialOverclockingEULA=“ zadejte místo parametru „0“ parametr „I confirm that I am aware of unofficial overclocking limitations and fully understand that MSI will not provide me any support on it“ a u položky „UnofficialOverclockingMode“ změňte parametr „0“ na „2“. Uložte změny a zavřete soubor. Teprve poté můžete spustit program Afterburner.

Potenciál pro přetaktování je u jednotlivých grafických karet značně rozdílný. Dokonce i u stejných modelů karet lze dosáhnout velmi odlišných výsledků přetaktování. Z toho důvodu nenastavujte rovnou nějakou vyšší hodnotu, ale zvyšujte frekvenci pomalu až k hranici vaší grafické karty. Zvyšujte frekvenci nejdříve maximálně o 25 MHz. Podobně postupujte i u zvyšování frekvence paměti. Regulátor frekvence posuňte na pravou stranu pomocí kláves se šipkami. I zde platí, že byste frekvenci měli zvýšit maximálně o 25 procent. Chcete-li nově nastavenou frekvenci na grafické kartě vyzkoušet, klikněte na tlačítko „Apply“.

Po každém přetaktování zkontrolujte, jestli je systém stabilní. Můžete k tomu využít nějakou náročnější hru nebo grafický benchmark. Pokud systém „spadne“ nebo se objeví grafické chyby (tzv. artefakty), nastavená konfigurace je zjevně nestabilní.  Aktuální parametry budete muset upravit. Jestliže je ale systém stabilní a chová se normálně i po delším používání, můžete naopak frekvenci o něco zvýšit a opět začít s testováním. Úprava rychlosti otáčení ventilátoru („Fan Speed“) je možná pouze v případě, že je grafická karta vybavena čipem „fan controller chip“ a/nebo má nastavitelnou rychlost ventilátoru. To ale platí pro většinu moderních grafických karet.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání